رفتن به محتوا

آزمون زبان ترکی (TYS) چیست: نحوه قبولی در آزمون

آزمون زبان ترکی TYS مخفف Türkçe Yeterlik Sınavı، یک آزمون زبان ترکی بین‌المللی و شناخته شده است که توسط موسسه یونس امره برگزار می‌شود.
این آزمون دانش و مهارت زبان ترکی افراد خارجی را می‌سنجد. بنابراین، اگر قصد تحصیل یا کار در ترکیه را دارید، می‌توانید با مدرک زبان TYS شانس خود را برای مهاجرت به این کشور افزایش دهید.
بد نیست بدانید که با داشتن مدرک TYS شانس بیشتری برای ثبت نام در مدارس و دانشگاه‌های این کشور یا کار کردن در شرکت‌های ترکیه‌ای دارید.

ما در این مقاله از آکادمی GMT به معرفی آزمون زبان ترکی TYS می‌پردازیم و شرایط، هزینه ثبت‌نام و اطلاعات مورد نیاز این آزمون را بررسی می‌کنیم. بنابراین، شما می‌توانید آمادگی لازم را برای این آزمون به دست آورید.

آزمون زبان ترکی TYS چیست؟

اگر علاقمند به تحصیل در کشور ترکیه هستید باید به زبان ترکی مسلط باشید، زیرا تحصیل در اکثر دانشگاه‌های این کشور نیازمند دانش زبان ترکی است. زبان آموزانی که در این آزمون موفق می‌شوند، نیازی به گذراندن دوره‌های زبان موسسات آموزش عالی ترکیه ندارند.

آزمون TYS دارای اعتبار بین‌المللی و مورد تایید ALTE است. در نتیجه، TYS بر اساس استانداردهای پذیرفته شده و تایید شده بین المللی توسعه یافته است.

?اطلاعات و محتوای آزمون TYS چیست؟

آزمون TYS مهارت‌های Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتن) و Speaking (صحبت‌کردن) داوطلبان را ارزیابی می‌کند. این آزمون در 3 جلسه برگزار می‌شود.

 • جلسه اول: ارزیابی مهارت خواندن و شنیدن
 • جلسه دوم: ارزیابی مهارت نوشتن
 • جلسه سوم: ارزیابی اسپیکینگ
?اطلاعات و محتوای آزمون TYS چیست؟
تعداد کل سوالات80-100 سوال
مدت زمان پاسخ‌گویی210 دقیقه
امتیاز کل100 امتیاز

در ادامه به ارزیابی 4 بخش اصلی این آزمون می‌پردازیم.

1.ارزیابی مهارت Reading

این بخش شامل متون مختلف و حدود ۴۰ تا ۵۰ سوال است. محتوای متن‌ها شامل مصاحبه، آگهی، دیالوگ، متون دانشگاهی و موارد دیگر هستند. در این بخش می‌توانید ۲۵ امتیاز دریافت کنید و ۷۵ دقیقه زمان دارید.

2.ارزیابی مهارت Listening

این بخش نیز شامل متون مختلف است و ۳۰ تا ۴۰ سوال دارد. در این بخش حداکثر می‌توانید ۲۵ امتیاز کسب کنید و برای آن ۶۰ دقیقه زمان دارید.

3. ارزیابی مهارت Writing

این بخش شامل دو سوال است. شما برای سوال اول ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید و می‌توانید ۱۰ امتیاز به دست آورید. سوال دوم دارای ۱۵ امتیاز و ۴۰ دقیقه زمان است. در این سوال از شما می‌خواهند که در مورد یک موضوع خاص، یک متن بنویسید. این بخش در کل دارای ۲۵ امتیاز و ۶۰ دقیقه زمان است.

4.ارزیابی مهارت Speaking

این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود؛

 • صحبت کردن مستقل: کارشناس آزمون در این بخش به شما یک موضوع می‌دهد. شما حدود ۳ دقیقه زمان دارید تا آماده صحبت شوید و حداکثر ۵ دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید. این بخش دارای ۱۰ امتیاز است.
 • گفتگو: مصاحبه‌کننده در مورد موضوع مشخصی از شما سوال می‌پرسد و شما باید به آن سوالات پاسخ دهید. این بخش شامل ۱۵ امتیاز و ۱۰ دقیقه زمان است. بخش Speaking در کل ۲۵ امتیاز و ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

امتیاز‌دهی آزمون زبان ترکی TYS

امتیاز کل این آزمون ۱۰۰ است که هر بخش دارای ۲۵ امتیاز است. حداقل ۵۰ درصد امتیاز هر بخش یعنی ۱۲ و نیم امتیاز برای دریافت گواهینامه مورد نیاز است.

سطحامتیاز
B255-70
C171-88
C289-100

مراحل ثبت‌نام آزمون زبان ترکی TYS

ثبت‌نام این آزمون در سایت  sinav.yee دارای مراحل زیر است:

 • وارد کردن اطلاعات خواسته شده مانند وضعیت تحصیلی، اطلاعات شخصی و سایر موارد
 • انتخاب زمان و مرکز آزمون
 • پرداخت هزینه ثبت نام و ارسال درخواست
 • دریافت ایمیل حاوی کارت ورود به جلسه پس از بررسی درخواست شما
 • پرینت کارت ورود به جلسه و شرکت در آزمون
مراحل ثبت‌نام آزمون آزمون زبان ترکی TYS

هزینه و زمان برگزاری آزمون زبان TYS

هزینه آزمون: مبلغ آزمون با توجه به مرکز برگزاری آزمون متفاوت است. شما باید برای شرکت در این آزمون مبلغ حدود ۱۴۰ دلار پرداخت کنید.

زمان برگزاری آزمون TYS: این آزمون در سال 3 بار برگزار می‌شود: ژانویه، می و سپتامبر.

قبولی در آزمون TYS

صادقانه بگوییم تنها راه قبولی در آزمون TYS شرکت در کلاس‌های زبان ترکی است به طوری که تمامی نکات ریز و درشت این زبان را یاد بگیرید. اما از چه طریقی می‌توانید قبولی در آزمون TYS را تضمین کنید؟ راه حل شما پیش ماست. آموزشگاه GMT با برگزاری کلاس‌های آموزش زبان ترکی استانبولی شما را به طور کامل برای شرکت در آزمون TYS آماده می‌کند.

تمامی اساتید زبان ترکی در آموزشگاه GMT نیتیو هستند و به خوبی نحوه قبولی در این آزمون را می‌دانند. در نتیجه تمام دانش و اطلاعات خود را در اختیار شما قرار می‌دهند و از هیچ تلاشی برای قبولی شما در این آزمون فروگذاری نمی‌کند.

 • آمادگی آزمون TYS: آموزشگاه GMT کلاس‌های آمادگی آزمون TYS را برای علاقمندان برگزار می‌کند و تضمین می‌دهد که اگر طبق برنامه پیش بروید، در این آزمون موفق می‌شوید. کلاس‌های آمادگی آزمون TYS آموزشگاه GMT شما را با انواع نمونه سوالات این آزمون، نحوه برگزاری آن و تمام نکات لازم برای کسب نمره قبولی آشنا می‌کند.

? سوالات متداول

1- آزمون TYS برای چه کسانی مناسب است؟

این آزمون برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه، مترجمان زبان ترکی، معلمان آموزش زبان ترکی در خارج از کشور و افراد جویای کار در ترکیه مناسب است.

2- مدارک مورد نیاز در روز آزمون چیست؟

شما باید شناسنامه یا پاسپورت خود به همراه کارت ورود به جلسه را همراه داشته باشید.

3- آیا هزینه ثبت نام در صورت شرکت نکردن در آزمون برگردانده می‌شود؟

خیر، هزینه آزمون غیر قابل استرداد است و اگر به هر دلیلی نتوانید در جلسه حاضر شوید ثبت نام شما لغو می‌شود.

4- چرا مدرک TYS دارای اهمیت است؟

TYS یک مدرک معتبر بین‌المللی است. افرادی که دارای این گواهینامه هستند، زمانی که حق تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را به دست آورند، از شرکت در کلاس آمادگی زبان ترکی معاف می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !