رفتن به محتوا

✅ راهنمای کامل انتخاب بهترین کتاب‌های آموزش ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی زبانی پرکاربرد و محبوب است و مردم زیادی در سراسر دنیا به این زبان صحبت می‌کنند.
اگر قصد ادامه تحصیل، استفاده از فرصت‌های شغلی و یا گردشگری در کشور ترکیه را دارید یادگیری زبان ترکی استانبولی برای شما ضروری است.
این زبان، زبان رسمی کشور ترکیه است و جالب است بدانید که کشورهایی مانند یونان، قفقاز، مقدونیه، آلبانی، قبرس نیز به این زبان صحبت می‌کنند. شما با بهره‌گیری از کتاب‌های متعدد آموزشی و کلاس‌های مختلف آموزش زبان ترکی، می‌توانید این زبان شیرین را یاد بگیرید.
ما در این مقاله از آکادمی GMT به اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی می‌پردازیم و بهترین کتاب‌های ترکی استانبولی را معرفی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانیم :

 1. اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی
 2. ویژگی‌های یک کتاب خوب آموزش زبان
 3. کتاب‌های برتر آموزش زبان ترکی استانبولی
 4. منابع تکمیلی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

ویژگی‌های کتاب خوب آموزش زبان ترکی استانبولی:

در سال‌های اخیر میزان مهاجرت به کشور ترکیه بنا به دلایل مختلف افزایش یافته است و افراد نیاز به یادگیری زبان ترکی استانبولی را به خوبی احساس می‌کنند. کتاب‌های آموزشی زیادی برای یادگیری زبان وجود دارند. از ویژگی‌های خوب یک کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی می‌توان این موارد را نام برد؛

 • داشتن سطوح مختلف یادگیری

شما باید سطح خود را با سطح کتاب انتخابی هماهنگ کنید. کتابی که خیلی آسان باشد، شما را به چالش نمی‌کشد و پیشرفت کافی نخواهید داشت و اگر سخت باشد، ممکن است دچار خستگی شوید. بنابراین، از کتاب‌هایی استفاده کنید که دارای سطوح مختلفی هستند و شما می‌توانید یکی از سطوح آن را برای شروع یادگیری خود انتخاب کنید.

 • ساختار و محتوای کتاب

محتوای کتاب‌های زبان باید برای زبان‌آموزان دارای جذابیت باشند. کتاب با محتوای هدفمند را انتخاب کنید. بنابراین، کتابی را تهیه کنید که دارای سرفصل‌های مشخص، توضیحات کافی، تصاویر جذاب و تمرین‌های مختلف نوشتاری و شنیداری باشد.

کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی
 • سبک و روش کتاب آموزشی

یک کتاب زبان خوب باید دارای روش موثر و مناسبی برای آموزش زبان باشد. برای مثال کتابی که تمرکزش فقط بر روی لغت یا گرامر باشد، مهارت‌های دیگر زبان آموز را ارتقا نمی‌دهد. بنابراین، کتابی را انتخاب کنید که تمرکزش بر روی چهار مهارت اصلی شنیدار، گفتار، خواندن و نوشتن باشد.

کتاب‌های برتر آموزش زبان ترکی استانبولی

در این بخش به معرفی بهترین کتاب‌های آموزش زبان ترکی استانبولی می‌پردازیم.

 1. کتاب Yedi Iklim (هفت اقلیم)

کتاب هفت اقلیم یکی از بهترین و محبوب‌ترین کتاب‌های آموزشی زبان ترکی استانبولی است. این کتاب به بهترین نحو و با استفاده از متدهای جدید آموزشی، زبان ترکی را آموزش می‌دهد. بنابراین یکی از بهترین کتاب‌های خودآموز زبان ترکی است. کتاب Yedi Iklim دارای ۶ سطح A1, A2, B1, B2, C1,C2 است. از بهترین ویژگی‌های این کتاب می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • داشتن سطوح مختلف مبتدی، متوسط و پیشرفته
 • دارای کتاب تمرین
 • داشتن فایل‌های صوتی
 • آموزش ساده گرامر زبان ترکی
 • آموزش چهار مهارت خواندن، نوشتن، گفتن و شنیدن
منابع آموزش زبان ترکی استانبولی
 1. کتاب Yeni-Hiti

این کتاب، گرامر زبان ترکی را به طور کامل آموزش می‌دهد. البته علاوه بر آموزش گرامر و قواعد، حروف الفبای ترکی را با مثال‌های کاربردی دارد. یادگیری این کتاب به عنوان یک کتاب خودخوان کمی دشوار است. از ویژگی‌های کتاب Yeni-Hiti می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • دارای فایل‌های صوتی و تصویری
 • داشتن کتاب تمرین علاوه بر کتاب اصلی
 • دارای سطوح مختلف آموزشی
تماشای فیلم به زبان ترکی
 1. کتاب Ebru

مجموعه کتاب‌های Ebru دارای ۵ جلد هستند و زبان ترکی را به شیوه‌ای بسیار روان به خصوص برای افراد مبتدی آموزش می‌دهند. این کتاب‌ها با داشتن تصاویر زیاد برای زبان آموزان دارای جذابیت هستند. کتاب‌های Ebru مهارت‌های خواندن، نوشتن، گفتن و شنیدن را تقویت می‌کنند؛ اما در مورد گرامر زبان ترکی هیچ صحبتی نمی‌کنند. 

کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی
 1. کتاب دستور زبان ترکی

این کتاب دستور زبان ترکی را از سطح پایه تا پیشرفته، آموزش می‌دهد و یکی از قوی‌ترین کتاب‌های آموزش گرامر و قواعد زبان ترکی است. اگر شما قصد شرکت در آزمون‌های زبان ترکی را دارید این کتاب یادگیری زبان ترکی استانبولی را به شما معرفی می‌کنیم. ویژگی‌های این کتاب عبارتند از:

 • آموزش تمام زمان‌های مختلف
 • داشتن تمرینات کافی برای یادگیری قواعد 
منابع آموزش زبان ترکی استانبولی
 1. کتاب Istanbul

مجموعه کتاب‌های استانبول به دلیل داشتن تصاویر جذاب، متدهای جدید آموزشی و فهم آسان برای اکثر آموزشگاه‌های زبان و زبان آموزان جذاب هستند. این کتاب‌ها برای افرادی که از زبان ترکی هیچ چیزی نمی‌دانند، بسیار مناسب است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه لغات جدید در پایان هر درس
 • دارای فایل صوتی آموزشی
 • ارائه پاسخنامه تمرین‌ها
 • داشتن کتاب کار
 • دارای سطوح A1, A2, B1, B2, C1, C2
کتاب Istanbul

اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی

کشور ایران و ترکیه مراودات تجاری زیادی با یکدیگر دارند. همچنین، توریست‌های ایرانی زیادی به دلیل نزدیکی این کشور به ایران و دیدن جاذبه‌های دیدنی آن به ترکیه سفر می‌کنند. بنابراین، یادگیری زبان ترکی استانبولی برای اینکه بتوانید گلیم خود را از آب بکشید، مفید است. زبان ترکی استانبولی پنجمین زبان رایج دنیا است و در بسیاری از کشورها تدریس می‌شود. در این بخش به بیان دلایل اهمیت یادگیری این زبان می‌پردازیم.

 1. پیدا کردن شغل مناسب

یادگیری زبان ترکی استانبولی به شما فرصتی برای پیدا کردن شغل مناسب و پردرآمد در ترکیه را می‌دهد. همچنین، با توجه به اینکه تعداد زیادی از شرکت‌های ترکی در ایران وجود دارند، یادگیری این زبان به شما فرصت استخدام در این شرکت‌ها را می‌دهد. زیرا آنها به دنبال کارمندانی هستند که به این زبان تسلط دارند.

 1. تحصیلات و گرفتن بورسیه

کشور ترکیه دانشگاه‌های برجسته و امکانات تحصیلی بسیار خوبی دارد. هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورها و نزدیکی آن به ایران از مزایای تحصیل در این کشور است. بنابراین، یادگیری زبان ترکی استانبولی به شما امکان استفاده از امکانات تحصیلی در این کشور را می‌دهد. شما می‌توانید به عنوان دانشجو یا محقق در این مراکز فعالیت کنید.

کشور ترکیه دانشگاه‌های برجسته و امکانات تحصیلی بسیار خوبی دارد. هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورها و نزدیکی آن به ایران از مزایای تحصیل در این کشور است. بنابراین، یادگیری زبان ترکی استانبولی به شما امکان استفاده از امکانات تحصیلی در این کشور را می‌دهد. شما می‌توانید به عنوان دانشجو یا محقق در این مراکز فعالیت کنید.

تحصیلات و گرفتن بورسیه
 1. زندگی در ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر شرایط مهاجرت و اقامت ایرانیان را راحت‌تر کرده است. این کشور به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و همچنین فرهنگی مشابه فرهنگ ایرانیان، انتخاب مناسبی برای داشتن زندگی آرام و قابل برنامه‌ریزی است.

 1. استفاده از برنامه‌های زبان ترکی

اگر شما علاقمند به دیدن فیلم‌های ترکی و برنامه‌های تلویزیونی این کشور هستید و یا از شنیدن آهنگ‌ها و گوش دادن به پادکست‌های این زبان لذت می‌برید، یادگیری این زبان شیرین را در اولویت قرار دهید. بنابراین شما می‌توانید درک بهتری نسبت به این برنامه‌ها داشته باشید.

کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی
 1. صنعت توریسم و آشنایی با فرهنگ و تمدن ترکیه

 کشور ترکیه مانند پلی بین دو قاره آسیا و اروپا است. بعضی از شهرهای این کشور در قاره آسیا و بعضی دیگر در قاره اروپا قرار دارند. این کشور دارای میراث فرهنگی منحصر به فردی است و اکثر مردم این کشور مسلمان هستند و فرهنگ بسیار نزدیکی به ما ایرانیان دارند. به همین دلیل، این کشور به عنوان یکی از مقاصد توریستی برای ایرانیان است.

اگر شما علاقمند به آثار باستانی، تمدن و تاریخ ترکیه هستید دانش زبان ترکی در این مسیر به شما کمک بسیاری می‌کند. برای مثال شما می‌توانید از کتاب‌های زبان ترکی استفاده کنید و یا با محققان و پژوهشگران این کشور به زبان ترکی ارتباط برقرار کنید.

منابع تکمیلی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی:

شما در کنار استفاده از کتاب‌های تخصصی آموزش زبان ترکی، می‌توانید مهارت‌های خود را با استفاده ازمنابع آموزش زبان ترکی استانبولی دیگر بهبود بخشید. بعضی از این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از کتابهای داستان کوتاه به زبان ترکی
 • تماشای فیلم به زبان ترکی
 • گوش دادن به پادکست
 • گوش دادن به آهنگ‌های ترکی
 • برقراری ارتباط با افراد ترک زبان و داشتن اعتماد به نفس برای صحبت کردن با آن‌ها

این را بدانید که چالش‌های مختلفی در مسیر یادگیری این زبان پیش روی شماست، پس ناامید نشوید. 

جمع بندی:

دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم یک دهکده جهانی است که شما می‌توانید با یادگیری زبانی به جز زبان مادری خود با آن ارتباط برقرار کنید و از فرهنگ‌های مختلف، فرصت‌های شغلی، ارتباطات جدید و غیره بهره‌مند شوید.

زبان ترکی استانبولی یکی از زبان‌هایی است که مردم بسیاری در سراسر دنیا به آن مسلط هستند. ما در آکادمی GMT با استفاده از اساتید مجرب و کلاس‌های آموزشی با جدیدترین متد، در کنار شما هستیم تا این زبان زیبا و شیرین را یاد بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

22 دیدگاه

 1. Avatar

  خیلی خوب مفصل بود سپاس گزارم

  • Avatar

   موفق و سربلند باشید دوست عزیز

 2. Avatar

  واقعاً مطلب مفیدی بود! مرسی از مقاله خوبتون.

  • Avatar

   ممنون از نظر خوبتون، خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده.

 3. Avatar

  قسمت‌هایی که درباره فرصت‌های شغلی با یادگیری زبان ترکی استانبولی صحبت کرده. خیلی به درد بخور بود!

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله براتون کاربردی بوده.

 4. Avatar

  شما کلاس های ترکی استانبولی برگزار می‌کنید؟

  • Avatar

   سلام وقتتون بخیر!
   بله، برای اطلاعات بیشتر کلاس ها و مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید. 88913000-021

 5. Avatar

  تو GMT کدوم کتاب ها تدریس میشه؟

  • Avatar

   در موسسه GMT، کتاب های Yedi Iklim ، Yeni-Hiti ، Istanbul تدریس میشه.

 6. Avatar

  دستتون درد نکنه، این مقاله رو خیلی خوب و مفید نوشتین. خیلی دنبال منابع برای یادگیری زبان ترکی بودم.

  • Avatar

   سلام دوست عزیز!
   ممنون از کامنت خوبتون، خوشحالیم که براتون مفید بوده!

 7. Avatar

  کلاس آنلاین ترکی استانبولی هم دارین؟

  • Avatar

   سلام وقتتون بخیر!
   بله کلاس آنلاین برای ترکی استانبولی برگزار میکنیم. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید. 88913000-021

 8. Avatar

  مقاله جامع و مفیدی بود. ممنون از شما.

  • Avatar

   خیلی خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده!

 9. Avatar

  من ترکی استانبولی تدریس میکنم و کتاب های معرفی شده همه جزو بهترین ها هستن، مخصوصا Yedi Iklim و Yeni-Hiti !

  • Avatar

   ممنون از نظر خوبتون!

 10. Avatar

  من کتاب Yedi Iklim رو خوندم، واقعا یکی از بهترین کتاب های ترکی استانبولی هستش.

  • Avatar

   دقیقا، یکی از کامل‌ترین منابع برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هستش!

 11. Avatar

  میتونم این کتاب ها رو از شما خریداری کنم؟

  • Avatar

   بله شما میتونید این کتاب ها رو از موسسه ما بخرین. برای اطلاع از نحوه خرید با شماره 88913000-021 تماس بگیرید.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !