رفتن به محتوا

✅ آزمون زبان فرانسه DELF یا DALF، کدام معتبر و برای مهاجرت بهتر است؟

دو مورد از مهمترین آزمون‌های زبان فرانسه آزمون DELF و آزمون DALF است. این دو آزمون در واقع همان مدرک دیپلم زبان فرانسه هستند و برای مهاجرت تحصیلی و کاری، کار شما را راه می‌اندازند.
? اما کدام یک از این دو آزمون برای مهاجرت بهتر است؟
? آیا این دو آزمون با هم تفاوت دارند؟

بدون شک این دو آزمون تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند و در ادامه این مقاله از آموزشگاه GMT به بررسی تفاوت آزمون DELF و DALF می‌پردازیم.


✅ آزمون DELF یا DALF کدام برای مهاجرت تحصیلی بهتر است؟

آزمون DELF با آزمون DALF از نظر نوشتار کمی شبیه به هم هستند و ممکن است تصور کنید که هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما این دو آزمون در کنار شباهت‌ها تفاوت‌های زیادی نیز با یکدیگر دارند و هر کدام سطوح مختلفی از زبان فرانسه را نشان می‌دهند.

در ادامه به بررسی کامل هر دو آزمون DELF و DALF می‌پردازیم.

۱- آزمون DELF (Diplôme d’études en langue française) 

این آزمون در واقع همان دیپلم مطالعات زبان فرانسه است که بعد از موفقیت در آزمون مدرک دیپلم را دریافت می‌کنید. اگر نمره مناسب این آزمون را دریافت کنید، یک مدرک دیپلم مادام العمر از زبان فرانسه دارید.

این آزمون توانایی فرد در زبان فرانسه را در حد ارتباطات فردی و محیط کاری مشخص می‌کند. هر قسمت از آزمون ۲۵ امتیاز دارد و امتیاز هر بخش با یکدیگر جمع می‌شود و یک نمره نهایی از ۱۰۰ برای شما در نظر می‌گیرند.

هر سطح از آزمون سختی خودش را دارد و بخش شنیداری در هر سطح دو بار برایتان پخش می‌شود. آزمون سطح A1 تقریباً ۱.۵ ساعت، سطح a2، ۲ ساعت، سطح B1،  ۲.۵ ساعت و سطح B2، ۳.۵  ساعت طول می‌کشد.

سطوح برگزاریA1 و A2 و B1 و B2
کاربردتحصیل در فرانسه، کارکردن در این کشور و مهاجرت
نمره مورد نیازحداقل ۵۰ نمره از ۱۰۰ دریافت 5 نمره از ۲۵ در هر بخش
مدت زمان آزمون1/5 تا 3/5 ساعت
قیمت آزمونبر اساس 70 تا 120 یورو – 125 تا 195 دلار کانادا
برگزاری در ایرانمرکز زبان فرانسه تهران، کانون زبان ایران، و مدرسه فرانسوی تهران
برگزار کنندهمرکز مطالعات زبان فرانسه (FEI) زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فرانسه

? انواع آزمون DELF

این آزمون زیر مجموعه‌هایی دارد و در دسته‌بندهای خاصی قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی انواع آزمون دلف می‌پردازیم.

دسته بندی آزمونویژگی‌های هر کدام
آزمون دلف ابتدایی (DELF PRIM)مناسب کودکان در رنج سنی ۷ تا ۱۲ سال است که در مدرسه‌های فرانسه تحصیل می‌کنند. این آزمون شامل سطح زبانی A1.1  ، A1  A2 است.
امتحان دلف جونیور (DELF JUNIOR)نوجوانان در رنج سنی ۱۲ تا ۱۷ سال که در مدارس فرانسه درس می‌خوانند. این آزمون سطح زبانی B2  A1 , A2 ,B1 را در بر می‌گیرد.
دلف مدرسه‌ای (DELF SCOLAIRE)این سطح مناسب نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال است اما نسبت به دلف جونیور سطح پایین‌تری دارد. سطوح این آزمون شامل B2  A1 , A2 ,B1 است.
دِلف حرفه‌ای (DELF PRO)افرادی مانند کارمندان و تاجران که می‌خواهند در فرانسه کار پیدا کنند. این آزمون شامل سطح زبانی B2  A1 , A2 ,B1 است.
DELF tout publicاین آزمون شامل سطح زبانی B2  A1 , A2 ,B است و مناسب افراد بزرگسالی است که قصد ادامه تحصیل دارند.

? موارد امتحانی در آزمون DELF

این آزمون ۴ توانایی شماره‌ها مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اهمیت این چهار مهارت در آزمون زبان فرانسه این است که به شما این امکان را می‌دهد که تمامی جنبه‌های مهم زبان را پوشش داده و با موفقیت به سوالات آزمون پاسخ دهید.

اگر به طور تعادلی در این مهارت‌ها مسلط باشید، احتمال قبولی در آزمون و بهبود دانش زبان فرانسه خود را افزایش خواهید داد. این چهار مهارت عبارتند از:

 • مهارت نوشتن (Expression écrite)
 • مهارت درک مطلب (Compréhension écrite)
 • مهارت شنیداری یا لیسنینگ (Compréhension orale)
 • مهارت صحبت کردن (Expression orale)

مهارت‌های نوشتن، درک مطلب، شنیداری و صحبت کردن در زبان فرانسه، از اهمیت بسیاری در آموزش و آزمون زبان برخوردار هستند.آزمون دلف صرفاً یک آزمون چهار گزینه‌ای نیست سوال‌های متنوعی دارد. این سوال‌ها شامل پر کردن جای خالی پاسخ به سوالات کتبی یا درست و غلط است.

 موارد امتحانی در آزمون DELF

? مطلب پیشنهادی:  مزایای یادگیری زبان فرانسه چیست؟چرا زبان فرانسه را انتخاب کنیم؟

۲- آزمون DALF (Diplôme Approfondi de Langue Français)

این آزمون در واقع دیپلم زبان فرانسه پیشرفته به حساب می‌آید. آزمون DALF نسبت به آزمون DELF سطح بالاتری دارد و مدرک این آزمون مناسب افرادی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه فرانسه را دارند. این آزمون از نظر اجزا و ساختار تفاوت چندانی با آزمون دلف ندارد.

مدرک این آزمون نشان می‌دهد که شما می‌توانید به راحتی به زبان فرانسوی صحبت کنید و ساختارهای این زبان را در جای درست به کار ببرید. مدرک آزمون دلف بیش از هر چیزی برای درخواست مهاجرت تحصیلی، مهاجرت به کشور کانادا و درخواست بورسیه کاربرد دارد و مدت زمان برگزاری این آزمون حدود ۴.۵ ساعت است. 

سطوح برگزاریC1, C2
کاربردریافت اقامت، تحصیل
نمره مورد نیازنمره بالاتر از ۵۰ (آزمون ۱۰۰نمره‌ای است.)
مدت زمان آزمون4 تا 4/5 ساعت
قیمت آزمون230 و 240 یورو – 275 دلار کانادا
برگزاری در ایرانمرکز زبان فرانسه تهران و کانون زبان ایران
برگزار کنندهمرکز مطالعات زبان فرانسه (FEI) زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فرانسه

? موارد امتحانی در آزمون دلف

در ادامه به صورت جدول دو بخش امتحانی در سطح C1 و C2 را مورد بررسی قرار می‌دهیم

سطح C1
بخشامتیازمدت‌زمان پاسخگویی
درک مطلب۲۵۵۰ دقیقه
درک شنیدار۲۵۴۰ دقیقه
نوشتار۲۵۱۵۰ دقیقه
گفتار۲۵۳۰ دقیقه
سطح C2
بخشامتیازمدت‌زمان پاسخگویی
درک شنیداری و گفتاری۵۰۳۰ دقیقه
درک مطلب و نوشتار۵۰۲۱۰ دقیقه

? مطلب پیشنهادی: زبان انگلیسی یا زبان فرانسه؟ کدوم رو یاد بگیرم؟

✅ تفاوت آزمون دلف با آزمون دالف چیست؟

آزمون DELF با آزمون DALF در کنار شباهت‌ها یک تفاوت عمده دارند و این تفاوت مربوط به سطوح زبانی است. آزمون DELF شامل سطوح A1 تا B2 می‌شود و اغلب مربوط به دانش زبانی در سطح مبتدی تا میانی است. از طرفی آزمون DALF سطوح پیشرفته زبان فرانسه را در بر می‌گیرد و شامل دو سطح C1 و C2 است.

✅ نحوه ثبت نام در آزمون DALF و DELF

ثبت نام و شرکت در این دو آزمون دلف با دالف قوانین خاص خودش را دارد و حتماً باید مدارک مورد نیاز را هنگام ثبت نام به همراه داشته باشید.
برخی از این مدارک عبارتند از:

 • دو قطعه عکس پرسنلی و پشت نویسی شده  ۴*۳ یا ۴*۶
 • فرم تکمیلی ثبت نام
 • کپی پاسپورت و کپی ترجمه رسمی شناسنامه
 • کپی مدرک آزمون DELF (برای افرادی که قصد شرکت در آزمون DALF را دارند. )
 • پرداخت هزینه ثبت نام (بعد از پرداخت هزینه کد مخصوصی به شما می‌دهند و باید تا زمان برگزاری آزمون این کد را نزد خود نگه دارید)
نحوه ثبت نام در آزمون DALF و DELF

?کدام آزمون برای مهاجرت بهتر است؟

هر دو آزمون مدرک دیپلم زبان فرانسه هستند و با توجه به سطح و هدفی که دارید می‌توانید در این آزمون‌ها شرکت کنید. آزمون DALF مخصوص کسانی است که سطح بالاتری دارند و می‌خواهند مهاجرت تحصیلی و کاری داشته باشند. از طرفی، آزمون سطح DELF مخصوص افراد مبتدی است.

در نتیجه با توجه به سطحی که دارید در آزمون مورد نظر شرکت کنید و مدرک خود را بگیرید. به علاوه به شما توصیه می‌کنیم که حتماً در کلاس‌های آمادگی آزمون زبان فرانسه شرکت کنید تا تجربه بهتری از آزمون داشته باشید.

آموزشگاه GMT این فرصت‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد و با برگزاری کلاس‌های آمادگی آزمون زبان فرانسه این فرصت را به شما می‌دهد تا بدون هیچ ترس و نگرانی در این آزمون‌ها شرکت کنید.

به علاوه این آموزشگاه کلاس‌های آمادگی آزمون زبان فرانسه نیز برگزار می‌کند. این کلاس‌ها ریز و درشت نکات آزمون را در اختیارتان قرار می‌دهند و شما با اطلاعات کامل و درست در آزمون شرکت می‌کنید. وجه تمایز آموزشگاه GMT با آموزشگاه‌های دیگر این است که این آموزشگاه به شما تضمین می‌دهد که بعد از شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون و آزمون شبیه‌سازی شده زبان فرانسه مدرک قبولی را در دست خودتان ببینید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

4 دیدگاه

 1. Avatar

  برای آزمون DALF بصورت آنلاین و مجازی امکانش هست؟ اگه هست شرایش به چه شکلی هست؟

 2. Avatar

  با چشم پوشی ازینکه بدون شک سخت ترین بخش مهارتی هر زبانی مهارت صحبت کردن هست، فرانسه نوشتار خیلی سخت و چالشی داره، بنظرم این بخش آزمون خیلی استرس زاست??‍♀️

  • Avatar

   بله حق با شماست، ولی با تمرین و بکاربردن ترفندهایی که اساتید بومی آموزشگاه در اختیارتون قرار میدن به نوشتن فرانسوی مسلط تر خواهید شد


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !