رفتن به محتوا

✅ پرداخت مالیات در کشور آلمان به چه صورت است؟

دولت آلمان منبع اصلی درآمد خود را از طریق مالیات تامین می‌کند و این مالیات شامل سوپرمارکت و خریدهای معمولی تا مالیات حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران است.

این کشور تمامی مالیات‌های خود را به آموزش، درمان، مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، ساخت و ساز و حمل و نقل اختصاص می‌دهد. در واقع، علت پیشرفت آلمان، پرداخت مالیات مردم و صرف این مالیات در جهت پیشرفت این کشور است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل با مالیات در کشور آلمان و هزینه‌های زندگی در آلمان آشنا شوید.


نرخ مالیات در کشور آلمان به چه صورت است؟

تقریبا تمامی مردم ملزم به پرداخت مالیات در آلمان هستند و اداره مرکزی مالیات مسئول مالیات در کشور آلمان است. البته شایان ذکر است که مالیات فدرال، ایالت‌ها و شهرداری‌ها با یک‌دیگر متفاوت است و هر کدام مالیات مخصوص به خودش را دارد.

✅ نرخ مالیات در کشور آلمان در یک نگاه:

نرخ پرداخت مالیات در آلمان با توجه به میزان درآمد و نحوه دخل و خرج با یک‌دیگر متفاوت است. در جدول زیر به طور کلی با نرخ مالیات در کشور آلمان آشنا می‌شوید.

نوع مالیاتنرخ مالیات
مالیات بر درآمد۰ تا ۴۵ درصد حقوق
بیمه تامین اجتماعی۲۰ تا ۲۲ درصد حقوق
مزایای در نوع۱ درصد قیمت فهرست خودرو
هزینه اضافی همبستگی۵.۵ درصد
مالیات کلیسا۸ تا  ۹ درصد 
تلویزیون و رادیو۱۸.۳۶ یورو برای هر خانوار در ماه 
مالیات سگ۹۰ تا ۱۵۰ یورو در سال
مالیات بر فروش ملک۳.۵ تا ۶.۵ درصد از ارزش دارایی
مالیات بر سرمایه و عایدی سرمایه ۲۵ درصد 
مالیات بر ارث و هدیه۷ تا ۵۰ درصد
مالیات بر املاک ۰.۲۶ تا ۱ درصد

انواع مالیات در کشور آلمان:

پرداخت مالیات در آلمان انواع مختلفی دارد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع مالیات در کشور آلمان می‌پردازیم.

1- پرداخت مالیات بر اساس درآمد

مالیات بر درآمد بزرگ‌ترین بخش مالیات هر فرد را تشکیل می‌دهد و این مالیات یکی از ‌مهم‌ترین منابع درآمد دولت آلمان به حساب می‌آید. پرداخت مالیات در آلمان برای تمام افرادی که دارای شغل هستند یک امر الزامی است. علاوه بر این، افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان و راه‌اندازی کسب و کار درآمد دارند باید مالیات خود را پرداخت کنند.

مالیات بر درآمد در کشور آلمان با توجه به حقوق و میزان درآمد افراد متفاوت است. در واقع، هر چقدر میزان درآمد شما بیش‌تر باشد، پرداخت مالیات در آلمان برای شما هزینه بیش‌تری را به همراه دارد. البته ناگفته نماند که هزینه‌های زندگی در آلمان بالاست اما پرداخت مالیات در کشور آلمان، کیفیت زندگی را پایین نمی‌آورد.

مطلب پیشنهادی: کسب درآمد با یادگیری زبان آلمانی

✔ انواع مالیات بر درآمد در کشور آلمان

 • راه‌اندازی بیزینس یا خود اشتغالی
 • دریافت حقوق بازنشستگی یا مستمری
 • دریافت حقوق و دست‌مزد و استخدام در شرکت‌های آلمانی
 • کسب سود از طریق سرمایه‌گذاری
 • دریافت سود از طریق سپرده‌گذاری و اجاره‌بهای ملک
 • کسب سود از طریق خرید و فروش سهام
انواع مالیات بر درآمد در کشور آلمان

2- پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

یکی دیگر از انواع مالیات در کشور آلمان، مالیات بر ارزش افزوده است. این نوع مالیات مربوط به کالای مصرفی است و با توجه به ارزش کالای تولید شده و قیمت نهایی تعیین می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده را تولید‌کننده و فروشنده پرداخت می‌کنند و با توجه به قیمت کالا متفاوت است.

 پرداخت مالیات در آلمان؛ مالیات بر ارزش افزوده

3- مالیات بر املاک و مستغلات

اگر در آلمان ملک خود را بفروشید، باید برای فروش ملک مالیات پرداخت کنید. میزان مالیات با توجه به نوع ملک و قیمت خانه محاسبه می‌شود و عدم پرداخت به موقع مالیات املاک و مستغلات ممکن است در آینده برای شما دردسر ایجاد کند. هم‌چنین افرادی که ملک خود را اجاره می‌دهند، حتما باید مبلغی را برای درآمد حاصل از اجاره‌بها بپردازند.

4- پرداخت مالیات بر سود سرمایه

افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری در کشور آلمان  کسب درآمد می‌کنند و یا حتی ملک خود را به فروش می‌رسانند، باید از سود حاصل از این سرمایه‌گذاری مالیات پرداخت کنند. نرخ مالیات بر سود سرمایه ۲۵ درصد است و با توجه به میزان سود تغییر می‌کند. 

البته ناگفته نماند که اگر بیش از ۱۰ سال در یک ملک زندگی کنید و سپس آن ملک را بفروشید، از پرداخت مالیات در کشور آلمان معاف هستید.

پرداخت مالیات در آلمان؛ مالیات بر سود سرمایه

هزینه‌های زندگی در آلمان

ممکن است تصور کنید که با پرداخت مالیات دیگر مبلغی برای هزینه‌های زندگی در آلمان ندارید. حتی ممکن است فکر کنید که هزینه‌های زندگی در آلمان بسیار زیاد است. اما بیایید این تصور غلط را برای همیشه کنار بگذارید. هزینه‌های زندگی در آلمان بالاست، اما این هزینه‌ها کاملا با میزان درآمد شما هم‌خوانی دارد. 

میزان درآمد مشمول به مالیات (یورو)نرخ مالیات
کمتر از ۹٫۴۰۸ یورومعاف از مالیات
بین ۹٫۴۰۸ _ ۵۷٫۰۵۰ یورو۱۴ الی ۴۲ درصد
بین ۵۷٫۰۵۰ _ ۲۷۰٫۵۰۰ یورو۴۲ درصد
بیشتر از ۲۷۰٫۵۰۰ یورو۴۵ درصد

برای مثال اگر در ماه ۴۰۰۰ یورو درآمد دارید، ابتدا مبلغی را به عنوان مالیات در کشور آلمان می‌پردازید. سپس تمام مبلغی که باقی می‌ماند را برای هزینه‌های زندگی در آلمان پرداخت می‌کنید. از آنجایی که درآمد شما مبلغ بالایی نیست، میزان مالیاتی که پرداخت می‌کنید نیز کم است. 

حتی ممکن است آخر ماه مبلغی را هم به عنوان پس‌انداز نگه دارید. پس نیازی نیست با شنیدن کلمه مالیات یا هزینه‌های زندگی در آلمان وحشت کنید. زیرا آلمان یک کشور قوی با اقتصاد منحصر به فرد است و شما می‌توانید با توجه به درآمد خود، سطح زندگی قابل قبولی داشته باشید.

✅ با پرداخت مالیات در آلمان، آیا زندگی در آلمان به صرفه است؟

بله. کشور آلمان قطب اقتصاد جهان است و شما با توجه به هر مهارتی که دارید می‌توانید در این کشور زندگی کنید. میزان درآمد افراد و هزینه‌های زندگی در آلمان کاملا معقول است و پرداخت مالیات مانع پیشرفت و ذخیره پول نمی‌شود. 

اگر برنامه‌ریزی درست داشته باشید و هزینه‌های زندگی در آلمان را مدیریت کنید، می‌توانید حتی با پرداخت مالیات در آلمان یک زندگی مرفه و قابل قبولی را تجربه کنید.

البته فراموش نکنید که برای زندگی در آلمان حتما باید زبان آلمانی را به طور کامل یاد بگیرید زیرا مردم این کشور به شدت روی زبان خود تعصب دارند. در نتیجه، یادگیری زبان آلمانی اولین قدم برای ورود به کشور آلمان است. 

اما آیا راهی وجود دارد که با سرعت زیاد و نتیجه بالا مدرک بین المللی زبان آلمانی را دریافت کنید و زودتر از دیگران به هدف خود برسید؟ بله آموزشگاه GMT این مسیر پرپیچ و خم را برای شما هم‌وار می کند.

یادگیری زبان آلمانی با آموزشگاه GMT؛ مهاجرت و زندگی راحت در آلمان

آموزشگاه GMT با ۱۸ سال سابقه در حوزه آموزش زبان به عنوان یکی از ۱۰ آموزشگاه برتر کشور شناخته شده است. دیگر نیازی نیست که نگران یادگیری زبان آلمانی باشید و یا برای گرفتن مدرک بین المللی به این در و آن در بزنید. 

این آموزشگاه با برگزاری کلاس‌های زبان آلمانی، یادگیری این زبان را بسیار آسان کرده است. به علاوه، کسانی که می‌خواهند به صورت تحصیلی یا کاری به کشور آلمان مهاجرت کنند، می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون گوته و یا کلاس‌های خصوصی فشرده و نیمه‌فشرده به سرعت زبان آلمانی را یاد بگیرند و هرچه زودتر جا پای خودشان را در این کشور محکم کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

19 دیدگاه

 1. Avatar

  من تازه شروع به کار در آلمان کردم و خیلی راضیم از نظم و دقتی که در محاسبه و پرداخت مالیات هست، واقعا مشخصه پولات کجا خرج میشه.

  • Avatar

   خوشحالیم که تجربه مثبتی داشته‌اید! دقت در محاسبه و شفافیت در خرج کردن مالیات‌ها واقعاً می‌تواند تأثیر زیادی در اعتماد عمومی داشته باشد.

 2. Avatar

  آلمانی‌ها واقعا روی این موضوع که مالیات‌ها صرف بهبود کیفیت زندگی مردم بشه تمرکز کردن، برام جالبه.

 3. Avatar

  از وقتی که تو آلمان زندگی می‌کنم، متوجه شدم پرداخت مالیات واقعا به نفع خودمونه. کیفیت خدمات عمومی عالیه!

  • Avatar

   متشکریم که تجربه‌تان را به اشتراک گذاشتید. کیفیت بالای خدمات عمومی نتیجه مستقیم پرداخت مالیات‌های شما و دیگر شهروندان است.

 4. Avatar

  من شنیدم اگه بیش از ده سال تو یک ملک زندگی کنی می‌تونی از پرداخت مالیات بر سود سرمایه معاف بشی، کسی تجربه‌ای داره؟

  • Avatar

   بله، در آلمان اگر بیش از ده سال صاحب یک ملک بوده و در آن زندگی کرده باشید، هنگام فروش ملک، از پرداخت مالیات بر سود سرمایه معاف هستید. این قانون به منظور تشویق سرمایه‌گذاری بلندمدت در املاک است.

 5. Avatar

  کسی میدونه چطور می‌شه از پرداخت بعضی از مالیات‌ها در آلمان معاف شد؟ مخصوصا برای کسایی که تازه کار رو شروع کردن.

  • Avatar

   در آلمان، معافیت‌های مالیاتی بر اساس شرایط خاصی مانند وضعیت معلولیت، تعداد فرزندان، و سایر عوامل وجود دارد. برای اطلاع دقیق از شرایط معافیت، بهتر است با یک مشاور مالیاتی مشورت کنید.

 6. Avatar

  چطور می‌تونم محاسبه کنم مالیات بر درآمدم در آلمان چقدر میشه؟ دقیقا می‌خوام بدونم چقدر باید پرداخت کنم.

 7. Avatar

  به نظر من اگه تو آلمان زندگی می‌کنی باید بدونی که مالیات پرداختن به نفع خودته، همه چیز به شکل باورنکردنی خوب اداره می‌شه.

 8. Avatar

  واقعا تحت تاثیر سیستم مالیاتی آلمان قرار گرفتم، مخصوصا اینکه چطور همه چیز سازماندهی شده و شفافه.

 9. Avatar

  چرا بعضی مالیات‌ها در آلمان اینقدر بالا هستن؟ مثلا مالیات بر ارث که می‌تونه تا ۵۰ درصد هم برسه!

  • Avatar

   مالیات‌های بالا در آلمان به دلیل سطح بالای خدمات دولتی است که از جمله آموزش، بهداشت و حمایت‌های اجتماعی است. نرخ‌های مالیاتی بالا به دولت امکان می‌دهد که این خدمات را در سطح بالایی ارائه دهد.

 10. Avatar

  بچه‌ها، کسی اطلاعاتی درباره مالیات بر ارزش افزوده در آلمان داره؟ می‌خوام بدونم چطوریه و چقدر باید برای خریدهام حساب کنم.

  • Avatar

   برای محاسبه دقیق مالیات بر درآمدتان در آلمان، می‌توانید از ماشین حساب‌های مالیاتی آنلاین استفاده کنید یا به یک مشاور مالیاتی مراجعه کنید. این ابزارها و متخصصین می‌توانند بر اساس درآمد، وضعیت تأهل و سایر فاکتورها، میزان دقیق مالیات شما را محاسبه کنند.

 11. Avatar

  تجربه‌ام نشون داده که اگه درآمدت تو آلمان زیاد باشه، مالیاتت هم خیلی بالا میره، ولی خدماتی که دریافت می‌کنی ارزشش رو داره.

  • Avatar

   درسته، سیستم مالیاتی ما بر پایه عدالت اجتماعی استوار است و افراد با درآمدهای بالاتر، سهم بیشتری در پشتیبانی از خدمات عمومی دارند. این سهم‌گذاری به نفع جامعه در کل است.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !