رفتن به محتوا

✅10 روش تضمینی و رایگان برای تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر (speaking)

همانطور که همه میدانیم زبان انگلیسی یک زبان مشترک جهانی ست. تمام افراد جهان با هرنوع گویش و زبان مادری متفاوت، برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر، باید زبان انگلیسی را بیاموزند. هدف همگی شما زبان آموزان عزیز از یادگیری زبان انگلیسی باید این باشد که بتوانید از تمامی مهارت های خود استفاده کنید تا انگلیسی را مانند یک فرد بومی صحبت کنید که خب هدف و اولویت ما در مجموعه GMT دقیقا همین میباشد. در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین روش ها برای تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر تا صد رو به شما معرفی کنیم.

هرچه تسلط ما به زبان انگلیسی بیشتر باشد، مکالماتی جذاب تر، هیجان انگیزتر و روشن تری خواهیم داشت و خیلی راحتر خواهیم توانست منظور و یا حتی فکرمان را با افراد مختلف در میان بگذاریم. پس باید برای افزایش دانش زبانی خودمون، زمان بیشتری رو صرف کنیم و با راه های تقویت مهارت اسپیکینگ از صقر تا صد آشنا بشیم.

در ادامه همراهتان خواهیم بود تا بیشتر با روش های تقویت این مهارت مهم یا همان مهارت اسپیکینگ آشنا شویم.

آنچه در این مقاله به ان خواهیم پرداخت :

 • برای صحبت کردن نیاز به واژه دارید
 • زبان انگلیسی را مانند زبان مادریتان صحبت کنید
 • در مکالمات، منظور خود را دقیق تر برسانید
 • بهترین و تاثیرگذارترین روش برای مشاهده ی ویدیو به زبان انگلیسی چیست؟!
 • برای موقعیت های خاص آماده شوید!
 • خود را به چالش بکشید
 • یک داستان را به زبان انگلیسی بازگو کنید
 • به زبان انگلیسی فکرکنید!

✅برای صحبت کردن نیاز به واژه دارید:

سعی کنید هر روز تعداد معینی واژه یاد بگیرید. این تعداد می تواند 3، 10 یا حتی روزی یک کلمه باشد. با فرض اینکه روزی یک واژه را یاد گرفته باشید؛ بعد از یک سال 365 لغت انگلیسی جدید به دایره واژگانتان اضافه میشود.
حالا اگر این تعداد حداقل روز 3 کلمه شود تقریبا در عرض 1 سال شما 1000 لغت جدید فرا خواهید گرفت ، آیا جالب نیست ! بهترین روش یادگیری کلمات، از طریق خواندن متن به زبان انگلیسی می باشد.
اگر واژه ای را در میان یک متن داستان، روایت یا یک بیوگرافی به زبان انگلیسی ببینید و مفهومش را در آن محتوا درک کنید؛ دیگر هرگز آن را فراموش نخواهید کرد. مزیت دیگر یادگیری کلمات از دل متون زبان اصلی این است که گروهی از کلمات که حول یک موضوع واحد به کار برده می شوند را یاد می گیرید که این امر در به خاطر سپردن بهتر آنها کمک شایانی خواهد کرد.

برای صحبت کردن نیاز به واژه دارید :

برای یادگیری واژگان راه ها و منابع دیگری نیز وجود دارد. آیا هنگامی که در حال قدم زدن هستید به موسیقی مورد علاقتان گوش می دهید؟ موسیقی یک ابزار دیگر برای وسعت بخشیدن به دایره ی واژگانی شماست. همینطور اگر از دنبال کردن اخبار روز دنیا لذت می برید، شنیدن اخبار به زبان انگلیسی نیز می تواند برایتان کمک بزرگی در این مسیر باشد.

زبان انگلیسی را مانند زبان مادریتان صحبت کنید:

در نظر داشته باشید استفاده از عبارات و اصطلاحات به ما کمک می کند تا به صورت طبیعی تر وحرفه ای تر مکالمه کنیم. برای مثال وقتی که در یک روز گرم تابستان دوستتان را به طور اتفاقی ملاقات کردید، به جای اینکه بگویید: “how do you feel today؟” تصور کنید در یک کشور انگلیسی زبان هستید و مانند یک فرد بومی بگویید: “how’re you doing?” یا “what’s up?”

مطلب پیشنهادی: اصطلاحات رایج و کاربردی زبان انگلیسی که در “مکالمات روزانه” استفاده میشود

✅واژگان و اصطلاحات جدید وکاربردی را مقابل چشمتان نگه دارید:

روی همه چیز برچسب بزنید! اسامی اشیا را با معادل انگلیسی آنها مشخص کنید. یک تابلو از کلمات، عبارات و اصطلاحات جدید بسازید و آنقدر با آن چشم در چشم شوید تا در حافظه بلند مدتتان ماندگار شود. حالا یک تابلوی جدید بسازید. این بار می توانید آن را با کلماتی که حول موضوع مورد علاقتان است، پر کنید. امتحان کنید قطعا نتیجه خواهید گرفت !

✅در مکالمات، منظور خود را دقیق تر برسانید:

بزارید یک بار برای همیشه یک واقعیت را به شما بگوییم ، شما ممکن است واژگان زیادی را بدانید اما اگر نتوانید آنان را به درستی بیان کنید؛ منظورتان به درستی فهمیده نمی شود. اگر می خواهید به صورت حرفه ای انگلیسی صحبت کنید؛ روی تلفظ بهتر عبارات و جملات تمرکز کنید.
استفاده از دیکشنری آنلاین، گوش دادن به پادکست، تماشای فیلم های آمریکایی و انگلیسی زبان، در ژانری که دوست دارید. همگی راه هایی هستند که به شما در جهت تلفظ بهتر کمک می کند. دیدن ویدیوهای زبان اصلی باعث می شود تا ما کلمات را همچنان که توسط افراد بومی گفته می شوند، بشنویم و نحوه ی بیان و لهجه شان را تماشا و گوش بدیم.
این روش را بطور مستمر و روزانه انجام دهید ، بعد از 6 ماه خواهید دید که چه تاثیر فوق العاده در اسپیکینگ و مکالمه تان خواهد داشت.

در مکالمات، منظور خود را دقیق تر برسانید :

✅بهترین و تاثیرگذارترین روش برای مشاهده ی ویدیو به زبان انگلیسی چیست؟!

این روش را بصورت مستمر و روزانه انجام دهید ، بعد از چند ماه از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد!خوشحال میشیم بعد از انجام این روش حاصل نتیجه خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

برای تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر، محیط سازی را فراموش نکنید :

خب حالا که بحث آموزش زبان انگلیسی با فیلم رو باز کردیم ، میخواهیم یک روش درجه 1 و موثر رو که از چند استاد با سابقه در این حوزه کمک گرفته شده است را دراختیارتان بگذاریم.
برای شروع یک ویدیوی یا فیلم کوتاه که مورد علاقتان است را انتخاب کنید. بعد از یکبار دیدن آن سعی کنید محتوای مکالمه را متوجه شوید. برای این کار از زیرنویس هم میتوانید کمک بگیرید. حالا ویدیو را یکبار دیگر پخش کنید. پس از شنیدن هر جمله از زبان یکی از شخصیت ها، آن را به طور دقیق بیان کنید.
حواستان باشد که لحن، سرعت و لهجه شان را کپی کنید. این روند را تا جایی تکرار کنید که بیشترین و نزدیکترین شباهت را به جملات بیان شده در ویدیو پیدا کنید.
میتوانید صدایتان را ضبط کنید و مستقیما با آنچه در فیلم می شنوید، مقایسه کنید. اگر یک یا دو واژه را متوجه نشدید؛ نگران نباشید! نکته ی حائز اهمیت این است که بدون مکث به صحبت کردن ادامه بدهید. تکرار این تمرین به شما کمک می کند، تا بتوانید هنگام مکالمه، شبیه به یک فرد بومی  native speaker بنظر برسید.

برای بهتر شدن مهارت اسپیکینگ، محیط سازی را فراموش نکنید :

خودتتان را با زبان احاطه کنید!

هروقت به صدای کسی که به زبان انگلیسی صحبت می کند گوش میدهید به نکات زیر توجه کنید:

کلمات یا حروف ربطی یا Linking:

وقتی یک فرد بومی صحبت میکند، متوجه می شویم که بعضی صداها به یکدیگر متصل می شوند. بعضی از صداها ممکن است خوانده نشوند یا وقتی در کنار دیگر کلمات قرار بگیرند، شکل و نحوه ی بیانشان تغییر کند. اگر در هنگام شنیدن به این موارد توجه کنید؛ به مرور زمان گوشتان با آن ها آشنا شده و در اسپیکینگ بسیار به شما کمک میکند.

مخفف ها یا همان Contraction:

به شکل کوتاه شده ی کلمات و عبارات توجه کنید. چند نمونه را در متن زیر ببینیم :
Stress دارای هجاهای تاکیدی میباشد و باید به بخش های تاکیدی در واژگان و کلمات تاکیدی در جملات توجه کنید. استرِس معنای واژه را تغییر می دهد. پس برای اینکه منظور خودتان را به درستی برسانید؛ باید روی لحن دقت بیشتری داشته باشید.
و این یادگیری فقط با شنیدن دقیق و توجه کامل به تلفظ این نوع کلمات موثر خواهد شد!

✅برای موقعیت های خاص آماده شوید:

اینکه بدانید هدفتان از یادگیری زبان چیست و روی آن متمرکز شوید؛ در تقویت مهارت speaking بهتر عمل می کنید.
بگذارید با مثالی این موضوع را روشنتر کنیم :
اگر قصدتتان از یادگرفتن زبان انگلیسی این است که به آمریکا مهاجرت کنید و با مردم خود آنجا معاشرت کنید، باید گویش مخصوص آمریکایی را یاد بگیرید. اگر میخواهید در یک شرکت انگلیسی زبان مشغول به کار شوید؛ باید روی اصطلاحات و واژگان تخصصی در حوزه ی تجارت business English مسلط شوید.

زبان با توجه به هدف ارتباطی، بافت و موقعیت اجتماعی، در انتخاب واژگان، اصطلاحات، تلفظ و لحن متفاوت است.
برای تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر باید کلمات و عبارات مرتبط با موقعیت‌های مختلف را بیاموزید. برای مثال طریقه ی صحبت کردن شما با دوست صمیمیتان متفاوت است با وقتی که با رئیستان در یک جلسه ی رسمی حضور دارید!

برای موقعیت های خاص آماده شوید

با این حال استرس نداشته باشید. چون از قبل فرصت تمرین کردن دارید. اگر قصد رفتن به جایی را دارید که لازم است در آنجا انگلیسی صحبت کنید، آنچه را احتمال می دهید گفته شود، مرور کنید و اگر معادل انگلیسی واژه یا اصطلاحی را نمی دانستید؛ از دیکشنری آنلاین استفاده کنید. همانجا میتوانید روی علامت میکروفون کلیک کرده و تلفظ صحیح آن را نیز بیاموزید، به همین راحتی!

پس موضوع اسپیکینگ هرچیزی میتواند باشد. که شما باید بسته به نوع موقعیت یا میزان رسمی بودن یا صمیمیتی که بین افراد وجود دارد، برای آن موضوع از پیش تمرین کرده و آماده شوید، در این صورت با اعتماد به نفس بیشتری مکالمه را پیش خواهید برد.

✅خود را به چالش بکشید :

اعتماد به نفس کافی، کلید اصلی پیشرفت در مهارت اسپیکینگ است!
تمرکز بر روان صحبت کردن، اولین قدم برای بالا بردن اعتماد به نفس می باشد. مکث زیاد در بین کلمات و جملات، نشان دهنده کمبود اعتماد به نفس شماست. سعی کنید زبان انگلیسی را بدون توقف صحبت کنید؛
اگر فکر میکنید که دلیل مکث شما ضعف در دانش گرامریتان میباشد؛ با صرف نظر کردن از درست یا غلط بودن، به صحبت خود ادامه دهید. و اینگونه میتوانید مهارت اسپیکینگ خود را به چالش بکشید. در قدم های بعدیتان حتما به فکر تقویت گرامر و از بین بردن ضعف هایتان باشید. فراموش نکنید که برای صحبت کردن پس از واژه، به گرامر نیاز دارید. با کمک دستور زبان انگلیسی، کلمات را به درستی کنار یکدیگر قرار داده و ایده هایتان را بیان می کنید. در اینجا لازم است یادآروی کنیم که برای کمتر شدن مکث ها و روان تر صحبت کردن، قبل از شروع مکالمه با دیگران، با خودتان صحبت کنید! آن هم با صدای بلند!
این هم یک چالش جذاب دیگر برای بالا بردن اعتماد به نفستان و تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر برای شما عزیزان و همراه GMT ☺

خود را به چالش بکشید

تسلط بر ریتم، لحن و الگوهای گفتاری:

میدانستید خواندن با آثار خوانندگان انگلیسی زبان یکی از راه های تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر میباشد؟! یک روش موثر و البته سرگرم کننده! که باعث می شود ریتم، لحن و الگوهای گفتاری را از دل موسیقی که میشنوید، یادبگیرید. امتحان کنید!?

مطلب پیشنهادی: با این روش ها، یادگیری زبان انگلیسی را به یک سرگرمی تبدیل کنید؟

✅یک داستان را به زبان انگلیسی برای دوست یا خودتان تعریف کنید:

یک داستان آشنا از فرهنگ خودتان را انتخاب کنید یا میتوانید رویایی و آرزویی که در سر دارید را بصورت یک داستان درآورید و با زبان انگلیسی بازگو کنید ، مطمئناٌ هم به ذوق می آیید و هم بیشتر در مورد آن تعریف خواهید کرد.
تمرکزتان را روی روان صحبت کردن گذاشته و تلاش کنید جزئیات و محتوای داستان را منتقل کنید.

همچنان میتوانید داستان انگلیسی که پیش تر خوانده اید را به زبان اصلی اش بازگو کنید.
سعی کنید از کلماتی متفاوت نسبت به واژگان اصلی داستان استفاده کنید. این تمرین هم دایره واژگانیتان را وسعت می بخشد، هم به مهارت های ارتباطی و توانایی speaking شما کمک میکند!

یک داستان را به زبان انگلیسی برای دوست یا خودتان تعریف کنید:

در دسترس ترین فرد برای تمرین مهارت اسپیکینگ :

یادتتان نرود بهترین پارتنر برای تمرین مکالمه زبان انگلیسی خودتتان هستید! یک تایمر دو الی سه دقیقه ای تنظیم کنید. مقابل آینه بایستید و شروع کنید به حرف زدن با خودتان!
میتوانید به توصیف اتفاقات روز بپردازید یا خاطره ای را به زبان انگلیسی بازگو کنید. با موضوعات ساده شروع کنید و سعی کنید تا پایان زمانی که تعیین کرده اید به صحبت ادامه دهید. هدف این تمرین این است که به حالت بیان و زبان بدن خود توجه کنید. صدای خود را ضبط کنید. در این صورت اگر مکث طولانی داشتید یا کلمه ای را اشتباه تلفظ کردید؛ میتوانید آن را رفع کنید.

✅به زبان انگلیسی فکر کنید!

اگر صحبت های درون افکارتان به زبان مادریتان است از این به بعد آن ها را به زبان انگلیسی بیان کنید، برای این کار باید آنها را قبل از اینکه به زبان بیاورید، ترجمه کنید.
ترجمه کردن کار راحتی نیست و سرعتتان را در مکالمه کاهش میدهد. پس راه حل چیست؟!


همانطور که گفتیم به زبان انگلیسی فکر کنید و ذهنتان را پر از واژه ها و معادل های انگلیسی کنید! در این صورت هنگام صحبت کردن راحت تر وسریع تر میتوانید ایده هایتان را بیان کنید.
برای تمرین و ایجاد این عادت، یک دفتر خاطرات بردارید و هر روز افکارتان را به زبان انگلیسی یادداشت کنید. خواهید دید که چگونه در اسپیکینگ زبان انگلیسی متحول خواهید شد!

به زبان انگلیسی فکر کنید!

تاثیرات دوره آموزشی خوب بر مهارت اسپیکینگ شما:

تقویت مهارت اسپیکینگ انگلیسی، چالشی است که نیازمند دستیابی به منابع و روش‌های آموزشی مؤثر است. انتخاب یک دوره آموزشی مناسب می‌تواند تأثیر به‌سزایی در پیشرفت زبان‌آموزان داشته باشد. یک دوره آموزشی خوب نه تنها باید به شما اصول و فنون صحیح مکالمه را آموزش دهد، بلکه باید به شما امکان دهد تا از طریق تمرینات عملی و بازخوردهای مستقیم، مهارت‌های خود را به طور مؤثر ارتقاء بدهید.

برای کسانی که به دنبال بهبود قابل توجه در مهارت اسپیکینگ خود هستند، مؤسسه GMT دوره‌های تخصصی زبان انگلیسی را ارائه می‌دهد. این دوره‌ها، طراحی شده توسط اساتید مجرب و با تجربه، شما را در مسیر یادگیری هدفمند و اصولی همراهی می‌کنند و به شما این فرصت را می‌دهند که در محیطی تعاملی و پویا به تقویت مهارت‌های زبانی خود بپردازید. ثبت نام در این دوره‌ها، گامی مؤثر در جهت دستیابی به تسلط کامل بر زبان انگلیسی و بهبود مهارت‌های ارتباطی شما خواهد بود.

جمع بندی:

دوره های جانبی رایگان مکالمه و بحث آزاد آموزشگاه زبان GMT بسیار میتواند به شما در تسریع یادگیری و مکالمه زبان شما تاثیر داشته باشد چون مجموعه ما در آموزشگاه  GMT کلاس speaking با حضور بهترین اساتید زبان انگلیسی برگزار میکنید و روش های بالا را به اضافه یک سری از متد های جدید و نوین ادغام کرده و کاملا تخصصی در این مسیر کنارتان خواهیم بود. هدف ما از برگزاری کلاس مهارت اسپیکینگ یا همان مکالمه، این است که شما زبان آموزان بتوانید سطح زبان خود را افزایش داده و بتوانید انگلیسی را مانند زبان مادریتان صحبت کنید و دیگر از برقراری مکالمه به زبان انگلیسی هراس نداشته باشید.

از اینکه وقت گذاشتید و مقاله ی ما رو مطالعه فرمودید ممنونیم. اگر راه دیگه ای برای تقویت مهارت اسپیکینگ از صفر میدانید در قسمت نظرات برامون بنویسید. و اگر تجربه یا روشی دیگر در این زمینه دارید باهامون در میون بذارید. منتظر نظرات و کامنت های زیبای شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

33 دیدگاه

 1. Avatar

  مفید بود برام اما من گرامر رو هم می‌خوام تقویت کنم
  میشه راهنماییم کنید ؟!!

 2. Avatar

  من با یک خانمی اونجا کلاس داشتم کلاس بحث آزاد بود ایشون native بودن خیلی تونستن به من کمک کنن❤️

 3. Avatar

  قطعا فیلم دیدن خیلی به ما کمک میکنه تا انگلیسی رو یاد بگیریم

 4. Avatar

  میشه لطفا من رو راهنمایی کنین میخوام تو شیش ماه سطح مکالمم به سطح advance برسه لطفا???

  • Avatar

   بله حتما ، ما به غیر از روش هایی که در ایم مقاله خدمتتون عرض کردیم ، یک سری متد هم در خود آموزشگاه توسط اساتید محترم اجرا میشه که خیلی به تسریع شما در مکالمه کمک میکنه ، لطفا با آموزشگاه تماس بگیرید همکاران در بخش مشاوره راهنماییتون خواهند کرد ، شماره تماس آموزشگاه :02188913000

 5. Avatar

  خيلي مقاله مفيد بود ، از خوندنش واقعا لذت بردم ، خيلي خوب و جذاب نوشته بوديد انگار داشتم داستان ميخوندم ?

  • Avatar

   ما از خودتون هستیم خانم شرمین و دقیقا نیاز و دغدغه های شما عزیزان رو در امر یادگیری زبان رو مینویسیم ، ممنون از انرژی خوبتون ?❤?

 6. Avatar

  تمرینای خیلی خوب و جذابی رو گفتید حتما انجام میدم ممنون

 7. Avatar

  مهارت رایتینگ و ریدینگ من خیلی خوبه کلمه هم زیاد بلدم اما موقع صحبت کردن انگار سطح زبانم استارتره! دوست دارم بتونم اسپیکینگم رو قوی کنم. لطفا بازم ازین مقاله ها بذارید برای تقویت اسپیکینگ

  • Avatar

   حتما دوست عزیز ، ما کنار شما هستیم که اتفاق برای شما بیوفته و حتما راهکار های ساده و راحت دیگه هم براتون مینویسیم ??

 8. Avatar

  واقعاً از خوندن این مقاله لذت بردم! راهکارهایی که پیشنهاد شده خیلی کاربردی و آسون هستند.

  • Avatar

   خیلی خوشحالیم که مقاله مورد توجهتون قرار گرفته!

 9. Avatar

  مقاله خیلی خوبی بود!

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله رو دوست داشتید.

 10. Avatar

  اینکه میگید واژگان و اصطلاحات رو مقابل چشم‌مون نگه داریم، خیلی ایده خوبی بود. حتماً از این روش استفاده می‌کنم.

  • Avatar

   حتماً امتحان کنید و نظرتون رو با ما در میون بذارید! خوشحالیم که این روش رو مفید دیدید.

 11. Avatar

  میخواستم بدونم که چطور می‌تونم ثبت‌نام کنم؟ مرسی از راهنماییتون.

  • Avatar

   برای ثبت‌نام می‌تونید با موسسه تماس بگیرید و از مشاوران ما راهنمایی بگیرید. (88913000-021)

 12. Avatar

  مرسی بابت این پیشنهادات عالی.

  • Avatar

   خواهش می‌کنم! امیدواریم که بتونید از این پیشنهادات استفاده کنید.

 13. Avatar

  به نظر من یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها همون داستان تعریف کردنه. خودم همیشه با این روش راحت ترم.

  • Avatar

   داستان تعریف کردن واقعاً یه روش عالیه! خوشحالیم که این روش رو مفید می‌بینید.

 14. Avatar

  واقعاً اعتماد به نفس برای صحبت کردن به زبان انگلیسی خیلی مهمه. سپاس از مقاله خوبتون.

  • Avatar

   بله، اعتماد به نفس واقعاً کلید موفقیته! خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده.

 15. Avatar

  خیلی خوب و واضح توضیح داده بودید.

  • Avatar

   از دیدگاهتون ممنونیم!

 16. Avatar

  می‌خواستم بدونم که دوره آنلاین زبان انگلیسی شما چطوریه شرایطش؟

  • Avatar

   برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط دوره‌های آنلاین، لطفاً با موسسه تماس بگیرید. مشاوران ما راهنماییتون می‌کنن. (88913000-021)

 17. Avatar

  در مورد دوره‌های آنلاین زبان انگلیسی بیشتر توضیح میدید؟ چه مدت طول می‌کشه تا بتونم به خوبی انگلیسی صحبت کنم؟

  • Avatar

   طول دوره‌ها بستگی به سطح و نیاز شما داره. برای جزئیات بیشتر و راهنمایی دقیق‌تر، با موسسه تماس بگیرید. (88913000-021)


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !