رفتن به محتوا

آزمون EPT؛ معرفی کامل و نحوه آمادگی برای این آزمون

آزمون انگلیسی EPT برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالای تحصیلی را دارند، یکی از مهم‌ترین مراحل است. آزمون‌های مهم زبان انگلیسی به صورت بین‌المللی و داخلی برگزار می‌شوند. بنابراین، اگر شما قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارید، آزمون‌هایی مانند IELTS، PTE، TOEFL انتخاب مناسبی هستند و آزمون‌هایی مانند TOLIMO، EPT و… برای ادامه تحصیل در داخل کشور برگزار می‌شوند.

ما در این مقاله از آکادمی GMT به معرفی آزمون EPT می‌پردازیم و شرایط، هزینه ثبت‌نام و اطلاعات مورد نیاز این آزمون را بررسی می‌کنیم.


آزمون EPT چیست؟

آزمون EPT مخفف English Proficiency Test است و توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.
این آزمون یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی داخل کشور است؛ مانند آزمون MSRT که توسط دانشگاه‌های سراسری برگزار می‌شود. بنابراین، دانشجویان برای گرفتن نمره زبان در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیازمند مدرک آزمون EPT هستند. در حال حاضر، داشتن مدرک EPT برای همه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند، الزامی است.

آزمون EPT از سال ۱۳۸۶ برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه آزاد برگزار می‌شود. داوطلبان محدودیتی برای چندین بار شرکت کردن در این آزمون را ندارند و برای موفقیت در آن باید به نیمی از سوالات آن پاسخ صحیح بدهند. لازم به دکر است که این آزمون نمره منفی ندارد و حداقل نمره قبولی در آن 50 است.

اطلاعات و محتوای آزمون EPT چیست؟

این آزمون در مقایسه با آزمون بین المللی تافل، بخش شنیداری و نگارش را ندارد.
آزمون EPT دارای  ۱۰۰ سوال چهار گزینه‌ای است که در جدول زیر تعداد سوالات هر بخش را مطرح کرده‌ایم.

اطلاعات و محتوای آزمون EPT چیست؟
نام بخشتعداد سوالات
بخش Vocabulary ( واژگان)25 سوال
بخش Grammar40 سوال
بخش Reading20 سوال
بخش Cloze Test15 سوال

1- Vocabulary

این بخش دارای ۲۵ سوال از لغات زبان انگلیسی است. داوطلبان می‌توانند با مطالعه‌ی کامل کتاب ۵۰۴ واژه‌ زبان انگلیسی، به سوالات این بخش به طور کامل پاسخ دهند. لازم به ذکر است، که کلمات این آزمون از واژه‌های عمومی زبان انگلیسی تشکیل می‌شوند.

2- Grammar

این بخش شامل ۴۰ سوال چهار‌گزینه‌ای است و دارای دو بخش است. در بخش اول داوطلب باید کلمه‌ای که دارای اشتباه گرامری در جمله مورد نظر است را تشخیص دهد و گزینه نادرست را انتخاب کند. بخش دوم دارای چهار جمله در هر سوال است که داوطلب باید جمله دارای اشتباه گرامری را تشخیص دهد. داوطلبان می‌توانند با مطالعه‌ی منابع مناسب و نمونه سوالات آزمون EPT به سوالات این بخش به راحتی پاسخ دهند.

3- Reading

بخش ریدینگ دارای 20 سوال است. این بخش از متون آکادمیک استفاده می‌کند و هر متن پنج سوال دارد. در نتیجه، داوطلبان با توجه به متون باید به این سوالات پاسخ دهند.

3- Reading

4- Cloze Test

این بخش دارای متنی حاوی جاهای خالی است که داوطلبان باید از میان گزینه‌‌ها، کلمات مناسب را برای پر کردن این جاهای خالی انتخاب کنند.

مدت زمان و اعتبار آزمون EPT

مدت زمان آزمون 140 دقیقه و اعتبار آن تا ۲ سال پس از برگزاری آزمون است.

شرایط ثبت‌نام آزمون

متقاضی شرکت در آزمون زبان انگلیسی دانشگاه آزاد باید دانشجوی مقطع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد باشد. بنابراین، داوطلبان باید شماره دانشجویی 9 رقمی خود را برای ورود به سامانه ثبت‌نام در اختیار داشته باشند.

زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون EPT

آزمون EPT به‌صورت ماهانه در کلیه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار می‌شود. وقتی زمان ثبت‌نام آزمون EPT فرا می‌رسد، لینک ثبت‌نام آزمون در سامانه ثبت‌نام آزمون EPT فعال می‌شود.
شما باید برای ثبت نام در آزمون EPT با شماره دانشجویی که هنگام اعلام نتیجه دوره دکتری تخصصی در کارنامه‌تان اعلام می‌شود، وارد سیستم شوید و مراحل ثبت‌نام را انجام دهید.

زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون EPT

پس از ثبت‌نام وارد بخش تایید اطلاعات می‌شوید. در این مرحله شما ۳۰ دقیقه برای تایید اطلاعات وارد شده و پرداخت هزینه آزمون مهلت دارید. پس از بررسی و تایید اطلاعات مربوط به آزمون و اطلاعات کاربری خود، هزینه شرکت در آزمون را پرداخت کنید.

نمره قبولی آزمون EPT

طبق بخشنامه جدید سال ۱۴۰۱، تمامی دانشجویان دوره دکتری تخصصی باید تا قبل از ورود به مرحله آزمون جامع، حداقل نمره قبولی در آزمون‌های زبان را گرفته باشند. کسانی که تا قبل از آزمون جامع موفق به کسب حداقل نمره زبان مورد نیاز، برای دفاع از رساله دکتری دانشگاه آزاد نشوند، چه کار کنند؟

آن‌ها با داشتن حداقل نمره قبولی مشروط، برای شرکت در آزمون جامع دکتری مجاز به شرکت در این آزمون هستند و باید بعد از آن مدرک مورد قبول برای دفاع را ارائه دهند.

حداقل نمره قبولی آزمون زبان انگلیسی EPT برای شرکت در آزمون جامع ۴۰ و حداقل نمره قابل قبول برای دفاع نهایی از رساله دکتری ۴۸ است.

آمادگی و قبولی در آزمون EPT

این آزمون نسبت به آزمون‌های تافل و آیلتس راحت‌تر است. شما برای موفقیت در آزمون زبان EPT باید بعضی از منابع را مطالعه کنید و تکنیک‌های تست‌زنی را یاد بگیرید.
بنابراین، شما نیاز به دانش زبان انگلیسی در سطح پیشرفته ندارید. بعضی از این منابع عبارتند از:

  • کتاب Longman Preparation Course for the TOEFL Test یکی از منابع عالی برای آمادگی این آزمون است. شما به صورت تشریحی با بخش گرامر و درک مطلب آشنا می‌شوید و مهارت‌های تست زنی خود را افزایش می‌دهید.
  • کتاب 1100 واژه بارونز بسیار پرکاربرد است. دایره لغات شما با مطالعه این کتاب افزایش می‌یابد.
  • کتاب 504 واژه نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها برای افزایش دایره لغات طرفداران زیادی دارد. این کتاب دارای پرتکرارترین واژه‌های زبان انگلیسی است که در فیلم‌ها، کتاب‌ها و گفتگوهای روزمره انگلیسی زبانان وجود دارند.
  • کتاب TOEFL Reading Flash برای کسانی که قصد تقویت مهارت خواندن و درک مطلب را دارند، بسیار عالیست. این کتاب دارای متون مشابه آزمون‌های تافل است.
آمادگی و قبولی در آزمون EPT

داوطلبان آزمون EPT می‌توانند در دوره آمادگی این آزمون در آکادمی GMT ثبت نام کنند. این آکادمی با استفاده از اساتید مجرب و منابع به روز آزمون، شما را در تمامی مراحل همراهی می‌کند و موفقیت شما تضمین شده است.

سوالات متداول داوطلبان

1.آیا این آزمون هر ماه برگزار می‌شود؟

بله، این آزمون هر ماه طبق جدول برنامه‌ریزی شده برگزار می‌شود.

2.آیا داوطلبان دکتری هم می‌توانند در آزمون EPT  شرکت کنند؟

خیر، از سال 1398 تنها دانشجویان دکتری مجاز به شرکت در این آزمون هستند.

3.تفاوت EPT با آزمون های MSRT چیست؟

آزمون EPT مخصوص افرادیست که می خواهند در دوره دکترای دانشگاه آزاد شرکت کنند. در حالی که، آزمون MSRT برای داوطلبان و دانشجویان دکتری دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم است.

4.آیا مدرک این آزمون برای دانشگاه‌های دولتی معتبر است؟

خیر، این مدرک فقط مختص دانشجویان دانشگاه آزاد است.

5.هزینه ثبت‌نام آزمون EPT چقدر است؟

هزینه آزمون EPT برای هر سال متفاوت اما در حال حاضر در سال 1402 ۲۵۰ هزار تومان است.

6.اعلام نتایج چگونه انجام می‌شود؟

نتایج این آزمون معمولا حدود 2 هفته بعد از برگزاری اعلام می‌شود. شما برای دریافت کارنامه می‌توانید از سامانه ثبت‌نام آزمون EPT به آدرس http://english.iau.ac.ir/ept/، بخش «کارنامه آزمون» اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !