رفتن به محتوا

چطور در خانه به کودکان یاد بدهیم انگلیسی صحبت کنند؟

والدین بسیاری دوست دارند آموزش زبان انگلیسی به کودکان خود را در منزل به عهده بگیرند، اما نمی‌دانند که از کجا باید آغاز کنند. مهم نیست که سطح انگلیسی شما عالی است یا نه. مهم‌ترین نکته این است که شما مشتاق هستید و کودک‌تان را نیز تشویق می‌کنید. کودک شما اشتیاق‌ شما برای یادگیری زبان را درک می‌کند. نگران نباشید اگر کودک‌تان بلافاصله انگلیسی صحبت کردن را آغاز نکند. بچه‌ها نیاز به مقداری زمان دارند تا زبان را یاد بگیرند. صبور باشید تا ببینید که آنها در زمان مناسب صحبت کردن به زبان انگلیسی را شروع می‌کنند.

آموزش مکالمه به زبان انگلیسی از دوران کودکی، باعث می شود که فرزندتان در آینده فرصت های شغلی و تحصیلی جدیدی برایش فراهم شود. ثابت شده کسانی که میتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، معمولا درآمد بیشتری دارند، امکان تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا به نسبت بقیه بیشتر مهیاست و از فرصت های بیشتری برای سفر برخوردار هستند.

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی کودکان :

اگر شما قادر هستید به انگلیسی صحبت کنید یعنی شما می توانید با بیست درصد مردم جهان ارتباط برقرار کنید. چیزی در حدود ۱.۵ میلیارد نفر، این یعنی دوستان جدید، ارتباطات جدید، و فرصت های شغلی جدید. پس چرا این امکان را برای فرزندان تان فراهم نکنید تا بتوانند فرصت های مناسبی در آینده داشته باشند. در واقع آموزش زبان انگلیسی به کودکان هدیه ای است که آنها با خودشان به بزرگسالی می برند.

اگر کودکتان نتوانست بسیار سریع به زبان انگلیسی صحبت کند، نگران نباشید، چرا که زمان مشخصی نیاز است تا کودک شروع به یادگیری زبان دوم کند. بنابراین صبور باشید تا در زمان خود کودک صحبت به زبان انگلیسی را شروع کند.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان می‌تواند کمی مشکل، زمان بر و گاهی اوقات چالش بر انگیز باشد. قطعا کودکان بهتر از بزرگسالان زبان جدیدی را یاد می­‌گیرند ام اما مستلزم آن است که روش‌های خاصی برای آموزش آن­ها در پیش گرفته شود که در ادامه به آن­ها می‌­پردازیم.

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی کودکان

چرا زبان انگلیسی را در کودکی بیاموزیم؟

 • کودکان زیر ۱۲ سال لهجه را سریع‌تر یاد می‌گیرند، در حالی که بعد از ۱۲ سالگی این امر خیلی سخت‌تر می‌شود
 • دو زبانه بودن، کودکان را باهوش‌تر می‌کند
 • آشنایی با زبان انگلیسی باعث افزایش تمرکز کودکان می‌شود
 • مسافرت برای کودکان لذت بخش‌تر می‌شود
 • راحت‌تر تحقیق‌های مدرسه را انجام می‌دهند

با توجه به شخصیت و علایق فرزندتان روش آموزشی را انتخاب کنید

با توجه به شخصیت، علایق و سرگرمی‌های مورد علاقه کودک، روش‌ آموزشی را انتخاب کنید.کودکانی که شخصیتی برونگرا دارند به بازی کردن و کارهای عملی که نیاز به انرژی بیشتری دارد علاقه نشان می‌دهند در مقابل کودکانی با شخصیت درونگرا معمولا تمایل به یادگیری با فلش کارت و بردگیم‌ها دارند.اگر فرزندتان به ورزش کردن علاقمند است یا فعالیت خاصی را دوست دارد، گفتن داستان‌هایی به انگلیسی درباره کار موردعلاقه‌اش او را به وجد خواهد آورد.

آموزش انگلیسی به کودکان با بازی :

یکی از بهترین روش­‌های خلاقانه­ برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی و خردسال استفاده از بازی­‌های متنوع است. بازی­‌ها راهی عالی برای لذت بخش کردن یادگیری هستند، چراکه نه تنها حس رقابت آن­ها را تقویت می­‌کنند بلکه داشتن هدف و تلاش برای دستیابی به آن را یاد می­‌گیرند. با برنده شدن در بازی، کودک احساس می‌­کند کار مهمی انجام داده و موفق شده است.

اگر آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی جزء درس‌­های اضافه تلقی شود ممکن است تمایلی برای یادگیری از خود نشان ندهند. پس بهتر است همانند فعالیت‌­های خارج مدرسه مثل ورزش یا رقص در نظر گرفته شود تا کمتر حس درس و کار عملی داشته باشند. بازی­ برای هر سنی نشاط آور است و کودکان نیز عاشق بازی کردن هستند. اگر پدر و مادری هستید که می‌خواهید زبان انگلیسی را به فرزندتان آموزش دهید حتما آن را به شکل یک بازی مفرح طراحی کنید.

آموزش انگلیسی به کودکان با بازی

کودکان وقتی در حال تفریح هستند به طور طبیعی یاد می‌گیرند. فلش کارت شیوه‌ی بسیار خوبی برای آموزش و تکرار کلمات است و بازی‌های بی‌شمار و متنوعی وجود دارد که شما می‌توانید با فلش کارت انجام‌دهید.
بازی‌های دیگری هم وجود دارد که شما می‌توانید با کودک‌تان انجام دهید تا به وی کمک کنید که انگلیسی را تمرین کند.

 • بازی‌های هیجان‌انگیز: مثل پانتومیم، آقا گرگه ساعت چنده؟
 • بازی‌های فکری: مار و پله و سایر بازی‌های سنتی؛
 • بازی با کلمات؛
 • بازی‌های آنلاین.

استفاده از داستان ها :

 کودکان کتاب هایی که دارای تصاویر رنگی هستند را بسیار دوست دارند. همراه با آنها به عکس ها نگاه کنید و در حالی که که به تصاویر اشاره می کنید با هم کلمات را تکرار کنید. در مرحله بعد شما می توانید از کودک خود بخواهید که به چیزهای متفاوت اشاره کند. مثلا ماشین کجاست؟  و در زمانی دیگر، او را تشویق کنید که کلمات را تکرار کند. گوش دادن به داستان ها به کودک شما کمک می کند که با آواز و صداهای انگلیسی آشنا شود و به آنها عادت کند

دیدن فیلم های انیمیشن داستانی نیز روش خوبی است برای آموزش مهارت شنیدن.  زبان آموزان می توانند تمرین هایی برای درک مطلب داستان ها انجام دهند و بر اساس آن شما برآوردی از میزان فهم آنها از داستان فیلم بدست خواهید آورد 

استفاده از شعر و موسیقی :

آهنگ ها روش بسیار موثری برای یادگیری کلمات هستند و به واسطه آنها زبان آموزان تلفظ صحیح کلمات را نیز یاد می گیرند. به ویژه اگر آهنگ های ریتمیک با حرکت اعضای بدن همراه باشد چرا که آنها می توانند آنها را اجرا کنند حتی اگر نتوانند شعر را بخوانند .

دستور زبان را هم به کودک‌تان آموزش دهید :

برای کودکان کوچک‌تر نیازی به که قوانین دستور زبان به شکل دقیق آموزش داده شود، بلکه آنها با شنیدن و استفاده از ساختارهای دستور زبانی مختلف در موقعیت‌ها، به آن عادت می‌کنند. مثلا استفاده از «have got» زمانی که در مورد ظاهر یک نفر صحبت می‌کنید یا «must/mustn’t» وقتی که در مورد قوانین مدرسه حرف می‌زنید. شنیدن دستور زبانی که در موقعیتی مشخص به کار می‌رود از سنین پایین، به کودک شما کمک می‌کند تا از آن به طور طبیعی و به درستی در سنین بالاتر استفاده کند.

برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید از تمرینات دستور زبان استفاده کنید. در اینترنت ویدئوها، آزمون‌ها و بازی‌هایی وجود دارد که به کودکان کمک می‌کند به شیوه‌ای تفریحی و به راحتی دستور زبان را یاد بگیرند.

دستور زبان را هم به کودک‌تان آموزش دهید

روش آموزش گرامر به کودکان :

کاری بسیار مفید برای فرزندان بزرگ‌تر این است که به خواهر و برادر یا سایر اعضای خانواده آموزش دهند. توضیح چگونگی استفاده از دستور زبان به یک نفر دیگر، به شما کمک می‌کند تا خودتان به خوبی آن را یاد بگیرید. در مورد کودکان نیازی به آموزش دستور زبان به صورت مستقیم نیست، بلکه می بایست کاری کرد تا آنها به شنیدن و استفاده از ساختارهای دستوری گوناگون در متن عادت کنند. به طور کلی استفاده از عبارات و کلمات در محیط و متن بهتر برای بچه ها قابل فهم هست.

شنیدن قواعد دستوری که در متن استفاده می شود در سال های اول زندگی به بچه ها کمک می کند که آنها را به طور طبیعی و درست به کار بگیرند و این قواعد تا هنگامی که بزرگتر شوند هم در خاطر شان خواهد ماند .

ابتدا باید چه کلمات و عباراتی را آموزش دهیم؟

در زمان تصمیم‌گیری برای آموزش موضوعات مختلف، به علایق و شخصیت کودک‌تان توجه کنید و اجازه دهید وی موضوع را انتخاب کند. احتمالا علاقه خواهید داشت تا آموزش را با بعضی از موضوعات زیر شروع کنید:

 • اعداد (۱ تا ۱۰، ۱۰ تا ۲۰، ۲۰ تا ۱۰۰)
 • رنگ‌ها
 • صفات (مثلا بزرگ، کوچک، بلند، شاد، ناراحت، خسته)
 • اعضای بدن
 • اسباب‌بازی‌ها
 • لباس‌ها
 • حیوانات (مثلا حیوانات خانگی، حیوانات اهلی، حیوانات وحشی)
 • غذا

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان یک روال مشخص داشته باشید :

داشتن یک روال مشخص برای یادگیری انگلیسی در خانه بسیار مفید است. بهتر است که جلسات کوتاه و منظم باشند. ۱۵ دقیقه برای کودکان کافی است. شما می‌توانید زمان جلسات را به مرور و با بزرگ‌تر شدن کودک‌تان و افزایش ظرفیت تمرکزش، بیشتر کنید. فعالیت‌ها را کوتاه و متنوع انتخاب کنید تا‌توجه‌کودکان‌راجلب‌کند.
سعی کنید فعالیت‌هایی مشخص را هر روز در زمانی مشابه تکرار کنید. کودکان وقتی بدانند که قرار است انتظار چه چیز را داشته باشند، احساس راحتی می‌کنند. می‌توانید هر روز بعد از مدرسه یک بازی انگلیسی انجام دهید یا پیش از خواب، یک داستان انگلیسی بخوانید. اگر فضای کافی در منزل دارید، می‌توانید گوشه‌ای را برای زبان انگلیسی تعیین کنید و هر چه مرتبط با انگلیسی است مثل کتاب‌ها، بازی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها یا کاردستی‌هایی که کودک درست کرده است را در آنجا قرار دهید. تکرار بسیار مهم است. بچه‌ها اغلب نیاز دارند کلمات و عبارات را بارها بشنوند تا برای به زبان آوردن‌شان آمادگی پیدا کنند.

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان یک روال مشخص داشته باشید

استفاده از موقعیت های روزانه :

از مزایای آموزش زبان انگلیسی در منزل این است که شما می توانید از موقعیت های روزمره و اشیا واقعی در محیط خانه تان برای تمرین زبان بهره ببرید و شما در عمل خواهید دید که این روش در یادگیری زبان جدید بسیار موثر است

به عنوان نمونه هنگامی که کودک در حال آماده شدن برای مهمانی است، درباره لباس ها و رنگ بندی آنها با او صحبت کنید. یا وقتی در حال دسته بندی لباس ها برای شستشو هستید می توانید صحبت را به سمت موضوعاتی این گونه ببرید: بذار جوراب آبی ات رو بذاریم توی ماشین، این تی شرت بابایی است و غیره

 و یا زمانی که دارید به فرزندتان کمک می کنید تا اتاق خوابش را مرتب کند، کلمه ها و جمله های مربوط به اسباب بازی ها و مبلمان را با او تمرین کنید: بیا خرس کوچولوت رو بذاریم روی تخت، ماشین آبی ات کجاست؟

وقتی در حال آشپزی و یا خرید هستید، لغات مربوط به  غذا و خوردنی ها را به آن یاد بدهید. و در سوپرمارکت، به او یک لیست از چیزهایی که لازم دارید را بدهید تا آنها را در فروشگاه پیدا کند. ( می توانید از عکس و کلمه استفاده کنید که بستگی به سن زبان آموز دارد )

بازی‌های مناسب برای آموزش انگلیسی به کودکان :

بازی‌­های زیادی وجود دارد که می­‌توان در کلاس یا منزل انجام داد، در ادامه تعدادی از پرطرفدارترین‌­ها را معرفی می­‌کنیم:

 • بازی فوق العاده Simon Says:  این بازی برای تمرین مهارت­‌های گوش دادن کودکان بسیار عالی است. می­توانید برای آموزش بخش‌­­های مختلف بدن(“Simon says touch your head“) و حروف اضافه (“Simon says put your foot on your chair”) از آن استفاده کنید.
 • بازی جذاب Mother May I: این بازی برای تمرین مهارت اسپیکینگ و یادگیری صفات مختلف و اغلب برای کودکان دبستانی استفاده می‌­شود.
 • بازی زیبای Memory: این بازی برای یادگیری واژگان بسیار عالی است. سعی کنید یک واژه را روی یک کارت بنویسید و تصویر آن را روی دیگر کارت بکشید، یا واژه­‌های مترادف و متضاد را روی دو کارت مختلف بنویسید. سپس تمام کارت­‌های روی میز قرار دهید و از کودکان بخواهید با توجه به عکس روی کارت، آن واژه را حدس بزنند.
بازی‌های مناسب برای آموزش انگلیسی به کودکان

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با اپلیکیشن :

با توجه به علاقه کودکان به استفاده از گوشی­‌های هوشمند، استفاده از اپلیکیشن­‌های هدفمند زبان انگلیسی بسیار مؤثر است.این برنامه‌­ها کمک می‌کنند تا آنچه را که خودتان به کودکان آموزش داده‌­اید را بهتر و عمیق­‌تر یادبگیرند. در عین حال برای تمرین مهارت­‌های مختلف زبان انگلیسی و یادگیری لغات و عبارات جدید بسیار مفید هستند.

شش تا از بهترین و پرطرفدارترین این اپلیکیشن­‌ها عبارتند از:

 • Gus on the Go
 • FluentU
 • Teach Kids Languages
 • Pacca Alpaca
 • Fun Easy Learn
 • Studycat

سوال‌های رایج در زمینه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان :

1- آیا آموزش انگلیسی به کودکان در منزل کار آسانی است؟

در این مقاله به نکاتی اشاره کردیم که آموزش زبان انگلیسی به کودکان شما را از آب خوردن هم ساده‌تر می‌کند. با استفاده از این روش‌های خلاقانه یادگیری زبان انگلیسی برای کودک شما بسیار آسان خواهد بود.اگر به هر دلیلی آموزش در منزل را ترجیح میدهید میتوانید از کلاسهای زبان آنلاین کودکان موسسه GMT بهره مند شوید. ما بهترین همراه شما در مسیریادگیری زبان به دلبندتان خواهیم بود .

2- خلاقیت در آموزش زبان انگلیسی به کودکان چقد اهمیت دارد؟

با توجه به این که بچه‌ها زودتر از بزرگسالان خسته می‌شوند، باید مراقب باشیم تا حوصله آن‌ها در حین یادگیری زبان سر نرود! به همین دلیل خلاقیت در آموزش زبان انگلیسی به آن‌ها حرف اول را می‌زند.

3- روش‌های خلاقانه در تدریس زبان انگلیسی به کودکان کدام است؟

با توجه به اهمیت زبان انگلیسی در آینده کودکان، روش‌های بسیاری در این راستا فراهم شده‌اند که موسسه زبان GMT تلاش کرده در روند آموزش زبان انگلیسی به تمامی آن‌ها توجه نماید.

4- جزوه‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان تا چه اندازه مفید هستند؟

این جزوات که در این مقاله هم به آن‌ها اشاره شد در صورتی که به صورت حرفه‌ای طراحی شده باشند نقش مفیدی در یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان دارند. اما متاسفانه بسیاری از جزوات حال حاضر بازار از این کیفیت برخوردار نیستند.

بهترین روشهای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه :

 • تکرار: کلمه‌هایی که کودکان آن روز در کلاس یاد گرفتند را با هم تکرار کنید.
 • زبان بدن: حالت چهره‌تان را تغییر دهید، سعی کنید شکل صفات را با چهره‌تان نشان بدهد تا در ذهن کودکان بماند.
 • محیط انگلیسی: محیط مناسبی را برای استفاده از زبان برای کودکان خود مهیا کنید. روی وسایل خانه برچسب اسم آن وسیله را به انگلیسی بچسبانید.
 • کاردستی: کاردستی درست کنید، به طور مثال اگر آن روز شکل‌ها را خوانده‌اند با هم کاردستی آن اشکال را درست کنید.
 • توصیف حرکات: حرکات را توصیف کنید. وقتی در خانه مشغول کار هستید از کودکان خود بخواهید به شما بگویند این کار به انگلیسی چه معنی دارد.
 • عکس: از عکس استفاده کنید، چیزهایی که آن روز یاد گرفتند را با هم بکشید.
 • کارتون و فیلم: هر سال بهترین کارتون و فیلم‌های دنیا ساخته می‌شوند. ببینید کودکان‌تان کدام را دوست دارند و آن را فراهم کنید و بدون زیرنویس پخش کنید. مطالعه مطلب آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن و کارتون را به شما پیشنهاد می دهیم.
 • نرم افزار انگلیسی: به راحتی می‌توانید بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان را دانلود کنید و بگذارید کودکان‌تان لذت ببرند.
 • موزیک با کلام: موزیک‌هایی که در کتاب زبان کودکان خود یا خارج از کتاب هستند و برای آن‌ها جذاب است را پخش کنید و بگذارید انقدر گوش دهند تا خود به خود حفظ شوند.
 • با یکدیگر بیاموزید: شما هم با کودکان خود درس بخوانید و درس‌هایی که آن‌ها یاد گرفته‌اند را یاد بگیرید.
 • زمان مشخص: ساعت مشخصی را جهت آموختن زبان در روز بگذارید و به آن ساعت مقید باشید.
 • کودکان در نقش معلم: از کودکان خود بخواهید چیزهایی را که آن روز یاد گرفته‌اند را به شما یاد بدهند.
 • ارتباط با معلم: هر ترم نقطه ضعف و نقطه قوت کودکان خود را بپرسید تا آن‌ها را تقویت کنید.
 • الگوی رفتاری برای کودکان‌تان باشید: به جای اینکه به فرزندتان بگویید برو درس بخوان، خودتان شروع به درس خواندن کنید تا او با دیدن این صحنه مشتاق به درس خواندن شود.

دیگر روشهای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه :

از دیگر روشهای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

به علاقه‌های کودکان‌تان توجه کنید: سعی کنید بفهمید که چه راهی برای فرزندتان لذت بخش‌تر است.

مرور درس ها: درس‌هایی که همان روز در کلاس آموزش داده شد را با هم مرور کنید.

کتاب بخوانید: با هم کتاب بخوانید و سعی کنید این کار برای کودک‌تان همراه با تجربه‌ای لذت بخش باشد. ‏پیشنهاد میکنیم مطلب ۱۰ کتاب برتر یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان با دانش انگلیسی مبتدی را بخونید

منطق یادگیری: به کودک‌تان کمک کنید تا در یادگیری خود احساس مسئولیت کنند. توجیه‌شان کنید که زبان چقدر برایشان مفید است و بگذارید خودشان تصمیم بگیرند.

لذت بردن کودکان از یادگیری: مراقب باشید زبان برای کودکانتان کسل کننده نشود.

تماشای تلوزیون بیش از اندازه: درست است که کانال‌های انگلیسی زبان برای کودکان خوب است اما نه در حدی که معتاد آن بشوند.

هر روز یک کلمه: خودتان هم هر روز یک کلمه جدید یاد بگیرید.

زمان استراحت: تحقیقات نشان داده است کودکان بعد از ۵ الی ۷ دقیقه درس خواندن تمرکزشان از بین می‌رود. برای همین هر چند دقیقه باید به آن‌ها استراحت بدهیم تا تمرکزشان برگردد.

شروع یادگیری زبان از سنین پایین: حتما از سنین پایین بگذارید شروع به یادگیری زبان کنند.

صبور باشید: اگر دچار اشتباه شدند سعی کنید بدوتن عصبانیت و با صبوری به آن‌ها اموزش بدهید.

کلاس زبان: با رفتن به کلاس زبان کودکان در محیطی متفاوت قرار می‌گیرند.

با هم بازی کنید: از اینترنت بازی‌هایی که مرتبط به یادگیری زبان هستند را پیدا کنید و با آن ها بازی کنید. این مطلب را در این راستا بخوانید. راهنمای جامع یادگیری زبان انگلیسی با بازی

ارتباط با شخصی که دانش زبان خوبی دارد‌: هفته‌ای ۱ یا ۲ بار با کسانی مانند اقوام خارج از کشور یا کسانی با سطح زبانی خوب در تماس باشید تا کودکان‌تان زبانی را که یاد گرفته‌اند را استفاده کنند و تشویق بشوند.

موضوع یادگیری محبوب: موضوعاتی که فرزندانتان هر روز یاد می‌گیرند را زیر نظر داشته باشید.

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی کردیم روشهای یادگیری زبان انگلیسی به کودکان در خانه را به شما آموزش دهیم.

البته که هیچ آموزشی جایگزین کلاس های زبان انگلیسی نمی باشد و توصیه می گردد حتما کودکان خود را در سن های پایین ثبت نام نمایید.

با شرکت در کلاس های آموزشگاه زبان کودکان GMT می توانید با خیال راحت به آموزش زبان انگلیسی کودکان خود کمک بسزایی نمایید.

✅میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید🤗

7 دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خیلی روش مفیدی بود و تونستم بیشتر تو خونه کار کنم با بچه ها

 2. Avatar

  سلام
  کتاب های آموزشی شما برای رده سنی کودک و نوجوان چه کتاب هایی هستش؟

 3. Avatar

  Khili mamnon babate matalebe khobi k b eshterak mizarin?

 4. Avatar

  من با دختر کوچولوم همیشه توو خونه انگلیسی صحبت میکنم??


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !