رفتن به محتوا

✅ ۷ روش موثر برای پیشرفت در زبان انگلیسی

همه کسانی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می‌گیرند، اولین سوالی که ذهنشان را درگیر می‌کند این است که چقدر زمان می‌برد تا به سطح مورد نظرشان برسند. با این حال، واقعیت این است که گذر از سطح صفر و پیشرفت در زبان انگلیسی به میزان تلاش خودتان بستگی دارد. 

مسلما هر چقدر زمان بیشتری برای تقویت زبان انگلیسی بگذارید، زودتر به نتیجه می‌رسید. اما خوشبختانه راه‌ها و روش‌های زیادی برای تقویت زبان انگلیسی در خانه وجود دارد که در ادامه  این مقاله هر یک از این روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

? ۷ روش کارآمد برای پیشرفت در زبان انگلیسی

در ادامه به ۷ روش موثر و کارآمد برای پیشرفت در زبان انگلیسی اشاره می‌کنیم. سعی کنید تمام این تکنیک‌ها را به کار ببرید تا هرچه زودتر به نتیجه دلخواهتان برسید.

۱- تعیین هدف مشخص با زمانبندی

قبل از هر چیزی، برای پیشرفت در زبان انگلیسی باید یک هدف واقع بینانه برای خودتان تعیین کنید. بعد از تعیین هدف باید برنامه‌های هفتگی و روزانه خود را طبق هدفتان بنویسید و هر کدام را انجام دادید،‌ علامت بزنید تا انگیزه بیشتری برای ادامه راه داشته باشید.

برای مثال، مشخص کنید که تا سه ماه آینده چه برنامه‌ای دارید:

 • فیلم انگلیسی بدون زیرنویس ببینم.
 • رمان و کتاب انگلیسی بخوانم.
 • با افراد نیتیو زبان تا حد مناسب انگلیسی صحبت کنم.

درست مثل نمونه بالا، یک هدف برای خودتان تعیین کنید و چارچوب زمانی را نیز در نظر بگیرید. دقت کنید که مدت زمانی که برای خودتان تعیین می‌کنید معقولانه باشد زیرا سنگ بزرگ علامت نزدن است.

پیشرفت در زبان انگلیسی

۲- گوش دادن به آهنگ‌های انگلیسی و همخوانی با آهنگ

موسیقی زبان جهانی است و شنیدن آهنگ انگلیسی به شما کمک می‌کند که زبان انگلیسی را در یک فضای شاد و مفرح یاد بگیرید. زمانی که به موسیقی گوش می‌کنید، می‌توانید قواعد و لغات جدید را با خودتان تکرار کنید و این سبک یادگیری خشک و خسته کننده نیست. یوتیوب و سایت‌های ایرانی زیادی موسیقی‌های خارجی در اختیارتان قرار می‌دهند. توصیه می‌کنیم چند آهنگ از خواننده محبوبتان را دانلود کنید و مدام آنها را گوش دهید. 

البته به این نکته توجه کنید که صرفاً گوش کردن تاثیری ندارد و باید با خواننده تکرار کنید. زمانی که آهنگ را با خواننده تکرار می‌کنید، به طور ناخودآگاه گرامر و لغات جدید وارد ذهنتان می‌شود.

بهترین کار این است که برای شنیدن آهنگ انگلیسی از یوتیوب کمک بگیرید زیرا زیرنویس انگلیسی دارد و اگر بخشی را متوجه نشدید می‌توانید به زیرنویس آن مراجعه کنید.

پیشرفت در زبان انگلیسی

۳- درگیری روزانه با زبان انگلیسی

یکی از راه‌های پیشرفت در زبان انگلیسی این است که بخشی از برنامه روزانه خود را به فیلم‌ها، کتاب و اخبار انگلیسی اختصاص دهید. 

اگر تمام وقت خود را صرف کتاب‌ها و تمرین گرامر کنید، مسلما نتیجه‌ای نمی‌گیرید و باید در روز زمانی را برای برنامه‌ها، فیلم‌ها و مقاله‌ها به زبان انگلیسی بگذارید. مطمئن باشید که اگر هر روز به طور مداوم در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرید و بعد از ۲ تا ۳ ماه خودتان متوجه تغییرات می‌شوید.

۴- پیشرفت در زبان انگلیسی با تماشای فیلم و سریال

خوشبختانه یادگیری زبان انگلیسی کار چندان خسته کننده‌ای نیست زیرا می‌توانید با دیدن فیلم و سریال جذابیت یادگیری زبان را چند برابر کنید. فیلم‌های انگلیسی، صحبت‌ها و مکالمات محوره‌ای را به شما یاد می‌دهند و می‌توانید بعد از یادگیری یک کلمه، آن را در دیکشنری سرچ کنید تا مترادف‌های آن را نیز یاد بگیرید. 

می‌بینید، فیلم و سریال بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید روی تقویت زبان انگلیسی در خانه تاثیر می‌گذارد.

پیشرفت در زبان انگلیسی

۵- غرق شدن در اخبار انگلیسی

توصیه می‌کنیم روزنامه‌های انگلیسی زبان و اخبارهای آنلاین را دنبال کنید. دنبال کردن اخبار انگلیسی نه تنها به شما کمک می‌کند که از اتفاقات جهانی آگاه شوید، بلکه این فرصت را به شما می‌دهد که دایره لغات خودتان را نیز بیشتر کنید. 

بهترین روش این است که بعد از هر خبر لغات و جملاتی که برایتان تازگی دارد را در یک دفترچه بنویسید و در طول هفته هر روز این اصطلاحات و لغات را با خودتان تکرار کنید.

۶- تهیه دفترچه لغات برای پیشرفت در زبان انگلیسی

حتماً یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و در آن تمام لغات و اصطلاحات جدیدی که یاد می‌گیرید را بنویسید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، فقط روی خود کلمه تمرکز نکنید، بلکه مترادف‌ها و و عباراتی که آن کلمه در آن استفاده شده است را نیز یادداشت کنید. 

اگر فقط یک لیستی از لغات تهیه کنید، بدون شک سراغش نمی‌روید،‌ اما اگر در کنار لغات، جملات کاربردی با آن لغت را نیز بنویسید، بسیار راحت‌تر یاد می‌گیرید و تنها با خواندن همان جمله همه چیز برایتان مرور می‌شود.

۷- پیشرفت در زبان انگلیسی بدون توجه به سطح

بسیاری از زبان آموزان تصور می‌کنند که اگر در سطح پایینی قرار دارند، نباید تمرین‌های سطح‌های بالاتر را انجام دهند. برای مثال اگر زبان‌آموزی در سطح ابتدایی قرار دارد، فیلم انگلیسی نمی‌بیند، رمان نمی‌خواند یا به آهنگ‌های انگلیسی گوش نمی‌کند. اما این کاملا غلط است. 

شما حتی در سطح ابتدایی نیز می‌توانید صحبت کردن را شروع کنید. مسلما نمی‌توانید در مورد هنر مدرن یا سیاست جهانی حرف بزنید، اما می‌توانید در مورد خانواده، دوستان و سرگرمی‌های خودتان صحبت کنید. 

پس تا می‌توانید فرصت‌ها را برای پیشرفت در زبان انگلیسی و تقویت مهارت شنیداری و گفتاری خودتان غنیمت بشمارید. به علاوه، بهترین کار این است که از همان ابتدا روی لهجه, تلفظ و اعتماد به نفس خودتان کار کنید و منتظر سطح بعدی نباشید.

۸- دنبال کردن پیج‌های انگلیسی در اینستاگرام

فضای اجتماعی یک بستر عالی برای پیشرفت در زبان انگلیسی است زیرا این فرصت را به شما می‌دهد که با افراد نیتیو و خارجی زبان به زبان انگلیسی حرف بزنید. زمانی که افراد خارجی زبان را فالو می‌کنید بیش از هر چیزی مهارت نوشتاری شما تقویت می‌شود زیرا در ابتدا با آنها چت می‌کنید. 

اما اگر بتوانید دامنه دوستان خارجی خودتان را بیشتر کنید، فرصت این را دارید که با ویدیو کال و تماس تلفنی با آنها به زبان انگلیسی حرف بزنید.

پیشرفت در زبان انگلیسی

? پیشرفت در زبان انگلیسی با آموزشگاه GMT

تمامی روش‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم به شما کمک می‌کند که مهارت زبان انگلیسی خودتان را تقویت کنید اما این تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد مسیر است. در واقع اگر می‌خواهید در زبان انگلیسی حرفی برای گفتن داشته باشید و به سطحی برسید که گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید، حتماً باید در کلاس‌های پیشرفته زبان انگلیسی شرکت کنید. 

آموزشگاه GMT انواع کلاس‌های زبان انگلیسی را برگزار می‌کند و شما با توجه به شرایط و بودجه‌ای که دارید می‌توانید در این کلاس‌ها ثبت نام کنید. از طرفی، اگر قصد شرکت در آزمون‌های تافل یا آیلتس را دارید آموزشگاه GMT کلاس‌های آمادگی آزمون‌های بین‌المللی را برگزار می‌کند و به شما تضمین می‌دهد که بعد از شرکت در این کلاس‌ها حتماً مدرک قبولی را بگیرید.

هیچ آموزشگاهی نمی‌تواند به شما این تضمین را بدهد، اما آموزشگاه GMT کاملاً از اساتید و نحوه آموزش خود مطمئن است. در نتیجه می‌داند که زبان آموز بعد از گذراندن کلاس‌های زبان انگلیسی در این آموزشگاه، می‌تواند مدرک بین المللی داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]

20 دیدگاه

 1. Avatar

  من از این روش‌ها توی محل کارم استفاده کردم و نتایج فوق‌العاده‌ای گرفتم همکارانم هم متوجه پیشرفت زبان انگلیسی من شدن خیلی خیلی ممنونم.

  • Avatar

   دونستن اینکه روش‌های معرفی شده در محل کارتان کاربرد داشته و نتایج مثبتی به همراه آورده، برای ما بسیار خوشحال کننده هستش. موفقیت شما در محل کارتان نشان‌دهنده تاثیر و اهمیت یادگیری مداوم زبان است.

 2. Avatar

  به نظر شما چقدر زمان لازمه تا با استفاده از این روش‌ها، به سطح پیشرفته در زبان انگلیسی برسیم؟

  • Avatar

   پروانه عزیز، زمان رسیدن به سطح پیشرفته در زبان انگلیسی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله تعهد و وقتی که شما صرف می‌کنید. با استفاده مداوم و فعال از روش‌های معرفی شده، بسیاری از زبان‌آموزان در عرض چند ماه تا یک سال پیشرفت قابل توجهی می‌کنند.

 3. Avatar

  این مقاله دید منو نسبت به یادگیری زبان انگلیسی تغییر داد روش‌های یاد شده هم ساده و هم اثربخش هستن خیلی ممنون بابت اشتراک گذاری این اطلاعات ارزشمند.

  • Avatar

   بازخورد شما برای ما ارزشمند هستش. خوشحالیم که تونستیم دیدگاه شما را تغییر دهیم و یادگیری زبان انگلیسی را برایتان جذاب‌تر کنیم. هدف ما ارائه مطالبی است که واقعاً تاثیرگذار باشد.

 4. Avatar

  آیا این روش‌ها برای کودکان هم کاربردی هستن یا فقط برای بزرگسالان طراحی شده‌اند؟

  • Avatar

   خیلی از روش‌های معرفی شده در مقاله می‌تواند برای کودکان هم کاربردی باشند، البته با کمی تطبیق و سازگاری با سطح فهم و علاقه‌مندی‌های آن‌ها. آموزش زبان به کودکان با بازی و فعالیت‌های تعاملی می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

 5. Avatar

  واقعاً از خوندن این مقاله لذت بردم من قبلاً همیشه با زبان انگلیسی مشکل داشتم اما این 7 روش به من کمک کردند که اعتماد به نفسمو بالا ببرم ممنونم از شما.

  • Avatar

   خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است. اعتماد به نفس در یادگیری زبان، گامی مهم به سوی موفقیت است. امیدواریم ادامه دهید و پیشرفت‌های بیشتری را تجربه کنید.

 6. Avatar

  آیا روش خاصی برای به خاطر سپردن لغات جدید وجود داره که توی این مقاله بهش اشاره نشده؟

  • Avatar

   بله، روش‌های متنوعی برای به خاطر سپردن لغات وجود دارد. یکی از روش‌ها استفاده از فلش‌کارت‌ها و تمرین مرور زمان‌دار است. همچنین، قرار دادن لغت در جملات و مکالمات واقعی می‌تواند به یادگیری و به خاطر سپردن آن‌ها کمک کند.

 7. Avatar

  از اینکه تجربیاتتونو به اشتراک گذاشتید متشکرم.

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده?

 8. Avatar

  می‌خواستم بدونم آیا برای تقویت مکالمه بهتره که با بومی‌زبان‌ها صحبت کنیم یا استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی کافیه؟

  • Avatar

   برای تقویت مکالمه، ترکیبی از هر دو روش می‌تواند بسیار مؤثر باشد. صحبت کردن با بومی‌زبان‌ها به شما کمک می‌کند تا با لهجه و فرهنگ زبان آشنا شوید، در حالی که نرم‌افزارهای آموزشی می‌توانند در تقویت دایره لغات و گرامر شما مفید باشند.

 9. Avatar

  می‌خواستم بدونم آیا این مقاله یا دوره‌ای که معرفی کردید، منابعی برای تقویت شنیداری هم داره؟

  • Avatar

   بله، در مقاله به منابع و روش‌هایی اشاره شده که می‌توانند به تقویت مهارت شنیداری کمک کنند. استفاده از پادکست‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به زبان انگلیسی، همچنین تمرین گوش دادن فعال، روش‌های مؤثری برای بهبود این مهارت هستند.

 10. Avatar

  من تازه شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده‌ام و این مقاله خیلی بهم کمک کرد و روش‌های معرفی شده خیلی کاربردی و مؤثر بودن.

  • Avatar

   عرفان عزیز، متشکریم که تجربه‌تون را با ما به اشتراک گذاشتید. هدف ما راهنمایی دقیق و کاربردی برای یادگیری زبان انگلیسی است. خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !