رفتن به محتوا

✅ تلفظ کلمات انگلیسی را مثل آب خوردن یاد بگیرید؛ (۷ روش موثر تقویت تلفظ انگلیسی)

یکی از مهارت‌های مورد نیاز در زبان انگلیسی تلفظ صحیح لغات است. کمتر زبانی پیدا می‌شود که دیکته آن با تلفظ‌هایش تطابق کامل داشته‌باشد. یادگرفتن تلفظ (پرونانسیشن) صحیح کلمات انگلیسی به تجربه‌های عجیب غریب نیاز ندارد. 

? گوش دادن به آهنگ‌های انگلیسی، سخنرانی‌ها، پادکست‌ها و تماشای فیلم در این مسیر به شما کمک فراوانی می‌کند. همه این‌ موارد فرصتی را برای شما ایجاد می‌کنند که به تلفظ کلمات انگلیسی دقت کنید و آن‌ها را یاد بگیرید.

در این مقاله چند مورد از مهم‌ترین مهارت‌های تقویت تلفظ صحیح لغات را به شما آموزش می‌دهیم. شما با اجرا کردن این موارد می توانید تلفظ خود را به طور چشم‌گیری بهتر کنید و از صحبت کردن به زبان انگلیسی لذت ببرید.


✅ ۷ روش کارآمد برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی

روش‌های مختلفی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی وجود دارد که در ادامه به ۷ مورد از مهمترین روش‌ها اشاره می‌کنیم. تک تک این روش‌ها را به کار ببرید تا تلفظ خود را تقویت کنید.

? ۱- توجه به حرکت صحیح دهان و لب‌ها

دهان، صورت و لب‌های ما هنگام صحبت کردن حرکت می‌کنند. چگونگی حرکت دهان و صورت، بر روی تلفظ کلمه تاثیر می‌گذارد. اولین قدم این است که به حالت دهان خود هنگام صحبت کردن توجه کنید. یکی از راه‌های برررسی حالت دهان و لب‌ها استفاده از آینه است. 

 • یکی از انگشتان خود را جلوی لب‌هایتان قرار دهید، مثل زمانی که  می‌گویید “سس”یا “شش”. هنگام صحبت کردن، انگشت خود را تکان ندهید. باید احساس کنید که لب‌هایتان از انگشتتان دور شده یا به آن فشار می‌آورند.
 • برای خودتان موضوعی را انتخاب کنید، ۲ الی ۳ دقیقه صحبت کنید. هدف از این تمرین، تمرکز روی حالت دهان، صورت و زبان است. صحبت کردن جلوی آینه این حس را به شما می‌دهد که در حال مکالمه با شخص دیگری هستید.
 توجه به حرکت صحیح دهان و لب‌ها

? ۲- توجه به حرکت زبان در دهان

تلفظ برخی از صداها مانند حروف “L” ،”R” و صدای “TH” برای افراد دشوار است. تلفظ صحیح این حروف با نوک زبان است. برای مثال حروف زیر را در نظر بگیرید:

 • صدای “L”: زبان شما پشت دندان‌های جلویی قرار می‌گیرد و به سقف دهان در پشت دندان‌هایتان برخورد می‌کند. کلمه “Light” را تلفظ کنید. زبان سقف دهانتان را لمس می‌کند.          
 • صدای “R”: زبان شما نباید به سقف دهان برخورد کند. آن را بیشتر به سمت وسط دهان حرکت دهید. لب ها هنگام تلفظ باید کمی گرد باشند. کلمه “Right” را چند بار تلفظ کنید.
 •  صدای “TH”: برای ایجاد این صدا، زبان خود را بین دندان های بالا و پایین قرار دهید. زبان باید بین دندان‌هایتان قرار گیرد. همانطور که هوا را از دهان بیرون می‌دهید، مقداری از آن از بین زبان و دندان‌هایتان خارج می‌شود. کلمه «Think» را تکرار کنید. مطمئن شوید که زبان خود را بین دندان‌های خود فشار می‌دهید.

? ۳- خواندن با صدای بلند و ضبط آن

جملات و عبارات را با صدای بلند بخوانید و صدایتان را ضبط کنید. شما می‌توانید به صدای ضبط شده خود گوش دهید و آن‌ را با نحوه تلفظ کلمات، توسط افراد نیتیو(بومی) مقایسه کنید. سپس با توجه به تفاوت‌های شنیداری گفتار خود را تغییر دهید.

? مطلب پیشنهادی:  سخنرانی به زبان انگلیسی: (۴ تکنیک ارائه لکچر انگلیسی)

? ۴- شنیدن و یادداشت برداری

موسیقی زبانی جهانی است. بنابراین، زبان‌آموزان از طریق آهنگ‌ها با اصطلاحات و تلفظ‌های مختلف انگلیسی آشنا می‌شوند. همچنین، شما می‌توانید تلفظ خود را با گوش دادن به صحبت‌های افراد نیتیو (بومی) تقویت کنید.

بخش کوتاهی از یک آهنگ، فیلم، پادکست یا فایل صوتی را گوش دهید. کلمات و جملات را یادداشت کنید و آن‌ها را با اشعار، متن یا زیرنویس مورد مقایسه قرار دهید . به این صورت می‌توانید تلفظ کلمات را یاد بگیرید.

شنیدن و یادداشت برداری

? ۵- اضافه کردن استرس به صداها و کلمات

کلمات انگلیسی دارای استرس هستند. شما باید بخشی که استرس بر روی آن قرار می‌گیرد را با فشار و قدرت بیش‌تری  تلفظ کنید. گاهی اوقات، محل قرار گرفتن استرس معنای کلمه را تغییر می‌دهد.

 • کلمه Present را در نظر بگیرید : اگر استرس روی سیلاب اول (قسمت اول) کلمه باشد، “PREsent” به معنای “در این لحظه” یا “هدیه” است. در حالیکه، با قرار گرفتن استرس روی سیلاب دوم، “preSENT” به معنای “دادن یا نشان دادن” در نقش فعل استفاده می‌شود.

 الگوهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند استرس کلمات را راحت‌تر حدس بزنید.

به‌عنوان مثال:

نوع کلمهمثال
اسم دو هجاییRecord، Increase، REfund
فعل دو هجاییpreSENT، rePEAT، deCREASE

نکته: بهترین راه برای یادگیری، گوش دادن و تمرین کردن است.
? به یاد داشته باشید که اکثر انگلیسی زبانان نیتیو نیز قوانین را نمی دانند. آن‌ها آنچه را که به نظرشان درست است تلفظ می‌کنند.

? ۶- انتخاب لهجه انگلیسی یا بریتیش

انتخاب نوع لهجه بر نحوه تلفظ صداها تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، در لهجه آمریکایی، صدای “r” در انتهای یک کلمه، سریع ادا می‌شود. آمریکایی ها هنگامی که حرف “t” در وسط یک کلمه ظاهر می‌شود، اغلب آن را به عنوان “d” تلفظ می کنند، در حالی که تلفظ انگلیسی‌ها حرف “t” است.

از طرفی، تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی راه‌های موثری برای یادگیری زبان انگلیسی و لهجه هستند. برای مثال،  “Friends” یک گزینه عالی برای یادگیری زبان انگلیسی است.

بسیاری از مردم در سراسر دنیا این سریال جذاب را دیده‌اند و به وسیله آن زبان انگلیسی خود را تقویت کرده‌اند.

انتخاب لهجه انگلیسی یا بریتیش

? مطلب پیشنهادی: آموزش زبان با سریال فرندز (Friends)

? ۷- تقسیم کلمات به هجاها

همه کلمات از هجاها یا قطعات تشکیل شده‌اند. برای مثال کلمه Syllable، سه هجا دارد: syl-la-ble. تبدیل کلمات به هجا می ‌تواند تلفظ آنها را آسان‌تر کند. بعضی از کلمات تک هجایی و برخی چند هجایی هستند.

برای بررسی اینکه یک کلمه چند هجا دارد، دست خود را در زیر چانه قرار دهید. کلمه را تلفظ کنید. هر بار که چانه، دست شما را لمس می کند، این یک هجا است.

برای مثال:

کلمه تعداد هجا
Artیک هجا
O penدو هجا
Be au ti fulسه هجا
Ex pen siveسه هجا

⭐ بهتر از همیشه انگلیسی را تلفظ کنید

با توجه به توضیحاتی که دادیم اکنون شما می‌دانید که تلفظ کلمات انگلیسی چه میزان در یادگیری و نحوه صحبت کردنتان تاثیر می‌گذارد. زبان انگلیسی صرفاً حفظ کردن کلمات و لغات و چسباندن آن‌ها به یکدیگر و ساخت جمله نیست. شما باید بتوانید کلمات را درست و صحیح بیان کنید و با لهجه مناسبی حرف بزنید به طوری که خودتان هم از صحبت کردن به زبان انگلیسی لذت ببرید.

شما می‌توانید از تمام روش‌هایی که اشاره کردیم برای تقویت تلفظ کلمات استفاده کنید اما بهترین راه این است که زیر نظر اساتید با تجربه زبان انگلیسی را یاد بگیرید تا از همان ابتدا ریز و درشت کلمات انگلیسی و نحوه ادا کردن آن‌ها را از بر شوید. 

آموزشگاه GMT با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش زبان انگلیسی این فرصت تکرار نشدنی را برای شما فراهم می‌کند تا با شرکت در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی از صفر تا ۱۰۰ زبان انگلیسی را یاد بگیرید و قدم به قدم جلو بروید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 5]

20 دیدگاه

 1. Avatar

  سلام، خیلی دوست داشتم بدونم اگه بخوام بین لهجه بریتیش و آمریکایی یکی رو انتخاب کنم، کدومش به نظرتون برای محیط کاری بهتره؟

  • Avatar

   سلام! انتخاب لهجه بستگی به هدف و محیط کاریت داره. اگه با شرکت‌های آمریکایی کار می‌کنی، لهجه آمریکایی می‌تونه مفیدتر باشه. ولی در کل، مهم اینه که تلفظ واضح و قابل فهمی داشته باشی. پس با توجه به اهدافت انتخاب کن. ?

 2. Avatar

  من که از خوندن این مقاله لذت بردم، واقعاً چیزهایی یاد گرفتم که قبلا نمی‌دونستم. مخصوصا اون بخش راجع به خواندن با صدای بلند و ضبط کردن، خیلی کاربردی بود.

  • Avatar

   خیلی خوشحالیم که اینطور فکر می‌کنی و مقاله برات مفید بوده. امیدوارم که این تکنیک‌ها به تقویت مهارت‌های زبانیت کمک کنه. به تمرین ادامه بده! ?

 3. Avatar

  اینکه گفتین باید به استرس کلمات دقت کرد خیلی بهم کمک کرد. فقط می‌خواستم بدونم، راهی هست بفهمم کدوم بخش از کلمه باید استرس داشته باشه؟

  • Avatar

   خوشحالم که این نکته برات مفید بود. برای فهمیدن استرس کلمات، استفاده از دیکشنری‌هایی که نشانه‌های فونتیک دارند می‌تونه خیلی کمک‌کننده باشه. همچنین، شنیدن تلفظ کلمات توسط افراد نیتیو می‌تونه الگوی خوبی باشه. ?

 4. Avatar

  راستی، یه سوال: برای اینکه تلفظ صدای “r” رو بهتر کنم، چه تمرین‌های دیگه‌ای پیشنهاد می‌کنید؟ تو مقاله اشاره‌ای نشده بود.

  • Avatar

   سوال خوبیه! تمرین کردن با کلماتی که حرف “r” دارن و تکرار مکرر اون‌ها می‌تونه خیلی کمک‌کننده باشه. همچنین، شنیدن و تقلید از تلفظ افراد نیتیو می‌تونه موثر باشه. امتحانش ضرری نداره! ?

 5. Avatar

  خیلی خوب بود که درباره توجه به حرکت دهان و لب‌ها خوندم. همیشه فکر می‌کردم تلفظ فقط به زبان ربط داره، اما اینکه دیدم حرکت لب‌ها و دهان هم تاثیر داره برام جدید بود.

  • Avatar

   خوشحالم که این بخش براتون مفید بود! آره، دقیقا، حرکات دهان و لب‌ها تاثیر زیادی روی تلفظ دارن. امیدوارم با استفاده از این تکنیک‌ها، پیشرفت خوبی داشته باشید. ?

 6. Avatar

  وای این تمرین هجاها رو امتحان کردم، عجیب راحت‌تر شدم تو تلفظ. قبلا هیچ‌وقت به این فکر نکرده بودم.

  • Avatar

   چه خبر خوبی! تمرین هجاها واقعا می‌تونه خیلی کمک کننده باشه. خوشحالم که این روش برات مفید بوده. ادامه بده! ?

 7. Avatar

  باورم نمیشه چقدر این مقاله کامل بود. همیشه با تلفظ انگلیسی مشکل داشتم ولی حالا احساس می‌کنم می‌تونم بهتر پیش برم.

  • Avatar

   چه خبر خوبی! هدف ما همینه که به شما کمک کنیم تا در زبان انگلیسی پیشرفت کنید. اعتماد به نفس داشته باش و به تمرینت ادامه بده. تو می‌تونی?

 8. Avatar

  این بخشی که در مورد لهجه‌ها صحبت کرده بودین عالی بود. من که همیشه می‌خواستم آمریکایی حرف بزنم، حالا فهمیدم چیکار کنم.

  • Avatar

   ممنونم! خیلی خوشحالم که بهت کمک کرده. لهجه آمریکایی خیلی جذابه و با تمرین می‌تونی به راحتی پیشرفت کنی. موفق باشی!

 9. Avatar

  این مطلب در مورد تقویت تلفظ خیلی عالی بود. فقط یه چیز، آیا تمرین‌هایی هم هست که بتونیم با افراد نیتیو تمرین کنیم بدون اینکه به کشور انگلیسی زبانی سفر کنیم؟

  • Avatar

   بله، حتما! می‌تونی از پلتفرم‌های آنلاین برای ارتباط با افراد نیتیو استفاده کنی. اپ‌های تبادل زبانی وجود دارن که می‌تونی با افرادی از سراسر دنیا صحبت کنی و تلفظت رو بهترش کنی. این فرصت عالی‌ هستش برای یادگیری و تمرین.

 10. Avatar

  یه سوال داشتم. شما گفتید که با شنیدن و تکرار کردن میشه تلفظ بهتری داشت. به نظرتون گوش دادن به چه نوع موسیقی‌هایی بهتره؟

  • Avatar

   عالیه که پرسیدی! به نظر من گوش دادن به هر نوع موسیقی که شعر و واژه‌های واضح داره مفیده. سبک‌هایی مثل پاپ اغلب تلفظ‌های خوب و روشنی دارن که می‌تونه بهت کمک کنه! ?


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !