رفتن به محتوا

راهنمای جامع تبدیل و نوشتن تاریخ به میلادی (سبک های مختلف نوشتن تاریخ به انگلیسی)

تاریخ‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما دارند. شما برای انجام تمام برنامه‌های خود به تاریخ نگاه می‌کنید تا بتوانید برنامه‌ریزی کرده و در زمان مشخص به اهداف خود برسید. به خصوص زمانی که شما با یک زبان دیگر به جز زبان مادری خود سر‌و‌کار دارید، باید بتوانید نوشتن و دانستن تاریخ را به آن زبان بلد باشید. شاید یکی از چالش برانگیزترین کارها این باشد که شما بخواهید تاریخ شمسی را به میلادی و یا برعکس تبدیل کنید.

ما در این مقاله از آکادمی GMT به توضیح تمام جزئیات و روش‌های نوشتن تاریخ میلادی، تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و برعکس می‌پردازیم. در نتیجه، شما می‌توانید در تمامی مکاتبات خود به راحتی تاریخ‌ها را به یکدیگر تبدیل کنید و نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید.


تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و بر‌عکس

تقویم‌هایی که در دسترس ما قرار دارند دارای تاریخ‌های شمسی، قمری و میلادی هستند. شاید یکی از چالش‌هایی که برای ما فارسی زبانان وجود دارد، تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و یا برعکس می‌باشد. روش‌های زیادی برای نوشتن تاریخ در زبان انگلیسی وجود دارد. ما در این بخش تبدیل تاریخ شمسی به میلادی را توضیح می‌دهیم.

سال میلادی = سال شمسی + ۶۲۲ یا ۶۲۱: اگر تاریخ مورد نظر شما از اول فروردین تا ۱۰ دی ماه بود، عدد ۶۲۱ را به سال شمسی اضافه کنید و اگر از ۱۱ دی تا آخر سال بود، عدد ۶۲۲ را اضافه می‌کنید. اگر سال مورد نظر شما کبیسه بود روز ۱۰ دی به ۱۱ ام و ۱۱ دی به ۱۲ ام تغییر می‌کند.

یکی از روش‌های دیگر تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و یا برعکس استفاده از وب سایت‌هایی است که با نوشتن تاریخ مورد نظر و کلیک کردن دکمه تبدیل، این کار را برای شما انجام می‌دهند.

نحوه نوشتن تاریخ میلادی به انگلیسی

در این بخش به روش‌ها و نحوه نوشتن تاریخ میلادی به انگلیسی می‌پردازیم و شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم. 

استاندارد بین المللی: 

یک استاندارد بین‌المللی برای ایجاد هماهنگی بین افرادی که از قالب تاریخ بریتانیا استفاده می‌کنند و افرادی که قالب تاریخ آمریکایی را به کار می‌برند، ایجاد شده‌است. اگر یک استرالیایی 3 فوریه 2024 را 03/02/2024 بنویسد، اما یک آمریکایی همان تاریخ را 02/03/2024 بنویسد، حق با چه کسی است؟ استاندارد بین المللی می‌گوید که تاریخ را به صورت سال، ماه و سپس روز بنویسید: YYYY-MM-DD. بنابراین اگر هم استرالیایی‌ها و هم آمریکایی‌ها از این روش استفاده می‌کردند، هر دو تاریخ را به صورت  2024-02-03 می نوشتند.

How to write the Gregorian date in English

نوشتن تاریخ به صورت غیر‌رسمی:

اگر می‌خواهید به یک دوست نامه‌ای بنویسید و نیازی به پاسخ رسمی ندارید، می‌توانید از قالب تاریخ کوتاه‌تری استفاده کنید. معمولاً به جای نوشتن ماه، فقط از اعداد استفاده می‌کنند که با نقطه یا اسلش از هم جدا شده‌اند. یا اینکه سال را کوتاه کنید. مانند موارد زیر:

 • 23.10.24 
 • 23/10/2024 

همچنین، می‌توانید ماه را کوتاه‌تر بنویسید تا در نوشتن صرفه‌جویی کنید، مانند:

 • 8 December 2024 → 8 Dec 2024 
 • 7 October → 7 Oct

مطلب پیشنهادی و پر کاربرد: یادگیری ماه ها و فصل ها به زبان انگلیسی

تفاوت بین تاریخ میلادی به سبک آمریکایی و بریتانیایی

در این بخش تفاوت بین نوشتن تاریخ میلادی به روش بریتانیایی و آمریکایی را برایتان مطرح می‌کنیم تا بتوانید این دو فرمت را از یکدیگر تشخیص دهید.

فرمت تاریخ در انگلیسی بریتانیایی

در انگلیسی بریتانیایی ابتدا روز، ماه و سپس سال نوشته می‌شود. برای مثال: برای نوشتن تاریخ ششمین روز ماه سپتامبر سال 2024 به این صورت عمل می‌کنیم:

 • 6 September 
 • 6 September 2024 
 • 6th September 2024 
 • the 6th of September 2024
 • the 6th of September, 2024 
 • دو فرمت تاریخ آخر رسمی‌تر هستند. “the” و “of” اختیاری هستند، اما برای استفاده از آن‌ها باید هر دو “the” و “of” را اضافه کنید.
 • اگر می‌خواهید نام روز را اضافه کنید، باید قبل از تاریخ باشد، یا با کاما از هم جدا شود یا از «the» و «of» استفاده کنید. 
 • Saturday, 13 April 2024 
 • Saturday the 13th of April, 2024

نوشتن تاریخ با اعداد:

اگر می‌خواهید تاریخ را در فرمت بریتانیایی به صورت مخفف و با استفاده از اعداد بنویسید به این صورت عمل کنید:

 • 6/9/24 or 6.9.24 or 6-9-24 
 • 06/09/2024 or 06.09.2024 or 06-09-2024 
 • 9 Sept 2024 or 6-Sept-24 

متداول‌ترین جداکننده مورد استفاده در قالب تاریخ تمام عددی، اسلش (/) است. اما می‌توانید از خط فاصله (-) یا نقطه (.) نیز استفاده کنید.

Date format in British English

مطلب پیشنهادی برای بررسی : لهجه امریکن یا بریتیش؟

فرمت تاریخ در انگلیسی آمریکایی

وقتی می‌خواهید تاریخ را به انگلیسی آمریکایی بنویسید، ماه قبل از روز و به دنبال آن سال می‌آید. اگر از مثال قبلی استفاده کنیم: ششمین روز از ماه سپتامبر، در سال 2024 در انگلیسی آمریکایی باید به صورت زیر نوشته شود:

 • Sep 6 
 • September 6 
 • September 6, 2024 
 • Monday, September 6, 2024 
Date format in American English

نوشتن تاریخ با اعداد:

اگر می‌خواهید تاریخ را در انگلیسی آمریکایی، به صورت تمام عددی بنویسید، باید از روش زیر استفاده کنید.

 • 04/13/24 or 04.13.24 or 04-13-24 
 • 04/13/2024 or 04.13.2024 or 04-13-2024 
 • Apr. 13, 2024

جمع‌بندی

دانستن زمان و تاریخ وقایعی که در دوران‌های مختلف اتفاق افتاده، همیشه برای انسان‌ها جذاب بوده است. به همین دلیل انسان‌ها از تاریخ به عنوان مدرکی برای فهمیدن زمان اتفاقات مختلف استفاده می‌کنند. همچنین، همه ما در زندگی خود از تاریخ به عنوان جز جدایی‌ناپذیر برنامه‌ها و کارهای خود استفاده می‌کنیم؛ به خصوص زمانی که شما در کشور دیگری زندگی می‌کنید یا مراودات خاصی با سایر جوامع دارید، باید بتوانید تاریخ میلادی را در مذاکرات، گزارش‌ها، ایمیل‌ها و گفته‌های خود به کار ببرید.

ما در این مقاله از آکادمی GMT به چگونگی تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و در کل نوشتن تاریخ به انگلیسی پرداختیم و نکات مختلفی را مطرح کرده‌ایم.

سوالات متداول

1) تفاوت بین تاریخ میلادی به سبک آمریکایی و بریتانیایی چیست؟

در بخش سوم این مقاله تفاوت بین تاریخ میلادی آمریکایی و بریتانیایی را مطرح کرده‌ایم.

2) آیا تبدیل تاریخ‌ها به صورت آنلاین نیز امکان‌پذیر است؟

بله، وب سایت‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارند.

3) چرا نوشتن صحیح تاریخ میلادی اهمیت دارد؟

به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و زبانی، نوشتن صحیح تاریخ می‌تواند مکاتبات را دقیق‌تر کرده و از خیلی از سوء تفاهم‌ها جلوگیری کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !