Skip to content

ده فیلم و سریال برای تقویت زبان ترکی استانبولی

در این مقاله قصد داریم فیلم و سریال هایی که به تسریع و پیشرفت سطح زبانی شما کمک میکند صحبت کنیم.

در طی این چندین سال سوال زیادی از ما می شود. چه فیلم های برای یادگیری زبان ترکی استانبولی ما خوب است؟ ایا دیدن فیلم وسریال به زبان اصلی ترکی به ما کمک میکند؟

در این مقاله به تمامی سوالاتی که در ذهن شما میگذد پاسخ می دهیم.

دلایل مختلفی برای مطالعه و یادگیری زبان ترکی وجود دارد و به طور کلی برخورداری از دانش یک زبان جدید، دیدگاه تان را نسبت به جهان و محیط پیرامون تان تغییر خواهد داد. بسیار جالب و هیجان انگیز است که فرهنگ های دیگری را به واسطه یادگیری زبان دوم یا چندم بشناسید و قادر باشید سبک زندگی سایر ملت ها را تجربه نمایید. فیلم‌ دیدن یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری یک زبان خارجی است؛ چون به شما کمک می‌کند اصطلاحات و پیچیدگی‌های فرهنگی زبان را یاد بگیرید. ترکیه تاریخ پرفراز‌و‌نشیبی دارد و این تاریخ با فرهنگ آن‌ها هم مرتبط است .

تاثیر فیلم و سریال بر یادگیری زبان ترکی استانبولی :

زبان ترکی واژگان انگلیسی بسیاری را در بردارد و به یک زبان پرطرفدار و دوست داشتنی در میان مردم جهان، علی الخصوص ایرانیان تبدیل شده است. شاید دلیل این محبوبیت ریشه در سریال های جذاب ترکی دارد که ایرانیان اغلب آن ها را دنبال می کنند. کشور ترکیه سریال های عاشقانه زیبای بسیاری را تولید کرده که دیدن آن ها باعث می شود روز به روز نسبت به یادگیری زبان ترکی مشتاق تر و مسرتر شوید.

سریال هایی همچون حریم سلطان، عمر گل لاله، کوزی گونی، عشق ممنوع، عشق اجاره ای، عشق بی پایان، شمیم عشق، فاطما گل و … شما را ساعت ها، روزها و هفته ها با خود همراه کرده اند و به طور کلی دید شما را نسبت به مردم ترکیه، سبک زندگی در ترکیه، ابراز عشق در ترکیه و یادگیری زبان ترکی روشن کرده اند.


شاید این سوال براتون پیش بیاد که :

چرا بهترین فیلم ها و سریال ها برای یادگیری زبان ترکی استانبولی را باید بدانیم؟

اصلا فیلم دیدن چه کمکی به یادگیری زبان می‌کند. چند سال پیش بود که یکی از موسسات آموزش زبان در یکی از دانشگاه های مطرح آمریکا، روی رابطه فیلم و یادگیری زبان تحقیق کرد. طبق این تحقیقات، تماشای فیلم سینمایی یا حتی سریال با زیرنویس یا بدون زیرنویس آثار مثبتی در جهت یادگیری یک زبان دارد. در واقع شما زمانی که فیلم می‌بینید، وارد دنیای آن فیلم می‌شوید. دنیایی که با زبان آنها صحبت می‌شود. گفتگوها را می‌شنوید، با لهجه ها و نحوه اداء حروف آشنا می‌شوید. به صورت کلی می‌توان خواص یادگیری زبان ترکی استانبولی با فیلم را به این صورت دسته بندی کرد:

 • فزایش قدرت شنیداری
 • آشنایی با نحوه ادای حروف
 • گسترش دامنه واژگان
 • آشنایی با اصطلاحات
 • آشنایی با شیوه های گویش و زبان بدن
کلاس آنلاین زبان ترکی استانبولی موسسه زبان gmt

در ادامه سه دلیل از اهمیت یادگیری زبان با استفاده از فیلم و دلایل کارایی و مؤثر بودن آن را به شما می‌گوییم :

 • با تماشای فیلم، ترکی واقعی را یاد می‌گیرید نه ترکی استانبولی کتابی
 • جملات و اصطلاحاتی را در فیلم ها و سریال ها به گوشتان میخورد که نشنیده‌اید و کاربرد آن اصطللاحات را یاد خواهید گرفت .
 • در کنار آموزش زبان ترکی استانبولی موسسه زبان GMT  با دیدن فیلم و سریال به زبان ترکی به تقویت زبان ترکی و سرعت یادگیری بیشتر و تسلط بر روی مکالمه خود کمک بسزایی خواهید کرد.

🎦اسامی فیلم های سینمایی ترکی برای تقویت زبان

 1. استانبول یونایتد
 2. اندکی ادویه A Touch of Spice
 3. گورا G.O.R.A
 4. فیلم سینمایی کدیKedi
 5. خواب زمستانی Kış Uykusu

1-استانبول یونایتد

اگر به داستان‌های ورزشی علاقه دارید، می‌توانید از بین 10 فیلم سینمایی به زبان ترکی استانبولی، فیلم استانبول یونایتد را ببینید. این فیلم محصول مشترک آلمان و ترکیه است که فرید اسلام و اولی والدهوئر آن را کارگردانی کرده‌اند. استانبول یونایتد دربارۀ طرف‌داران سه تیم فوتبال ترکیه است که در اعتراض‌های پارک گزی دور هم جمع شدند. این فیلم هم نوعی مستند است و زندگی واقعی مردم ترکیه را نشان می‌دهد. استانبول یونایتد نه‌تنها بهترین گزینه برای آموزش ترکی با فیلم است، بلکه اصطلاحات و کلمه‌های روزمرۀ ترک‌ها را هم به شما یاد می‌دهد.

2-اندکی ادویه

به‌ دلیل قوانین سانسور در ترکیه، بعضی از کارگردان‌های این 10 فیلم سینمایی به زبان ترکی استانبولی، ترکیه‌ای نیستند. فیلم اندکی ادویه هم یکی از آن‌هاست. این فیلم را تاسوس بولمتیس، کارگردان یونانی ساخته است. گرچه ژانر فیلم کمدی و درام است، اما درمورد یونانی‌هایی است که بعد از شورش‌های خیابانی استانبول در سال 1955 خانه و زندگی‌شان را از دست دادند. شخصیت اصلی فیلم فانیس لاکوویدز است که جرج کوروفیس دوران جوانی و مارکوس اوسه زمان کودکی او را بازی می‌کنند. فانیس پدربزرگی دارد که مربی آشپزی است و می‌خواهد فوت و فن آشپزی را به نوه‌اش یاد بدهد. تاسوس باندیس نقش پدربزرگ فانیس را بازی می‌کند. این فیلم چندزبانه است و می‌تواند اطلاعات ارزشمندی دربارۀ درگیری یونان و ترکیه به شما بدهد.

3-گورا G.O.R.A

نوشته یکی از برجسته ترین کمدین های ترکیه، جم یلماز، فیلم جعلی G.O.R.A به طور همزمان ژانر علمی تخیلی را جشن می گیرد و سرگرم می کند. این کمدی عجیب و غریب، عارف، فروشنده فرش و جاعل سریالی عکاسی بشقاب پرنده را دنبال می کند که با ربودن بیگانگان به سرنوشتی طعنه آمیز دچار می شود. علیرغم برخی واژگان چالش برانگیز و ارجاعات مکرر به اکتشاف فضا، دنبال کردن دیالوگ نسبتاً آسان است و این فیلم را به یک فیلم طنز عالی برای زبان آموزان ترکی متوسط ​​تا پیشرفته تبدیل می کند.

4-خواب زمستانی “Kış Uykusu“

Kış Uykusu اثر Nuri Bilge Ceylan یک درام جذاب است که به بررسی نابرابری اجتماعی-اقتصادی بسیار رایج در ترکیه می پردازد. آیدین شخصیت اصلی و ضدقهرمان خواب زمستانی است و موقعیت ممتاز او به عنوان یک بازیگر ثروتمند بازنشسته است که به طور همزمان او را بیگانه می کند و به اطرافیانش متصل می کند. این فیلم که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، با برنده شدن نخل طلای 2014 در صدمین سالگرد سینمای ترکیه، تاج رنسانس سینمای ترکیه محسوب می شود. با وجود زبان و مضامین پیچیده فیلم، Kış Uykusu طرح جذابی ارائه می دهد که بیننده را کاملا جذب می کند و آن را به منبعی عالی برای زبان آموزان ترکی در سطح متوسط ​​تا پیشرفته تبدیل می کند.

5-فیلم سینمایی کدیKedi

این مستند با حساسیت ساخته سیدا تورون به بررسی زوایای زندگی روزمره می پردازد که به ندرت در نور دیده می شوند. این فیلم ترکی که از منظر گربه‌های ولگرد استانبول روایت می‌شود، به عنوان نامه‌ای عاشقانه به شهر عمل می‌کند و بینشی درباره گربه‌ها و رابطه آن‌ها با شهروندان شهر ارائه می‌کند. دیالوگ های این فیلم مختصر است و واژگان ساده در مورد زندگی روزمره این فیلم را به فیلم خوبی برای مبتدیان و متوسطان برای یادگیری زبان ترکی اولیه تبدیل می کند و همچنین درک آنها را از شلوغ ترین کلان شهر کشور غنی می کند.

🎥سریال ها:

لیست سریال های تقویت زبان ترکی استانبولی:

 • محتشم یوزیل (Magnificent Century
 • دیریلیس ارطغرل (The Resurrection: Ertugrul)
 • سنجق کال کاپیمی (Knock On My Door)
 • مرد پوشیده از آهن (Ironclad Man)
 • کوکور (The Pit)

کوکور (The Pit)

سریال کوکور یا گودال که از معروفترین سریال های زبان ترکی به حساب میاد و داستان جالب ان باعث جدب مخاطبین زیادی از سرتاسر دنیا شده است.

محتشم یوزیل (Magnificent Century

محتشم یوزیل (Magnificent Century): این سریال در دوران امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم رخ می‌دهد و به زبان ترکی استانبولی ساخته شده است. این سریال به شما کمک می‌کند تا با کلمات رایج در زندگی روزمره آن دوران آشنا شوید. همچنین، سیاست‌ها، فرهنگ و رسومات عثمانی را نیز بررسی می‌کند.

دیریلیس ارطغرل (The Resurrection: Ertugrul)

 این سریال در دوران قبل از تأسیس دولت عثمانی رخ می‌دهد و به زبان ترکی استانبولی ساخته شده است. این سریال به شما کمک می‌کند تا با کلمات رایج در زندگی روزمره آن دوران آشنا شوید. همچنین، فرهنگ و رسومات ترکی را نیز بررسی می‌کند.

سنجق کال کاپیمی (Knock On My Door)

این سریال درباره‌ی دختری به نام ادا است که به دنبال عشق واقعی خود است.

سنجق کال کاپیمی (Knock On My Door)

مرد پوشیده از آهن (Ironclad Man)

این سریال در دوران جنگ جهانی اول رخ می‌دهد و به زبان ترکی استانبولی ساخته شده است. این سریال به شما کمک می‌کند تا با کلمات رایج در زندگی روزمره آن دوران آشنا شوید. همچنین، فرهنگ و رسومات ترکی را نیز بررسی می‌کند. 

مرد پوشیده از آهن (Ironclad Man)

در این مقاله پنج فیلم و پنج سریال با موضوع و تاثیرات گرد آوری کردیم. برای آشنایی با پنج فیلم دیگر ترکی استانبولی برای تقویت زبان ترکی کلیک نمایید. به طور کلی موزیک و فیلم تاثیر زیادی در یادگیری زبان ترکی استانبولی دارد. در این مقاله سعی کردیم با معرفی 10 فیلم برای تماشا و یادگیری زبان ترکی به شما کمک کرده باشیم.

موسسه زبان GMT  برای زبان آموزان کلاس های تماشای فیلم طراحی و برنامه ریزی کرده است , که بعد از گذراندن کلاس های ترمیک زبان ترکی استانبولی و یا بصورت همرمان بتوانید در این کلاس ها شرکت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !