رفتن به محتوا

✅ بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیرم؟ کاربردی ترین زبان‌های دنیا پس از انگلیسی

اهمیت یادگیری یک زبان جدید را زمانی متوجه می‌شویم که در شرایط یا محیطی قرار بگیریم که آن جملات و کلمات آن زبان را درک نمی‌کنیم!
در نتیجه، توانایی برقراری ارتباط و برآورده کردن خواسته‌های خود را نداریم. مهم‌تر از همه اینکه ما در دنیای به سرعت در حال پیشرفت، زندگی می‌کنیم. به بیان دیگر، این روزها پیشرفت تکنولوژی ارتباطات را بیشتر کرده است و شما برای اینکه بتوانید با دنیای اطراف خود در ارتباط باشید، نیاز به یادگیری زبان دوم و یکی دیگر از کاربردی ترین زبان‌های دنیا را دارید.

ما در این مقاله از آکادمی GMT به اهمیت یادگیری زبان دوم و مزایای آن می‌پردازیم و تاثیر آن را بر روی افراد و زندگی آنها بررسی می‌کنیم و به شما کمک خواهیم کرد که بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیرید.


کاربردی‌ترین زبان‌ های دنیا:

امروزه بیشتر از 7130 زبان مختلف در دنیا وجود دارد که مردم کشورهای مختلف از آنها استفاده می‌کنند. اما، از میان آنها فقط چند زبان به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کاربردی‌تر و شناخته شده‌تر هستند. در این بخش به معرفی این زبان‌ها که رایج ترین هستند، می‌پردازیم.

کاربردی‌ترین زبان‌های دنیا

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان پرکاربرد دنیا شناخته می‌شود. شما در هر کجای این کره خاکی که باشید، با تسلط به این زبان می‌توانید از عهده کارهای خود برآیید. افراد در کشورهای مختلف از این زبان در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی، علمی و به خصوص در روابط بین‌الملل استفاده می‌کنند.

در نتیجه، این زبان مهمترین و محبوبترین زبان های دنیاست و یادگیری آن برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان الزامی است.

زبان فرانسه

میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. اگرچه از زبان انگلیسی در روابط بین‌الملل استفاده می‌شود، زبان فرانسه نیز در این میان نقش مهمی دارد. زبان فرانسه چهارمین زبان مادری رایج در دنیا است. اگر شما به تاریخ و تمدن اروپا علاقمند باشید، رمانتیک‌ترین و عاشقانه‌ترین داستان‌ها را در کتب ادبی این کشور پیدا می‌کنید. یکی از مثال های معروف آن، اثر بیگانه (به فرانسوی: L’Étranger) رمانی نوشته آلبر کامو نویسنده فرانسوی در سال ۱۹۴۲ است.

زبان آلمانی

زبان آلمانی پر کاربرد‌ترین و رایج‌ترین زبان در اتحادیه اروپا است و زبان اصلی در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند اتریش، سوئیس، بلژیک و لوکزامبورگ است. یادگیری زبان آلمانی با توجه به اینکه این کشور سومین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد، فرصت‌های کاری خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

زبان آلمانی یکی از آن زبان هاست که میتواند جواب خوبی برای این پرسش باشد که بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیرم؟

?️زبان آلمانی

زبان ترکی استانبولی

میدانستید زبان ترکی استانبولی در جغرافیای وسیعی صحبت می‌شود. کشورهایی مانند ترکیه، عراق، جمهوری آذربایجان، بخشی از روسیه، قبرس و آسیای میانه به این زبان صحبت می‌کنند.

ترکی استانبولی هم یکی از زبان ها با لهجه شیرین است که میتواند گزینه مناسبی برای این پرسش باشد که بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیرم؟

زبان روسی

زبان روسی هشتمین زبان مادری رایج در دنیا است. اگر قصد مهاجرت و یا تجارت با کشورهای روسیه، قرقیزستان، بلاروس و جمهوری کریمه را دارید باید زبان روسی را به خوبی یاد بگیرید. زیرا بسیاری از کشورهای جدا شده از شوروی سابق، زبان روسی را به عنوان زبان دوم خود به یاد دارند. همچنین، این زبان یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است.

زبان عربی

زبان عربی یکی از زبان‌های بسیار قدیمی و زبان رسمی کشورهای خاورمیانه است. این زبان به دلیل اینکه کشورهای خاورمیانه نقش مهمی در اقتصاد جهانی دارند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. عربی نیز مانند سایر زبان‌ها دارای لهجه‌ها و گویش‌های مختلفی است و زبان رسمی سازمان ملل هم محسوب می‌شود.

زبان ایتالیایی

زبان ایتالیایی هم می‌تواند پرکاربرد باشد. این زبان، زبان رسمی ایتالیا، سوئیس، سن مارینو و واتیکان است و نزدیک‌ترین زبان به لاتین به شمار می‌رود. زبان ایتالیایی زبان رسمی سازمان امنیت و دومین زبان پرگویش در اتحادیه اروپا است.

مزایای یادگیری زبان دوم:

دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد زبان دوم یا حتی تعداد زبان‌های بیشتری را یاد بگیرد. اگر کسی بخواهد به یک سفر توریستی خارج از کشور برود یا در کشور دیگری تحصیلات خود را ادامه دهد، باید بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

حتی شاید شما موقعیت کاری خوبی را در یک کشور دیگر پیدا کنید که باعث تغییر سرنوشتتان می‌شود.بنابراین، دانستن زبان آن کشور برای شما اهمیت زیادی پیدا می‌کند. دلایل زیادی برای یادگیری زبان دوم وجود دارد. ما در این بخش به 5 مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

مزایای یادگیری زبان دوم

1.تقویت مغز و بهبود حافظه با یادگیری زبان دوم

وقتی شما در حال یادگیری زبان جدیدی هستید، این یک فرایند تازه و پیچیده برای مغز شماست. بنابراین، مغز شما باید این الگوهای جدید را درک کند. پس مغز شروع به درک معانی جدید کلمات و برقراری ارتباط می‌کند. شما با این کار حافظه خود را هم تمرین می‌دهید و اطلاعات بیشتری را وارد آن می‌کنید.

می‌توان گفت همانطور که شما در باشگاه بدن خود را می‌سازید، با یادگیری یک زبان جدید، مغز خود را تمرین می‌دهید و آن‌را تقویت می‌کنید. دو زبانه شدن مغزتان را بزرگتر می‌کند. در واقع، صحبت کردن به دو زبان و جابجایی بین دو زبان نیاز به تمرکز خاصی دارد و از ابتلا به بیماری آلزایمر نیز جلوگیری می‌کند.

2.افزایش فرصت‌های شغلی

اگر به دنبال شغلی در خارج از کشور هستید، یادگیری زبان دوم یکی از اولویت‌های زندگی شما می‌شود. حتی امروزه در آگهی‌های استخدام تسلط داشتن به یک زبان دیگر، از جمله شرایط استخدامی بعضی از شرکت‌ها است. کارفرمایان داشتن این مهارت را یک ارزش تلقی می‌کنند، زیرا آنها با استخدام چنین افرادی می‌توانند با شرکت‌های خارجی و بازار جهانی ارتباط برقرار کنند. بنابراین، شما با دانستن یک زبان دیگر به جز زبان مادری خود چند قدم از دیگران جلوتر هستید.

3.برقراری ارتباط با افراد جدید

اگر می‌خواهید در مسافرت‌های خارج از کشور یا هنگام استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف با افراد جدید صحبت کنید و در ارتباط باشید، یادگیری یک زبان جدید را در اولویت قرار دهید. شما با یاد گرفتن یک زبان جدید فرصت معاشرت با افراد مختلفی را به دست می‌آورید و از گروه‌های آموزشی مختلف در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، اینستاگرام و لینکدین استفاده می‌کنید.

4.افزایش خلاقیت و اعتماد به نفس

افراد چند زبانه خلاق‌تر از افراد تک زبانه هستند. یادگیری زبان دوم توانایی شما را برای تفکر و حل مسئله افزایش می‌دهد. درنتیجه، این ویژگی اعتماد به نفس را افزایش و شما را جذاب‌تر نشان می‌دهد.

5.تجربه درک فرهنگ‌های جدید

در این کره خاکی فرهنگ‌های مختلفی وجود دارد. به نظر شما مردم کشورهای دیگر چگونه زندگی می‌کنند؟ چه چیزهایی در زندگی برای آنها ارزشمند است؟ آداب و معاشرت آنها چگونه است؟ برای اینکه بتوانیم مردم کشورهای دیگر و فرهنگ آنها را بهتر درک کنیم، باید زبان آنها را یاد بگیریم.

تجربه درک فرهنگ‌های جدید

در واقع، می‌توان گفت زبان جنبه‌ای از فرهنگ است. ما با یادگیری زبان، شناخت بهتری از تاریخ، ادبیات، مد و آداب و رسوم کشورهای دیگر پیدا می‌کنیم.

چگونه انگیزه خود را برای یادگیری زبان دوم حفظ کنیم؟

شما ممکن است در طول مسیر یادگیری زبان جدید، بارها احساس خستگی کنید یا از یادگیری آن لذتی نبرید. این احساسات طبیعی هستند، ولی اگر شما انگیزه لازم برای یادگیری آن زبان را داشته باشید تمام سختی‌ها را به جان می‌خرید تا در این مسیر موفق شوید.

در این بخش 3 مورد از عواملی که به شما کمک می‌کنند تا انگیزه خود را در یادگیری زبان حفظ کنید، بیان می‌کنیم.

1.داشتن استراحت‌های کوتاه مدت

بعضی از زبان آموزان هیچ استراحتی به خود نمی‌دهند و در مسیر یادگیری زبان دچار خستگی مفرط می‌شوند. در حالی که، همه ما در زندگی خود به استراحت نیاز داریم پس اگر یک روز حوصله خواندن زبان را نداشتید، هیچ اشکالی ندارد. شاید چند ساعتی دور بودن از فضای زبان انرژی دوباره‌ای را به شما بدهد. پس استرس عقب افتادن از برنامه‌های خود را نداشته باشید.

2.مقایسه نکردن خودتان با دیگران

یکی از نکات مهمی که باید در زندگی یاد بگیرید این است که خودتان را هرگز با دیگران مقایسه نکنید. فرایند یادگیری زبان هم همینطور است. شما هیچ وقت نمی‌توانید خودتان را با افراد انگلیسی زبانی که از کودکی با این زبان بزرگ شده‌اند و زندگی کرده‌اند، مقایسه کنید. این کار باعث کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود. پس هیچ وقت خودتان را دست کم نگیرید و این را بدانید که با تمرین و تکرار، موفقیت شما در این مسیر حتمی است.

مقایسه نکردن خودتان با دیگران

3.وارد کردن زبان مورد نظر در زندگی شخصی

زمانی که شما در حال یادگیری زبان مورد نظر خود هستید، تا جایی که امکان دارد باید با آن زبان سر و کار داشته باشید. بنابراین، شما می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • تماشای برنامه تلویزیونی یا فیلم‌های مورد علاقه خود با زیرنویس یا دوبله زبان مقصد
 • دنبال کردن کانال‌های مختلف به آن زبان، در یوتیوب، اینستاگرام و سایر اپلیکیشن‌ها
 • جمع آوری اطلاعات در مورد فرهنگ و کشور مقصد

شروع شما برای یادگیری زبان جدید:

در این مطلب به این موضوع که ” بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیرم؟” پرداختیم.
در دنیای امروز افراد با توجه به هدفی که در زندگیشان دارند به دنبال یادگیری زبان یا زبان‌هایی به جز زبان مادری خود هستند. زبان آموزان در این مسیر از کتاب‌ها و کلاس‌های کمک آموزشی استفاده می‌کنند.

آکادمی زبان GMT با بیش از ۱۸ سال تجربه، در کنار شماست تا در این مسیر همراه شما باشد. این آکادمی با بهره‌مندی از اساتید با تجربه و با انگیزه، انواع دوره‌های زبانهای خارجی را برگزار می‌کند. شما میتوانید با بهره‌مندی از این کلاس‌ها و آزمون‌های شبیه سازی شده توسط  این مرکز، موفقیت خود را در مسیر یادگیری قطعی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.2]

18 دیدگاه

 1. Avatar

  خوندن این مقاله واقعا ارزشمند بود! توضیحات درباره کاربردی‌ترین زبان‌های دنیا به من کمک کرد تا بفهمم بعد از انگلیسی کدوم زبان رو شروع کنم. ممنون از اطلاعات عالیتون!

  • Avatar

   ما خوشحالیم که اطلاعات ارائه شده برایتان مفید واقع شده

 2. Avatar

  به نظر من این یکی از بهترین مقالات درباره انتخاب زبان برای یادگیری بعد از انگلیسی بود. توضیحاتتون درباره زبان ترکی استانبولی خیلی جذاب بود.

  • Avatar

   خوشحالیم که براتون کاربردی بود!

 3. Avatar

  می‌خواستم بدونم آکادمی GMT برای زبان‌هایی مثل فرانسه یا آلمانی چه دوره‌هایی داره؟ خیلی دوست دارم بیشتر در این باره بدونم.

  • Avatar

   در آکادمی GMT ما دوره‌های متنوعی برای زبان‌های فرانسه و آلمانی داریم، از سطح مقدماتی تا پیشرفته. میتونید برای اطلاعات کامل دوره ها با این شماره تماس بگیرید.
   021-88913000

 4. Avatar

  واقعاً لذت بردم از خوندن این مقاله. نحوه بیان و ذکر جزئیات خیلی خوب بود. حالا می‌دونم چرا باید زبان آلمانی رو یاد بگیرم. کارتون درسته!

  • Avatar

   متشکریم از بازخوردتان! خوشحالیم که مقاله ما توانسته به شما در شناخت اهمیت زبان آلمانی و نقش آن در دنیای امروز کمک کند.

 5. Avatar

  وای، چقدر مطلبتون کامل و جامع بود. خیلی خوبه که به اهمیت زبان‌های دیگه هم پرداختید. فکر کنم بعدی من فرانسوی باشه!

  • Avatar

   متشکریم که نظرتان را با ما به اشتراک گذاشتید!

 6. Avatar

  دستتون درد نکنه، این مقاله دقیقاً اون چیزی بود که می‌خواستم. با خوندنش کلی انگیزه گرفتم برای یادگیری زبان دوم.

  • Avatar

   بسیار خرسندیم که مقاله ما توانسته انگیزه‌ای برای شما در یادگیری زبان دوم ایجاد کند.

 7. Avatar

  سلام، توی مقاله آوردین که یادگیری زبان دوم می‌تونه خیلی مفید باشه. می‌خواستم بپرسم آیا آکادمی شما کلاس‌های مخصوص بچه‌ها هم داره؟

  • Avatar

   سلام، بله! موسسه GMT کلاس‌های مخصوص کودکان را نیز ارائه می‌دهد که به صورت بازی‌محور و متناسب با سن و سطح آن‌ها طراحی شده است. این دوره‌ها برای کمک به کودکان در یادگیری زبان دوم در محیطی سرگرم‌کننده و تعاملی فراهم شده‌اند.

 8. Avatar

  می‌شه بیشتر راجع به مزایای یادگیری زبان عربی توضیح بدین؟ من توی کار بازرگانی هستم و می‌خوام بدونم این زبان چقدر می‌تونه به کارم کمک کنه.

  • Avatar

   زبان عربی برای بازرگانان دارای اهمیت فراوان است، به خصوص اگر با کشورهای خاورمیانه در ارتباط هستید. این زبان به شما امکان می‌دهد روابط تجاری قوی‌تری برقرار کنید و فرصت‌های جدیدی را در این بازارهای در حال رشد کشف کنید. یادگیری زبان عربی می‌تواند به شما کمک کند تا مذاکرات و قراردادهایتان را با دقت و اطمینان بیشتری انجام دهید.

 9. Avatar

  این مقاله خیلی به من کمک کرد تا بفهمم چقدر یادگیری زبان‌های جدید می‌تونه در دنیای امروز مفید باشه. خیلی خوب و کاربردی بود، سپاس!

  • Avatar

   ما از اینکه مقاله ما توانسته به شما کمک کند و شما را درک مزایای یادگیری زبان‌های جدید قانع کند، بسیار خرسندیم.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !