رفتن به محتوا

✅ لهجه امریکن یا بریتیش؛ بهترین لهجه برای یادگیری زبان کدام است؟

در عصر جدید، یادگیری زبان انگلیسی به یک نیاز اساسی تبدیل شده است. اما همچنان سوالی در ذهن بسیاری از زبان‌آموزان وجود دارد:
کدام لهجه بهتر است برای یادگیری؟
لهجه آمریکایی یا لهجه بریتیش؟
برخی معتقدند که لهجه بریتیش رسمی‌تر و دقیق‌تر است، در حالی که دیگران فکر می‌کنند لهجه امریکن ساده‌تر و روان‌تر است برای یادگیری. هر دو لهجه دارای ویژگی‌ها و کلمات خاص خود هستند.

بسیاری از ما با شنیدن لهجه بریتیش به یاد فیلم‌های تاریخی، سریال‌های معتبر و موسیقی‌های کلاسیک می‌افتیم. از طرفی، لهجه امریکایی با سینمای هالیوود، موسیقی پاپ و فرهنگ مدرن جهان آشناست.

یک سری معیار، مزایا و معایب وجود دارند که شما می توانید بر اساس این موارد تصمیم بگیرید کدام لهجه برای شما کاربردی تر و مناسب است. در این مقاله، به بررسی هر دو لهجه و مزایا و معایب آن‌ها خواهیم پرداخت.پس با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.


✅ لهجه بریتیش یا امریکن ؟

آیا انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی دو زبان مجزا هستند یا دو حالت مختلف از زبان انگلیسی ؟ بعضی ها می گویند آنها دو زبان مختلف هستند ولی خیلی ها آنها را تنها حالت های مختلفی از یک زبان می دانند . البته هیچ پاسخ دقیقی برای این پرسش وجود ندارد . ما فقط می توانیم بگوییم که تفاوتهایی میان آنها وجود دارد . البته باید بدانید که این تفاوتها جزئی بوده و در اثر یکپارچه شدن دنیای امروز این تفاوتها روز به روز کمتر می شوند. 

لهجه بریتیش یا امریکن ؟

✅ تفاوتها و شباهتهای موجود میان دو لهجه بریتانیایی و آمریکایی :

قابل ‌ملاحظه‌ترین تفاوت میان انگلیسی بریتانیایی و امریکن، کلمه است. صدها لغت وجود دارد که هر روز استفاده می‌شوند و متفاوت هستند.

حالا با علم به این که این انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتیش در کفه‌ی ترازوی ما یکسان هستند، در ادامه تلاش می‌کنم تا تفاوت‌های بین این دو سبک زبانی رو تا جایی که امکانش هست بیان کنم.
در ادامه شش تفاوت اساسی بین این دو لهجه را با هم مرور می‌کنیم:

زیر و بمی صدا (intonation):

لهجه امریکن به نسبت آرام‌تر و یکنواخت‌تر است. اما در لهجه بریتیش رساتر است و فراز و فرود بیشتری دارد. به همین خاطر بسیاری از زبان‌آموزان لیسنینگ‌های لهجه بریتانیایی را بهتر درک می‌کنند.

مصوت‌ها (vowels):

همانطور که می‌دانید انگلیسی در بریتانیا قدمت بسیار بیشتری دارد. وقتی آمریکایی‌ها شروع کردند به انگلیسی صحبت کردن، درواقع انگلیسی را بسیار ساده‌تر کردند. در لهجه بریتیش ۱۲ مصوت وجود دارد. آمریکایی‌ها مصوت‌های پیچیده و غریب بریتیش را حذف کردند. برای مثال صدای ترکیبی شوا (schwa) در پایان کلماتی مانند beer در لهجه امریکن وجود ندارد. پس beer در لهجه امریکن /bɪr/ (بییر) تلفظ می‌شود.

تلفظ حرف R:

در واقع در انگلیسی بریتیش حرف R در میان و آخر خیلی از کلمات مانند car و art تلفظ نمی‌شود. اما در لهجه امریکن Rهای بدون تلفظ را هم تلفظ می‌کنند. به این نوع لهجه (Rhotic) می‌گویند که در بعضی نقاط از کشور انگلیس هم رواج دارد.

تلفظ حرف T:

گاهی در لهجه امریکن در کلماتی مانند out of حرف T به صورت کامل تلفظ نمی‌شود. همچنین ممکن است آمریکایی‌ها حرف T را که قبل یا بعد از یک حرف صامت دیگر می‌آید را تلفظ نکنند. کلمه can’t نمونه خوبی از این‌گونه تلفظ‌هاست.

تفاوت در املای کلمات:

همانطور که اشاره کردیم آمریکایی‌ها انگلیسی را ساده‌تر کردند. یکی از تفاوت‌های مهمی که موقع نوشتن با لهجه بریتیش را امریکن خودش را نشان می‌دهد، املای کلمات است. در بسیاری از کلمات مانند colour امریکایی‌ها کار را ساده کرده و حرف u را از کلمه حذف کرده‌اند. البته ماجرای حذف حرف u به جناب نوا وبستر (  Noah Webster) بر می‌گردد. لابد لغت‌نامه مشهور وبستر را می‌شناسید. وبستر در لغت‌نامه‌اش که از اولین لغت‌نامه‌های آمریکایی بود نه تنها حرف u را از کلماتی مانند colour برداشت بلکه جای حروف e و r را هم در کلماتی مانند theatre تغییر داد. به این ترتیب املاهایی مانند color و theater بین آمریکایی‌ها رایج شدند.

تفاوت در دستور زبان (grammar):

 لهجه‌های زبان انگلیسی در دستور زبان هم کمی تفاوت دارند. برای مثال بریتیش‌ها و امریکن‌ها در استفاده از حروف اضافه متفاوت عمل می‌کنند.به علاوه در دستور زبان‌های مربوط به زمان هم تفاوت‌هایی وجود دارد. امریکایی‌ها معمولا برای توضیح چیزی که به تازگی اتفاق افتاده از ماضی ساده (past simple tense) استفاده می‌کنند. درحالیکه انگلیسی‌ها برای این موارد معمولا از ماضی نقلی (present perfect tense) استفاده می‌کنند.

بین این دو سبک زبانی، در شش زمینه تفاوت‌هایی را می‌توانیم ببینم، که عبارت‌اند از :

 1. تلفظ
 2. املاء
 3. لغات
 4. به کاربردن برخی حروف اضافه
 5. اسامی که بیانگر یک گروه هستند
 6. کاربرد برخی موارد گرامری
تفاوت‌های لهجه بریتیش و امریکن

✅ لهجه آمریکایی : 

اگر به این لهجه صحبت کنید ، انگلیسی زبانان شما را خواهند فهمید . در صورت یادگیری این لهجه می توانید به منظور تمرین و روان گویی در این بخش به منابع بسیاری همچون ماهواره ها ، فیلم ها و موسیقی دسترسی داشته باشید. قسمت اعظمی از مقالات موجود در فضای مجازی به لهجه آمریکایی است و در واقع تعداد افرادی که به لهجه آمریکایی تکلم می کنند ۱۰ برابر آنانی است که به لهجه بریتانیایی صحبت می کنند . پس در صورتی که شما از لحاظ تلفظ مشکلی داشتید ، منابع بیشتری در اختیار خواهید داشت ولی مردم در انگلیس نسبت به لهجه آمریکایی بی توجه هستند .

✅ لهجه بریتانیایی : 

بهترین فرهنگهای لغت در جهان به این لهجه نوشته شده اند . مردم آمریکا لهجه بریتانیایی را دوست دارند و هنگامی که فردی به این لهجه سخن می گوید ، آمریکایی ها او را به عنوان فردی دانا خطاب می کنند. این مساله حتی در خصوص مسائل اجتماعی مانند رابطه مردان و زنان با یکدیگر نیز دخالت دارد .
انگلیسی بریتانیایی تمایل دارد که املای بسیاری از کلماتی که ریشه فرانسوی دارد را حفظ کند،در حالیکه آمریکایی‌ها بیشتر سعی می‌کنند کلمات را همانطور که تلفظ می‌کنند بنویسند . علاوه بر این ، آنها حروفی را که مورد نیاز نیست ، حذف می‌کنند. اگر چه هر دو نسخه‌ی آمریکایی و بریتانیایی زبان انگلیسی صحیح هستند ، اما املای آمریکایی معمولاً ساده‌تر است . بنابراین بهتر است بطور کلی از املای آمریکایی استفاده کنید ، مگر اینکه بخواهید برای خوانندگان بریتانیایی چیزی بنویسید .

لهجه بریتانیایی وآمریکایی

✅ بریتیش یا آمریکن؟ بالاخره کدام بهتر است؟

با وجود همه‌ی این مسائل در جواب این سوال که کدام لهجه زبان انگلیسی بهتر است، باید گفت که هر فرد مسلط بر زبان انگلیسی، باید هر دو لهجه بریتیش و امریکن را متوجه شود؛ اما الزامی بر این که تنها با یکی از این لهجه‌ها صحبت کند، وجود ندارد. انتخاب لهجه زبان انگلیسی، تنها  به هدف شما از آموختن زبان انگلیسی، علاقه و همچنین ملیت مخاطبانتان بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارید، لهجه بریتیش را انتخاب کنید و اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، لهجه امریکن انتخاب بهتری است.
البته حساسیت بیش از حد به لهجه کار درستی نیست. این که افراد به لهجه‌های مختلفی صحبت کنند، در تمام کشورهای جهان پذیرفته شده است. هدف اصلی این است که با دیگران ارتباط برقرار کنید و بتوانید به خوبی منظور خود را به آن‌ها انتقال دهید. مانند زبان فارسی که افراد در نقاط مختلف با لهجه‌های گوناگونی صحبت می‌کنند، اما یک زبان واحد است و همه متوجه آن هستیم.

نکاتی برای تقویت لهجه‌ زبان انگلیسی :

بهبود بخشیدن لهجه‌ زبان انگلیسی، همیشه از مهم‌ترین دغدغه‌های زبان آموزان بوده است. در این قسمت نکاتی را بیان کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند راحت‌تر به یک لهجه زبان انگلیسی مسلط شوید.

 • در وهله‌ی نخست مدرسی را که انتخاب می کنید که به لهجه مورد نظر شما تسلط کافی داشته باشد و آن را انتقال دهد.
 • به صورت مداوم خود را در معرض شنیدن لهجه مورد نظرتان قرار دهید. برای مثال به کتاب‌های صوتی با آن لهجه گوش کنید.
 • سعی کنید تا حد امکان آرام و شمرده صحبت کنید. سریع ادا کردن کلمات موجب می‌شود تا دقت کافی را در تلفظ صحیح آن‌ها نداشته باشید.
 • صدای خود را در هنگام انگلیسی صحبت کردن ضبط کرده و به آن گوش دهید. با این کار متوجه اشتباهات خود در تلفظ خواهید شد و بر روی تصحیح آن‌ها کار می‌کنید.
 • از دیگران بخواهید تا در مورد لهجه شما قضاوت کنند و ایرادهای احتمالی را به شما گوشزد کنند. هر روز برای خود متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید و سعی کنید تلفظ صحیح کلمات را رعایت کنید.
 • آواز بخوانید. آواز خواندن به زبان انگلیسی و تقلید از خواننده به تقویت لهجه شما کمک شایانی می‌کند. از لغت‌نامه‌های صوتی استفاده کنید. تلفظ صحیح را چندین بار گوش کرده و با آن تکرار کنید.
 • جلوی آینه بایستید و به حالات چهره‌ی خود هنگام تلفظ کلمات دقت کنید و سعی کنید حالات چهره‌ی افراد بومی آن لهجه هنگام تلفظ کلمات را تقلید کنید.
نکاتی برای تقویت لهجه‌ زبان انگلیسی :

از لهجه که حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟

اگر هنوز در ابتدای راه هستید یا اساسا قصد ندارید خیلی وارد جزئیات تفاوت در لهجه‌ها شوید، احتمالا تا الان به قدر کافی از تفاوت لهجه بریتیش با امریکن سر در آورده‌اید. اما اگر می‌خواهید حرفه‌ای‌تر باشید بد نیست بدانید در خود کشور انگلیس و آمریکا هم تفاوت‌های بسیاری در لهجه‌ها وجود دارد. برای مثال در انگلیس انواع لهجه با نام‌های مختلف مثل welsh، posh، Scottish و cockney وجود دارد. برای مثال در لهجه cockney که در لندن رایج است، گاهی th صدایی شبیه به F می‌دهد و حرف H در ابتدای کلمات تلفظ نمی‌شود. مثلا کلمه holiday تلفظی شبیه به oliday پیدا می‌کند. پس اگر می‌خواهید لهجه‌شناس حرفه‌ای باشید بد نیست کمی درباره لهجه‌های انگلیسی موجود در مناطق مختلف هر کشور تحقیق کنید.

✅ لهجه بریتیش یا امریکن؛ کدام رایج‌تر است؟

اگر بخواهیم ببینیم در کل بین لهجه بریتیش یا امریکن کدام رایح‌تر است، گمانم لهجه امریکن کمی جلوتر باشد. حقیقت این است که فرهنگ آمریکایی نفوذ بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. بیشتر فیلم‌ها و سریال‌های مشهور دنیا از هالیوود سربرآورده‌اند. حتی وقتی تایپ می‌کنیم، نرم‌افزار ماکروسافت املای کلماتمان را با لهجه آمریکایی چک می‌کند. سریال‌های آمریکایی آنقدر پرطرفدارند که حتی خیلی از جوان‌های انگلیسی هم این روزهای بسیاری از کلمات را با لهجه آمریکایی تلفظ می‌کنند. پس اگر زبان انگلیسی را برای دیدن فیلم و سریال یاد می‌گیرید یا کلا می‌خواهید با سریال‌هایی مانند فرندز انگلیسی بیاموزید احتمالا لهجه شما آمریکایی خواهد بود.

لهجه بریتیش یا امریکن؛ کدام رایج‌ است؟

لهجه کشورهای انگلیسی‌زبان خارج از آمریکا مانند نیوزلند یا استرالیا:

اما اگر می‌خواهید به انگلیس یا به طور کل هر کشور انگلیسی‌زبان خارج از آمریکای شمالی مانند نیوزلند یا استرالیا بروید، بد نیست بدانید در این کشورها زبان انگلیسی بیشتر به لهجه بریتیش نزدیک است. هرچند هر کشور ممکن است کلمات خاص خودش را هم داشته باشد. پس با اینکه نفوذ لهجه امریکن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف بسیار زیاد است اما لهجه مقصدتان اهمیت زیادی دارد. چون هرچه لهجه‌تان به بقیه مردم شبیه‌تر باشد ارتباط برقرار کردن برایتان راحت‌تر خواهد بود.

✅ لهجه آزمون آیلتس و تافل چیست؟

برای امتحان اسپیکینگ (speaking) آیلتس باید امریکن حرف بزنیم یا بریتیش؟ از آنجایی که آزمون آیلتس ( IELTS ) توسط دانشگاه کمبریج (Cambridge) انگلستان برگزار می شود و یکی از سنترها بریتیش کانسیل (British Council) می باشد، بسیاری از کسانی که می‌خواهند برای امتحان آیلتس آماده شوند دغدغه ی این را دارند که با کدام لهجه (accent) در امتحان اسپیکینگ صحبت کنند.

همواره نگران این هستند که آیا امتحان بریتیش است یا خیر و یا اگر بریتیش صحبت کنند نمره بهتری در آزمون میگیرند یا نه. با ما همراه باشید تا جواب تک تک نگرانی های شما در مورد آزمون اسپیکینگ آیلتس داده شود. کلاس زبان آنلاین به شما کمک خواهد کرد با زدن میانبر بهتر نمره بالاتری به دست آورید.
اما در نظر داشته باشید در نوشتن رایتینگ تنها باید یک لهجه را انتخاب کنید و نمی‌توانید لهجه‌های بریتیش و امریکن را ترکیب کنید.

پس اگر برای آزمون تافل یا آیلتس آماده می‌شوید بهتر است از همان ابتدا همه‌چیز را با یک لهجه یاد بگیرید تا بعد مشکل ترکیب کردن املا و دستور زبان بریتیش و امریکن پیش نیاید.

لهجه آزمون آیلتس و تافل چیست؟

✅ تاثیر لهجه امریکن یا بریتیش در تافل؟

اگر قصد دارید در یکی از دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کنید ولی انگلیسی زبان نیستید، باید در امتحان تافل شرکت کنید. دانشگاه‌های زیادی در آمریکا وجود دارند که مدارک دیگر را نیز قبول می‌کنند، اما اکثر متقاضیان تحصیل در آمریکا باید در این آزمون شرکت کنند.

اسپیکینگ تافل با اسپیکینگ آیلتس کمی تفاوت دارد. در اینجا تنها اسپیکینگ ارزیابی نمی‌شود، بلکه مجموعه‌ای از مهارت‌های ریدینگ، لیسنینگ و همچنین اسپیکینگ بطور همزمان بررسی خواهد شد.

درقسمت اسپیکینگ معمولا زبان‌آموزان استرس و نگرانی بیشتری دارند، چون باید در اتاقی بسیار شلوغ انگلیسی صحبت کنند. در این قسمت نمره بین 0 تا 9 ضعیف، بین 10 تا 17 محدود، بین 18 تا 25 متوسط و بین 19 تا 30 عالی است.

تاثیر لهجه امریکن یا بریتیش در تافل؟

✅ چند نکته مهم برای انتخاب بهتر :

زبان‌آموزان بیشتر نگران هستند که چطور برای امتحان آماده شوند و اسپیکینگ خود را قوی کنند.کدام لهجه آسان‌تر است؟ بریتانیایی یا آمریکایی؟ انگلیسی بریتانیایی از آمریکایی ساده‌تر است. البته هیچ لهجه‌ای به شکل ذاتی از دیگری سخت‌تر نیست.کدام لهجه برای من مناسب‌تر است؟  

تا همینجا لابد متوجه شده‌اید که پاسخ به این سوال تا چه حد دشوار است و به شرایط شخصیتان بستگی دارد. اما برای اینکه راحت‌تر تصمیم نهاییتان را بگیرید به چند نکته توجه کنید:

کشور مقصدتان:

لهجه هر کشور انگلیسی‌زبانی که به آن مهاجرت می‌کنید، برایتان بهتر است. مسلم است که در آمریکا لهجه امریکن کاربرد بیشتری دارد. اما به طور کلی در باقی کشورهای انگلیسی‌زبان دستور زبان و املای بریتیش کاربرد دارد.

شغلتان:

اگر به دنبال پیدا کردن شغلی در یک شرکت بین‌المللی هستید به این موضوع توجه کنید که بیشتر مشتری‌ها و همکارهای شما از چه کشوری هستند و با چه لهجه‌ای صحبت می‌کنند.

راحتی خودتان:

اگر نمی‌توانید بین لهجه بریتیش یا امریکن انتخاب کنید، ببینید با کدام راحت تر هستید. فیلم‌های هر دو لهجه را ببینید. کمی از دستور زبان هر دو بخوانید و ببینید کدام را بیشتر دوست دارید.در نهایت حذف کامل لهجه مادریتان از زبان انگلیسی بسیار دشوار و برای برخی افراد غیر ممکن است. پس در نظر داشته باشید روی لهجه مورد نظرتان تمرکز کنید، معلم و کلاس مناسب لهجه‌تان را انتخاب کنید و حسابی تمرین کنید. اما جرات صحبت کردن با کمی لهجه خارجی را از خودتان نگیرید. چون به قول معروف صحبت کردن با لهجه نشانه شجاعت است. 

نتیجه گیری :

در نتیجه شما میتوانید بسته به نیاز خود از ابتدا لهجه مورد نظر خود(بریتیش،امریکن) را انتخاب کنید و از شروع آموزش با آن لهجه ادامه دهید.آموزش زبان انگلیسی  نیز جزو برنامه های آموزشی آموزشگاه زبان GMT است. کلاسهای زبان انگلیسی و همچنین کلاسهای حضوری در این آموزشگاه بصورت کاملا حرفه ای زیر نظر اساتید مجرب برگزار می شود و این اطمینان را به زبان آموزان خود می دهد که پس از گذراندن دوره های آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه زبانGMT کاملا به این زبان مسلط بوده و میتوانند در آزمون آیلتس و تافل شرکت نمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]

33 دیدگاه

 1. Avatar

  تبریک میگم مقاله خیلی خوب و مفیدی بود ??

  • Avatar

   خوشحالیم که براتون مفید واقع شده 🙂

   • Avatar

    مقاله خوبی بود و تونست توی انتخابم کمکم کنه کدوم لهجه رو استفاده کنم

    • Avatar

     خیلی خوشحالیم که تونسته بهتون کمک کنه 🙂

 2. Avatar

  سلام
  خیلی عالی بود، اساتید GMT واقعا لهجه های خوبی دارن و خیلی کم پیش میاد فارسی صحبت کنن یا لهجه فارسی داشته باشن

  • Avatar

   خوشحالیم که راضی هستید 🙂

 3. Avatar

  ممنون مقاله خوب و مفیدی بود

  • Avatar

   خواهش میکنم ، موفق باشید 🙂

 4. Avatar

  سلام واقعا ممنونم که برای مخاطب ارزش قائل میشوید و سوالاتی که برای هر کدام از ما پیش میاد را جواب میدهید.
  خیلی استفاده کردم از مقالتون
  موفق باشید

  • Avatar

   انجام وظیفه است ، خوشحالیم براتون مفید بوده 🙂

 5. Avatar

  کلاس اسپیکینگ با لهجه بریتیش تو آموزشگاه شما برگزار میشه؟

  • Avatar

   سلام دوست عزیز، بله کلاس اسپیکینگ با لهجه بریتیش هم تو آموزشگاه GMT برگزار میشه، با آموزشگاه تماس بگیرید راهنمایی میکنند.

 6. Avatar

  اطلاعاتتون خیلی کامل و کاربردی بود!

  • Avatar

   خیلی خوشحالیم که اطلاعات ارائه شده برای شما کاربردی بوده است.

 7. Avatar

  عالی بود! دقیقاً به دنبال چنین مقاله‌ای بودم.

  • Avatar

   سپاس از بازخورد شما!

 8. Avatar

  مقاله‌ای فوق العاده مفید برای هرکسی که می‌خواهد بین لهجه آمریکایی و بریتیش انتخاب کند. خیلی خوب بود، سپاس!

  • Avatar

   ممنون، اینکه مقاله برای شما مفید بوده، خیلی خوشحالیم.

 9. Avatar

  طول ترم دوره هاتون چقدره؟

  • Avatar

   مدت زمان دوره‌های آموزشی متفاوت است. لطفا برای اطلاع دقیق از طول دوره‌ها و جزئیات بیشتر با آموزشگاه تماس بگیرید.

 10. Avatar

  توضیحات شما در مورد تفاوت‌های املایی و دستوری میان دو لهجه خیلی به من کمک کرد. مرسییی!

  • Avatar

   خیلی خوشحالیم که توضیحات مقاله برایتان مفید واقع شده!

 11. Avatar

  آیا آموزشگاه زبان GMT دوره‌های خاصی برای تقویت لهجه بریتانیایی دارد؟

  • Avatar

   برای اطلاع از دوره‌های تقویت لهجه بریتانیایی لطفا با آموزشگاه زبان GMT تماس بگیرید تا از جزئیات و زمان‌بندی دوره‌ها مطلع شوید.

 12. Avatar

  می‌خواستم بدونم آموزشگاه GMT کلاس‌هایی برای تمرین اسپیکینگ با لهجه آمریکایی هم داره؟

  • Avatar

   بله، آموزشگاه GMT دوره‌هایی برای تمرین اسپیکینگ با لهجه آمریکایی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام، لطفا با ما تماس بگیرید.

 13. Avatar

  این مقاله راجع به تفاوت‌های لهجه انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی واقعاً جذاب و آموزنده بود، ممنون!

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله برای شما جذاب و آموزنده بوده!

 14. Avatar

  خیلی مفید و کاربردی بود!

  • Avatar

   سپاس از بازخورد شما!

 15. Avatar

  مقالتون عالی بود!

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله براتون کاربردی بوده.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !