رفتن به محتوا

✅ راه‌های یادگیری زبان ترکی استانبولی به‌صورت “خودآموز”

زبان ترکی استانبولی، بدون شک، یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین زبان‌های جهان است. زبانی که صدا و عناصر فرهنگی باستانی و مدرن شهر استانبول را به ما می‌آموزد. یادگیری زبان ترکی استانبولی نه تنها به شما امکان می‌دهد تا با مردمان شگفت‌انگیز و دوستانه این شهر آشنا شوید، بلکه در بهترین شکل ممکن می‌توانید از تجربه‌های خود در استانبول استفاده کنید.
چگونه ترکی استانبولی را خودآموز یاد بگیریم؟

یادگیری خودآموز زبان ترکی استانبولی به علت نزدیکی کشور ترکیه به ایران اهمیت زیادی دارد زیرا می‌توانید با یادگیری این زبان به مهاجرت فکر کنید. به علاوه کشور ترکیه تعصب زیادی روی زبان مادری خود دارد و مردم به زبان انگلیسی تسلط چندانی ندارند. در نتیجه برای سفر به این کشور و مهاجرت دائم حتما باید زبان ترکی استانبولی را بلد باشید.

در این مقاله از آکادمی GMT قدم به قدم در کنار شماییم تا روش‌های یادگیری خودآموز زبان ترکی استانبولی را به طور کامل یاد بگیرید.


چگونه ترکی استانبولی را خودآموز یاد بگیریم؟

✅ چگونه ترکی استانبولی را خودآموز یاد بگیریم؟

زبان ترکی استانبولی را می‌توانید با شرکت در کلاس و یا به صورت خودآموز یاد بگیرید. هرچند توصیه می‌کنیم حتماً در کلاس‌های زبان ترکی استانبولی شرکت کنید زیرا این فرصت را دارید تا با افراد دیگر به زبان ترکی حرف بزنید و در شرایط واقعی قرار بگیرید.

در ادامه چند روش تضمینی برای خودآموز ترکی استانبولی را می‌بینید:

۱- یادگیری خودآموز ترکی استانبولی را با الفبا شروع کنید

پایه و اساس هر زبانی، الفبای آن است و یادگیری الفبا اولین قدم در مسیر آموزش زبان ترکی استانبولی است.


می‌توانید از بهترین منابع و کتاب‌ها برای خودآموزی زبان ترکی کمک بگیرید زیرا تمام این کتاب‌ها الفبا را در اختیار شما قرار می‌دهند. 

در حال حاضر مردم ترکیه از الفبای لاتین استفاده می‌کنند و این سبک نوشتار برای اولین بار در زمان آتاتورک رسمی و اجباری شد. الفبای زبان ترکی شامل ۲۹ حرف است و ۸ مصوت و ۲۱ صامت دارد. 

یادگیری خودآموز ترکی استانبولی را با الفبا شروع کنید

مطلب پیشنهادی: یادگیری خودآموز زبان فرانسه بدون کلاس (روش های موثر و خودمانی)

۲- از اپلیکیشن‌های آموزش زبان ترکی کمک بگیرید

استفاده از اپلیکیشن نه تنها یادگیری خودآموز زبان ترکی استانبولی را راحت می‌کند بلکه نوعی تفریح و سرگرمی در کنار یادگیری به حساب می‌آید. اپلیکیشن Babbel یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای یادگیری خودآموز زبان ترکی استانبولی است و می‌توانید با توجه به سطح خودتان در دوره مورد نظر شرکت کنید. البته برای استفاده مداوم باید اشتراک ۶ تا ۱۲ ماهه بخرید تا بتوانید از تمام خدمات این اپلیکیشن استفاده کنید.

۳- عبارت‌های پرکاربرد را در طول روز تکرار کنید

روش تضمینی برای خودآموز ترکی استانبولی تکرار عبارت‌های پرکاربرد در طول روز و استفاده از آن‌هاست. هر واژگان یا کلمه‌ای که یاد می‌گیرید را در قالب یک جمله برای خودتان بیان کنید.

بهترین کار این است که عبارت‌ها را در یک فلش کارت بنویسید و  جملاتی که می‌سازید را در یک دفتر بنویسید و این جملات را در طول روز با خودتان مرور کنید.

4- فیلم ترکی با زیرنویس فارسی ببینید

آیا سریال‌های ترکیه در شبکه‌های ماهواره‌ای دنبال می‌کنید؟
? بسیار عالی. اما روشتان را تغییر دهید و با دانلود همان سریال به زبان ترکی استانبولی و زیرنویس فارسی با یک تیر دو نشان بزنید. 

به جای اینکه وقت خود را با دیدن سریال‌های ترکی دوبله فارسی هدر دهید، سریال‌ها را به زبان ترکی ببینید و اصطلاحات و جملات را بعد از هر دیالوگ با خودتان تکرار کنید. 

به علاوه تمام واژگان و اصطلاحات جدید هر قسمت را در یک دفتر بنویسید و تا یک هفته هر روز آن اصطلاحات را با خودتان مرور کنید. بعد از یک ماه تا دو ماه نتیجه کار را ببینید. بدون شک تغییر و احساس می‌کنید.

 فیلم ترکی با زیرنویس فارسی ببینید

5- با زبان ترکی استانبولی درگیر شوید و از ابزار مناسب یادگیری استفاده کنید

با یک سرچ ساده می‌توانید بهترین منابع و کتاب‌ها برای خودآموزی زبان ترکی استانبولی را دسته‌بندی کنید و از میان آن‌ها هر کدام که می‌خواهید را بخرید و شروع کنید. منابع مهم را دست کم نگیرید زیرا برای خودآموزی حتما باید اطلاعات درست در دست داشته باشید. در کنار منابع می‌توانید از ابزارهای مناسب یادگیری نیز کمک بگیرید. این ابزارها عبارتند:

 • فایل‌های صوتی مانند موسیقی و مکالمه
 • استفاده از فلش کارت برای حفظ عبارت‌ها، اصطلاحات و واژگان
 • دیکشنری به زبان ترکی استانبولی در کنار راهنمای تلفظ (می‌توانید از گوگل ترنسلیت نیز کمک بگیرید)
 • شرکت در کلاس‌های گفتگو به زبان ترکی استانبولی

مطلب پیشنهادی: شباهت های زبان آلمانی و ترکی استانبولی برای یادگیری راحت تر این دو زبان

۶- آهنگ ترکی گوش کنید و با خواننده لب‌خوانی کنید

حتماً در پلی لیست گوشی خود یک آهنگ ترکی دارید یا اگر طرفدار پروپا قرص آهنگ‌های ترکی هستید، باید آهنگ‌های ترکی زیادی داشته باشید. تا الان آهنگ‌ها را صرفا به صورت تفریحی گوش می‌کردید اما اکنون تغییر رویه دهید و معنی و مفهوم آهنگ را نیز درک کنید. 

کلمات جدید آهنگ را در یک فلش کارت بنویسید و معنی آهنگ را بفهمید و سپس با خواننده تکرار کنید. این کار را با چند آهنگ انجام دهید و هر هفته حداقل ۳ آهنگ ترکی استانبولی را به طور کامل با معنی یاد بگیرید و در طول روز برای خودتان بخوانید. 

با این کار هم تفریح می‌کنید و هم از یادگیری زبان ترکی استانبولی لذت می‌برید.

آهنگ ترکی گوش کنید و با خواننده لب‌خوانی کنید

۷- با ترک زبان‌ها رفت و آمد کنید

بهترین روش خودآموز زبان ترکی استانبولی صحبت کردن به این زبان است. به علاوه تنها زمانی می‌توانید صحبت کنید و در شرایط واقعی قرار بگیرید که با افراد ترک زبان معاشرت کنید. 

می‌توانید یک سفر به کشور ترکیه داشته باشید یا به تبریز بروید و با مغازه‌دارها و مردم به زبان ترکی استانبولی، حتی دست و پا شکسته، صحبت کنید.

این یک روش تضمینی برای خودآموز ترکی استانبولی است زیرا در شرایط واقعی قرار می‌گیرید، استرستان را کنترل می‌کنید و می‌توانید ذهنتان را برای به کارگیری اصطلاحات و واژگانی که یاد گرفته‌اید حاضر و آماده کنید.

با ترک زبان‌ها رفت و آمد کنید

آیا می‌توانم صفر تا صد زبان ترکی استانبولی را به روش خودآموز یاد بگیرم؟

صداقت شرط اول است و شما نمی‌توانید صرفا با یادگیری خودآموز زبان ترکی استانبولی، صفر تا صد مسیر را طی کنید و مثل بلبل به این زبان حرف بزنید. یادگیری خودآموز زبان ترکی استانبولی صرفا برای مراحل اولیه کار راه‌گشاست اما در ادامه نیاز به به یک راهنمایی درست و اصولی دارید. 

حتما باید یک برنامه درست برای یادگیری داشته باشید و زیر نظر استاد کاربلد قدم به قدم پیش بروید. این شرایط را آموزشگاه GMT برای شما فراهم می‌کند و با آموزش مکالمه محور زبان ترکی استانبولی چندین قدم شما را جلو می‌اندازد. 

استاد داداش‌زاده در آموزشگاه GMT معجزه می‌کند و روش تدریسی دارد که بعد از چند جلسه متوجه تغییر در سطح زبان ترکی خودتان می‌شوید.

به علاوه این آموزشگاه تلاش‌های شما را می‌بیند و با اعطای مدرک بین المللی مسیر مهاجرت و یافتن شغل در کشور ترکیه را برای شما راحت‌تر می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

22 دیدگاه

 1. Avatar

  با دوستانم که ترکی‌زبان هستند، تمرین می‌کردم. این کار بهم کمک کرد تا از اشتباهاتم یاد بگیرم و خودمو بهتر بروز بدم. گاهی اوقات خنده‌دار بود، اما همیشه مفید?

  • Avatar

   “تمرین با دوستان ترکی‌زبان واقعاً می‌تونه در یادگیری زبان موثر باشه. خوشحالم که این روش براتون کاربردی بوده. ممنون که تجربه‌تون رو به اشتراک گذاشتید

 2. Avatar

  یوتیوب واقعاً نجات‌دهنده‌ام بود! من همیشه دنبال ویدیوهای آموزشی ترکی می‌گشتم و با تماشای اون‌ها خیلی چیزا یاد گرفتم. گاهی اوقات فقط برای تفریح ویدیو می‌دیدم، اما همیشه یه چیز جدید یاد می‌گرفتم.

  • Avatar

   “یوتیوب واقعاً منبع عالی برای یادگیری زبانه. خوشحالم که این روش براتون مفید بوده.

 3. Avatar

  راستش رو بخواید، یادگیری ترکی استانبولی به‌صورت خودآموز اولش برام یه کم سخت بود، اما وقتی شروع به گوش دادن به پادکست‌های ترکی کردم، همه چیز عوض شد. هر روز تو راه سرکار گوش می‌دادم و بدون اینکه متوجه بشم، خیلی چیزا یاد گرفتم.

  • Avatar

   “گوش دادن به پادکست‌ها واقعاً می‌تونه در یادگیری زبان جدید موثر باشه. خوشحالم که این روش براتون کاربردی بوده. ممنون که تجربه‌تون رو به اشتراک گذاشتید!”

 4. Avatar

  من همیشه وقتی داشتم کارهای روزمره‌ام رو انجام می‌دادم، موسیقی ترکی گوش می‌دادم. با ترجمه شعرها و دنبال کردن متن آهنگ‌ها، خیلی چیزا یاد گرفتم. بعضی وقت‌ها حتی سعی می‌کردم باهاشون بخونم.

  • Avatar

   گوش دادن به موسیقی ترکی و ترجمه شعرها روش جالبی برای یادگیریه.

 5. Avatar

  من هر روز تمرین می‌کردم که با خودم به ترکی صحبت کنم، حتی وقتی داشتم ظرف می‌شستم.

 6. Avatar

  من هر روز سعی می‌کردم چند خط به ترکی بنویسم، حتی اگه فقط درباره‌ی برنامه‌هام برای روز بعد بود. این کار خیلی بهم کمک کرد تا با نوشتن به ترکی راحت‌تر بشم. اولش سخت بود، اما کم‌کم جذاب شد!

 7. Avatar

  یادگیری خودآموز ترکی استانبولی برای من با استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی مانند Duolingo شروع شد. هر روز 30 دقیقه تمرین کردم و پیشرفت قابل توجهی دیدم و این روش برای یادگیری اصول اولیه عالی بود.

  • Avatar

   چه روش خوبی برای شروع! استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی واقعاً می‌تونه موثر باشه. ممنون که تجربه‌تون رو به اشتراک گذاشتید

 8. Avatar

  یادگیری خودآموز ترکی استانبولی برای من با شرکت در گروه‌های زبان ترکی در شبکه‌های اجتماعی همراه بود و خیلی هم خوب بود.

  • Avatar

   شرکت در گروه‌های زبان ترکی در شبکه‌های اجتماعی واقعاً می‌تونه کمک‌کننده باشه. خوشحالم که براتون خوب بوده. ممنون از اینکه تجربه‌تون رو به اشتراک گذاشتید ?

 9. Avatar

  من از تکنیک‌های حافظه مانند فلش کارت‌ها برای یادگیری واژگان ترکی استانبولی استفاده کردم. این روش کمک میکنه تا سریع‌تر واژگان را به خاطر بسپارید و در مکالمات استفاده کنید.

  • Avatar

   “استفاده از فلش کارت‌ها واقعاً یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت واژگانه. ممنون که نظرتون رو به اشتراک گذاشتید و خوشحالم که براتون مفید بوده.”

 10. Avatar

  با دوستانم که ترکی‌زبان هستند، تمرین می‌کردم. این کار بهم کمک کرد تا از اشتباهاتم یاد بگیرم و خودمو بهتر بروز بدم. گاهی اوقات خنده‌دار بود، اما همیشه مفید?

 11. Avatar

  من با خواندن کتاب‌های داستان به زبان ترکی استانبولی شروع کردم. این روش خیلی خوبه و با ساختار جملات و واژگان جدید آشنا میشید. هر بار که کلمه جدیدی می‌دیدم، اون رو یادداشت می‌کردم و تو جملاتم استفاده میکردم.

 12. Avatar

  خیلی مقاله جالبی بود، ممنون که اینارو میزارید❤?

 13. Avatar

  چه روش خوبی برای شروع! استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی واقعاً می‌تونه موثر باشه. ممنون که تجربه‌تون رو به اشتراک گذاشتید

 14. Avatar

  “خوندن کتاب‌های داستان یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان جدیده. خیلی خوبه که این روش براتون مفید بوده. ممنون از به اشتراک گذاری تجربیاتتون!”


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !