رفتن به محتوا

✅ راهنمای کامل آزمون یوس (YOS)؛ شرایط آزمون، سوالات و هزینه

آزمون یوس (YOS) مخفف عبارت ترکی Yabanci Uyruklu Öğrenci Sinavi به معنای آزمون دانشجویان خارجی است.
داوطلبان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی و دکتری در این آزمون شرکت می‌کنند. این آزمون در گذشته به صورت سراسری در ترکیه برگزار می‌شد ولی در حال حاضر در اکثر دانشگاه‌ها به صورت مجزا برگزار می‌شود. لازم است بدانید که برای ورود به هر دانشگاه ترکیه، باید در آزمون یوس همان دانشگاه شرکت کنید.

 در این مقاله از آکادمی GMT شرایط برگزاری آزمون یوس، هزینه ثبت‌نام و اطلاعات مورد نیاز این آزمون را بررسی می‌کنیم. بنابراین، شما می‌توانید آمادگی لازم را برای این آزمون به دست آورید.


? آزمون یوس(YOS) چیست؟

این آزمون برای دانشجویان خارجی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه را دارند.

اگر شما در آزمون یوس یکی از دانشگاه‌های ترکیه قبول شدید از نمره آزمون شما فقط برای همان دانشگاه و دانشگاه‌های مورد تایید آن استفاده می‌شود.
در ازمون یوس شما به سطح تسلط خود بر زبان ترکی استانبولی پی میبرید.

آزمون یوس چیست؟
 • تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه برای سنجش داوطلبان مقیم کشور‌های دیگر آزمون یوس را برگزار می‌کنند. شرایط برگزاری آزمون در هر دانشگاه متفاوت است. دانشگاه‌ها دانشجویان مورد نظر خود را از میان داوطلبانی انتخاب می‌کنند که نمره قبولی لازم را به دست آورده‌اند.
 • آزمون YOS ترکیه برای داوطلبان متقاضی دوره کارشناسی و نیز دکتری رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در نظر گرفته‌شده است. این آزمون سالانه زیر نظر سازمان سنجش ترکیه برگزار می‌شود.

? شرایط آزمون یوس (مواردی که لازم است بدانید):

آزمون یوس مانند سایر آزمون‌های بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است. شرایط آزمون ویس و شرکت در آن عبارتند از:

 • متقاضیانی که تابعیت کشور ترکیه را دارند مجاز به شرکت در این آزمون نیستند.
 • داوطلبان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. دانش آموزان سال چهارم دبیرستان (پیش‌دانشگاهی) مجاز به شرکت در آزمون هستند.
 • شما نیازی به یادگیری زبان ترکی استانبولی برای شرکت در این آزمون را ندارید.

اطلاعات کلی و محتوای آزمون YOS

ما در جدول زیر اطلاعات کلی این آزمون را ارائه می‌کنیم.

تعداد سوالات۸۰ سوال چهار گزینه‌ای
زمان پاسخگویی:بین ۸۰ تا 120 دقیقه (متغیر)
منابع سوالات:ریاضیات پایه، هوش، هندسه (سوالات فیزیک در برخی آزمون‌ها)
ضریب سوالات امتحان:متغیر با توجه به دانشگاه
نمره آزمون یوس:از ۱۰۰ نمره
زبان آزمون یوس:تک زبان و چند زبان

سوالات آزمون YOS به چه صورت است؟

آزمون یوس از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 • 1 بخش اول: این آزمون حاوی سوالات هوش، دانش ریاضی و هندسه است.
 • 2 بخش دوم: آزمون یوس سوالاتی درباره زبان ترکی دارد. این بخش فقط برای کسانی که قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند، دارای اهمیت است. شما می‌توانید با ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دیگر دانشگاه‌های ترکیه پذیرش بگیرید.

نمره قبولی آزمون یوس باید چقدر باشد؟

بالاترین نمره در این آزمون ۱۰۰ است.
هر دانشگاه با توجه به بالاترین نمره‌ای که داوطلبان برای آزمون به دست آورده‌اند، نمره قبولی رشته‌های مختلف را تعیین می‌کند. این نمره در رشته‌های پرمتقاضی بالاتر است. بنابراین، هر سال دانشگاه‌های ترکیه دارای نمره قبولی متفاوتی هستند.

ما در جدول زیر به طور حدودی نمره قبولی رشته‌های مختلف را مطرح کرده‌ایم.

رشته دانشگاهیحدود نمره قبولی در آزمون YOS
رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی:بالاتر از ۹۰
رشته داروسازی:بالاتر از ۸۵
سایر رشته‌ها:بالاتر از ۵۰

? نحوه نمره دهی در آزمون یوس:

آزمون‌های یوس معمولاً دارای ۸۰ سوال هستند ولی نمره آنها از ۱۰۰ نمره حساب می‌شود. بنابراین، برخی از دروس ضریب بالاتری دارند و جواب درست به سوالات آنها نمره شما را بالاتر می‌برد.
روش نمره دهی و اینکه چه درسی دارای ضریب بالاتری است به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. ممکن است یک دانشگاه به ریاضیات اهمیت بیشتری بدهد. بنابراین، این درس ضریب بالاتری دارد.

نحوه نمره دهی آزمون

? سوالات آزمون یوس به چه زبانی است؟

آزمون یوس برای دانشجویان خارجی برگزار می‌شود و افرادی که زبان ترکی را متوجه نمی‌شوند باید بتوانند به سوالات آن پاسخ دهند. زبان این آزمون در بعضی از دانشگاه‌ها به صورت تک زبانه و به زبان ترکی است.

سایر دانشگاه‌ها امتحان یوس را به صورت چند زبانه برگزار می‌کنند. در آزمون‌های چند زبانه به عنوان مثال یک سوال به زبان ترکی، انگلیسی ،روسی یا عربی نوشته می‌شود. بعضی از دانشگاه‌ها سوالات یوس را به زبان فارسی نیز ارائه می‌کنند.

ما در جدول زیر آمار برگزاری زبان آزمون را مطرح کرده‌ایم.

زبان آزمونمیزان رایج بودن
دو زبان ترکی و انگلیسی:بسیار رایج
چند زبانه ترکی، انگلیسی ،روسی یا عربی:رایج
تک زبان فقط به زبان ترکی:محدود
آزمون به زبان فارسی:محدود

? هزینه آزمون YOS چقدر است؟

هر دانشگاه آزمون یوس را به شیوه متفاوتی برگزار می‌کند. سطح سوالات هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. بعضی از دانشگاه‌ها این آزمون را در چند مرحله برگزار می‌کنند. به همین دلیل هزینه این آزمون در دانشگاه‌های مختلف با هم تفاوت دارد.

برای مثال:

 •  هزینه دانشگاه استانبول برای سال  ۱۴۰۲ ، ۱۳۰۰ لیر است.
 • دانشگاه اولوداغ هزینه‌اش را ۱۵۰۰ لیر اعلام کرده‌است .
 • دانشگاه ساکاریا هزینه ۸۰۰ لیر را دارد.

قبولی در آزمون یوس:

آزمون یوس بر خلاف آنچه که داوطلبان تصور می‌کنند، آزمون سختی نیست. این آزمون مخصوصا برای ما ایرانیان که دارای تجربه کنکور در کشورمان هستیم، آسان‌تر است.

نکته قابل توجه این است که دانشگاه‌ها دارای یک مرحله تکمیل ظرفیت نیز هستند. زمان ثبت نام آزمون یوس و اعلام نتایج برای هر دانشگاه متفاوت است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت هر دانشگاه اطلاعات مورد نیاز خود در مورد تاریخ ثبت نام، برگزاری و اعلام نتایج آزمون را به دست آورید.

قبولی در ازمون YOS

متقاضیان خارجی ممکن است در چندین آزمون یوس برای دانشگاه‌های مختلف شرکت کنند. بنابراین، داوطلب در نهایت یک دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کند، پس جایگاه او در دانشگاه‌های دیگر خالی می‌ماند. اگر شما در مرحله اول نتوانید در رشته مورد نظر خود قبول شوید، این امکان وجود دارد که در مرحله تکمیل ظرفیت شانس خود را امتحان کنید و پذیرش بگیرید.

آمادگی برای آزمون یوس:

شما باید برای قبولی در دانشگاه‌های برتر ترکیه به خصوص تحصیل در رشته‌های پرمتقاضی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در رقابت بزرگی شرکت کنید و نمره بالایی به دست آورید. داوطلب نباید فقط به توانمندی‌های خود اکتفا کند، بلکه باید آنها را بهبود ببخشد. در این مسیر استفاده از کتاب‌های آموزشی آزمون یوس و کلاس‌های آموزشی بسیار مهم است.

آموزشگاه GMT کلاس‌های آمادگی آزمون یوس را برای علاقمندان برگزار می‌کند و تضمین می‌دهد که اگر طبق برنامه پیش بروید، در این آزمون موفق می‌شوید.

کلاس‌های آمادگی آزمون یوس آموزشگاه GMT شما را با انواع نمونه سوالات این آزمون، نحوه برگزاری آن و تمام نکات لازم برای کسب نمره قبولی آشنا می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

19 دیدگاه

 1. Avatar

  آزمون یوس فرصت عالی‌ای برای دانشجویان خارجیه که می‌خوان در ترکیه تحصیل کنن.

 2. Avatar

  شرکت در آزمون یوس اولین قدم بزرگ برای ورود به دانشگاه‌های برتر ترکیه است.

 3. Avatar

  محل برگزاری آزمون یوس می‌تونه تاثیر زیادی روی آمادگی ذهنی داشته باشه، کسی می‌دونه کجاها برگزار می‌شه؟

 4. Avatar

  آمادگی برای آزمون یوس نیازمند تمرکز زیادی روی مهارت‌های ریاضی و هوشه.

 5. Avatar

  آیا شرایط آزمون یوس تو دانشگاه‌های مختلف یکسانه؟

  • Avatar

   با سلام، هر دانشگاه ممکن است در مورد ساختار آزمون، نوع سوالات، وزن‌دهی بخش‌های مختلف و حتی معیارهای پذیرش، متفاوت عمل کند. بنابراین، توصیه می‌کنیم قبل از ثبت‌نام، اطلاعات مربوط به آزمون یوس دانشگاه مورد نظرتان را به دقت بررسی کنید.

 6. Avatar

  سوالات آزمون یوس گاهی اوقات می‌تونه چالش‌برانگیز باشه، خصوصاً اگه آمادگی لازم رو نداشته باشی.

  • Avatar

   بله درسته، توصیه میشه قبل از شرکت درآزمون حتماً آمادگی و اعتماد به نفس لازمه رو داشته باشید.

 7. Avatar

  می‌خواستم بدونم آموزشگاه‌GMT برای آمادگی آزمون یوس چه نوع مواد آموزشی ارائه می‌دهد؟

 8. Avatar

  تاریخ برگزاری آزمون یوس امسال کیه؟ می‌خوام مطمئن شم که زمان کافی دارم؟

  • Avatar

   تاریخ برگزاری آزمون یوس معمولاً از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. برای اطلاع از تاریخ‌های دقیق، بهتر است به وب‌سایت رسمی دانشگاه‌های مورد نظر مراجعه کنید. این اطلاعات معمولاً چند ماه قبل از برگزاری آزمون منتشر می‌شوند.

 9. Avatar

  کسی می‌دونه هزینه آزمون یوس چقدره؟

  • Avatar

   هزینه آزمون یوس می‌تواند بسته به دانشگاه و کشور متغیر باشد. بهترین روش برای کسب اطلاعات دقیق، مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه‌هایی است که علاقه‌مند به شرکت در آزمون یوس آن‌ها هستید. همچنین، برخی دانشگاه‌ها ممکن است بورسیه‌هایی برای کاهش هزینه‌های آزمون ارائه دهند، پس از این فرصت‌ها نیز غافل نشوید!

 10. Avatar

  من شنیدم که سوالات آزمون یوس خیلی متنوعه، خصوصاً در قسمت هوش و ریاضی. کسی نمونه سوال داره؟

  • Avatar

   در مورد نمونه سوالات آزمون یوس، بله، سوالات می‌توانند بسیار متنوع باشند و معمولاً شامل بخش‌هایی مانند ریاضیات، هوش، و گاهی اوقات دانش عمومی و زبان هستند. برای دسترسی به نمونه سوالات، می‌توانید از منابع آنلاین معتبر، کتاب‌های آمادگی آزمون یوس، و همچنین وب‌سایت‌های دانشگاه‌های ارائه‌دهنده آزمون استفاده کنید.

  • Avatar

   در مورد نمونه سوالات آزمون یوس، بله، سوالات می‌توانند بسیار متنوع باشند و معمولاً شامل بخش‌هایی مانند ریاضیات، هوش، و گاهی اوقات دانش عمومی و زبان هستند. برای دسترسی به سوالات، می‌توانید از منابع آنلاین معتبر، کتاب‌های آمادگی آزمون یوس، و همچنین وب‌سایت‌های دانشگاه‌های ارائه‌دهنده آزمون استفاده کنید.

 11. Avatar

  شنیدم آموزشگاه‌هایی مثل GMT کلاس‌های خوبی برای آمادگی آزمون یوس دارن، کسی رفته؟

  • Avatar

   در مورد آموزشگاه‌های آمادگی آزمون یوس مانند GMT، بله، بسیاری از دانشجویان از کلاس‌های آمادگی برای بهبود دانش و مهارت‌های خود استفاده می‌کنند. این کلاس‌ها می‌توانند به شما در فهم بهتر نوع سوالات، تقویت مهارت‌های حل مسئله، و افزایش سرعت پاسخ‌گویی کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌ها و هزینه‌ها، توصیه می‌کنیم مستقیماً با آموزشگاه‌ تماس بگیرید.

 12. Avatar

  دم اساتید ترکی GMT گرم الخصوص داداش زاده، واقعاً بهترین راهنمایی‌ها رو برای آزمون یوس به من دادن.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !