رفتن به محتوا

✅ آزمون گوته یا ösd؟ مدرک کدام برای مهاجرت و تحصیل معتبرتر است؟

امروزه با توجه به راحت تر شدن راه های مهاجرت ‌و ‌نیاز مبرم کشور آلمان به نیروی کار ماهر متفاضیان زیادی شروع به فراگیری زبان آلمانی کردند و در سطوح مختلف در حال یادگیری این زبان هستند.

آنچه در ادامه خواهیم خواند:

در این مقاله سعی داریم با بروز ترین منابع شما را در گرفتن بهترین تصمیم یاری کنیم،پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تک تک سؤال‌هایتان را پیدا کنید و در نتیجه با آگاهی کامل بهترین تصمیم را بگیرید .

مطالبی که در این مقاله مورد نقد و‌ برسی قرار گرفته است شامل :

 • معرفی آزمون گوته
 • منابع آزمون گوته
 • معرفی آزمون ösd
 • منابع آزمون ösd
 • شباهت ها و تفاوت های آزمون گوته و ösd
 • آیا دوره های آمادگی آزمون در قبولی آزمون تاثیر دارد؟
 • مدرک زبان آلمانی تا چه مدت اعتبار دارد؟
 • چه آزمونی مورد قبول سفارت آلمان است؟
 • آیا با مدرک ösd می‌شود به آلمان مهاجرت کرد؟
 • آیا آزمون ösd راحت تر از گوته است؟

آزمون گوته چیست؟

آزمون گوته یک آزمون مدرک زبان آلمانی است که تحت نظر موسسه گوته آلمان در بسیاری از کشور ها برگزار می‌شود و این آزمون شبیه به آزمون آیلتس و آزمون تافل است و چهار مهارت اصلی هر فرد را تست می‌کند.

این چهار مهارت شامل :

Lesen(خواندن)
hören (شنیداری )
schreiben (نوشتن)
Sprechen (صحبت کردن)

آزمون گوته

افراد پس از گرفتن این مدرک می‌توانند به کشور های آلمانی زبان مهاجرت کنند. و همچنین داشتن این مدرک در دیگر کشور ها یک امتیاز محسوب می‌شود.
آزمون گوته هم مانند دیگر آزمون های بین المللی دارای تاریخ انقضا می‌باشد و بعد از دو سال به پایان می‌رسد. البته مدت اعتبار مدرک زبان گوته برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاه های آلمانی زبان را دارند، 2 سال می باشد و برای افرادی که با مقاصد مختلف به آلمان و کشورهای آلمانی زبان سفر می کنند، مدت اعتبار مدرک زبان گوته برای آنها به صورت مادام العمر خواهد بود.

بهترین منابع برای آزمون گوته چیست؟

شما می‌توانید با فراگیری کتاب های منشن و یا اشتارتن ویا برای سطوح مختلف آزمون گوته آماده شوید و با مطالعه کتاب های آمادگی آزمون آماده شرکت در آزمون گوته شوید.
البته پیشنهاد آموزشگاه کتاب های اشتارتن ویا می‌باشد به این دلیل که اخیرا آزمون گوته بر اساس این کتاب پیش میرود پس در انتخاب کتاب هم هوشیار باشید.
ما برای شما بهترین کتاب های آمادگی آزمون برای سطوح مختلف را معرفی کرده ایم که شامل:

 • Goethe Zertifikat A1
 • Fit fürs Goethe-Zertifikat A2
 • Goethe-/ÖSD-Zertifikat B1
 • Goethe Zertifikat B2

نکاتی که در آماده شدن برای آزمون گوته زبان آلمان باید به آن‌ها توجه کنید!

البته ممکن است در برخی شرایط سفارت بیشتر از یک سال مدرک شما را قبول نکند چون همان طور که میدانید زبان بسیار فرار است و به همین جهت بعد از یک سال آمادگی مصاحبه یا آزمون کوچکی داخل سفارت را داشته باشید اما اگر کمتر از یک سال از آزمون میگذرد با خیالی راحت می‌توانید مهاجرت کنید پس اگر پیشنهاد ما را میخواهید کامل در کلاس های زبان آلمانی شرکت کنید و در آخرین مرحله اقدام به آزمون دادن نمایید تا در روند مهاجرتی شما مشکلی پیش نیاید.

معرفی آزمون Ösd:

آزمون ösd که مخفف Osterreichische Sprachdiplom Deutsch هست در سطوح مختلف A1,A2,B1,B2,C1,C2 برگزار می‌شود و یک مدرک رسمی زیر نظر کشور آلمان، اتریش و سوئیس هست و همانند آزمون گوته شامل چهار مهارت اصلی می‌شود.

 • Hören
 • lesen
 • schreiben
 • sprechen

زبان آموزان با داشتن مدرک ösd می‌توانند به راحتی به کشور های آلمانی زبان مهاجرت کنند.
و همانند مدرک گوته داشتن مدرک ösd در دیگر کشور ها امتیاز مثبت محسوب میشود‌‌.

منابع آزمون ösd:

به دلیل شباهت زیاد آزمون گوته و ösd زبان آموزان می‌توانند از منابع آزمون گوته هم کمک بگیرند اما بدلیل تفاوت اندک سبک سوال ها ، زبان آموزان حتما باید قبل از آزمون کتاب های آمادگی آزمون مخصوص آزمون ösd را مطالعه کنند.

 • Ösd Zertifikat A1
 • Ösd Zertifikat A2
 • Ösd Zertifikat B1
 • Ösd Zertifikat B2

شباهت ها و تفاوت های آزمون ösd و گوته:

تا این قسمت از مقاله قطعا با برخی از شباهت های این دو آزمون آشنا شدید. برای مثال در هر دو آزمون چهار مهارت اصلی مورد برسی قرار می‌گیرد و هم چنین هر دو مدرک مورد تایید کشور های آلمانی زبان است.
اما بزرگ‌ترین تفاوت این دو در نحوه برگزاری این دو آزمون است.
آزمون گوته فقط در تهران توسط موسسه گوته برگزار می‌شود اما آزمون ösd در شهر های تهران ، اصفهان و شیراز برگزار می‌شود و بدلیل سحولت در ثبت نام زبان آموزان آزمون ösd را ترجیح می‌دهند.

شباهت ها و تفاوت های آزمون ösd و گوته

اما پیشنهاد ما به شما این است که اولویت شما ثبت نام در آزمون گوته باشد چرا که سخت گیری نسبتا کمتری در نمره آزمون دارند چرا که آزمون ösd را مراکز خصوصی تشکیل میدهند به همین دلیل بهتر است آزمون گوته را در اولویت بگذارید.

آیا دوره های آمادگی آزمون گوته و ösd در قبولی آزمون تاثیر دارد؟

حتما برای شما هم سوال است ک آیا برای قبول شدن آزمون باید حتما دوره های آمادگی آزمون را بگذرانیم یا بدون گذراندن این دوره ها هم می‌شود در آزمون قبول شد?
فرض کنید که وارد یک خانه بزرگ شدید و از شما خواسته شده که به اتاق کار بروید ، شما نمیدانید که اتاق کار در کدام طبقه است و کجا قرار دارد پس باید ساعت ها صرف پیدا کردن اتاق کنید .
اما اگر کسی که آن خانه رو خوب میشناسد شما را راهنمایی کند شما می‌توانید در کوتاه ترین زمان به نتیجه دلخواه برسید .
دوره های آمادگی آزمون هم به همین صورت است!

آیا دوره های آمادگی آزمون در قبولی آزمون تاثیر دارد؟

گذراندن دوره های آمادگی آزمون باعث می‌شود که شما روش های صحیح آزمون زدن و مدیریت تایم را یاد بگیرید تا در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید.
موسسه زبان آلمانی GMT دوره های آمادگی آزمون گوته و ösd را در سطوح مختلف با مجرب ترین اساتید برگزار می‌کند. تبلیغ آموزشگاه قبولی زبان آموزان در GMT می‌باشد.

نمونه ای از کارنامه قبولی در آزمون های بین المللی گوته و ösd:

نمونه ای از کارنامه قبولی در آزمون های بین المللی گوته
نمونه مدرک آزمون GOETHE
نمونه ای از کارنامه قبولی در آزمون های بین المللی ösd
نمونه مدرک قبولی آزمون ÖSD

پرسش های متداول شما عزیزان:

1- چه مدت مدرک زبان آلمانی گوته اعتبار دارد؟

آزمون گوته هم مانند دیگر آزمون های بین المللی دارای تاریخ انقضا می‌باشد و بعد از دوسال به پایان می‌رسد اما به دلیل اینکه زبان بسیار فرار است امکان اینکه سفارت بعد از یک سال گذشتن از تاریخ انقضا مدرک شما آن را قبول نکند و یا حتی درخواست آزمون مجدد بدهد .

2- چه آزمونی گوته یا ösd مورد قبول سفارت آلمان است؟

از آنجایی که هر دو مدرک گوته و مدرک ösd مورد تایید سفارت است پس شما میتوانید به راحتی با داشتن هر کدام از این دو مدرک زبان مهاجرت کنید .

3- آیا با مدرک ösd می‌شود به آلمان مهاجرت کرد؟

بسیاری از دوستان بر این باورند که به دلیل اینکه مدرک ösd زیر نظر کشور اتریش و سوئیس برگزار می‌شود در کشور آلمان اعتبار چندانی ندارد و اگر میخواهند به آلمان مهاجرت کنند باید حتما در آزمون گوته شرکت کنند .
همانطور که در قسمت ابتدایی مقاله گفته شد ، مدرک ösd هم مانند مدرک گوته دارای اعتبار بالایی است و شما میتوانید با در دست داشتن مدرک آزمون ösd به هر کدام از کشور های آلمانی زبان به راحتی مهاجرت کنید.

4- آیا آزمون ösd راحت تر از گوته است؟

بسیاری از زبان آموز ها بر این باورند که سوالات آزمون گوته سخت تر از سوالات آزمون ösd است اما این باور کاملا اشتباه است هر دو آزمون از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تنها تفاوتی که در این آزمون ها وجود دارد تفاوت در سبک سوالات است که برای هر فرد متفاوت است که با چه سبک سوالاتی راحت تر باشد.

جمع بندی و خلاصه:

سطوح مختلف زبان آلمانی عبارتند از (از چب به راست) : A1_A2_B1_B2_C1_C2

سطح A1 مناسب برای پیوست خانواده. شما در این سطح می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و راجب خودتان و زندگی روزمره تان صحبت کنید و نیازیتان را برطرف کنید.

سطح A2 در این سطح شما میتوانید در مورد مباحثی که در سطح A1 یاد گرفته اید جامع تر صحبت کنید ، راحت تر ارتباط برقرار کنید و حتی در بعضی از مشاغل شما میتوانید با مدرک A2 مهاجرت کنید .

سطح B1 مناسب برای مهاجرت کاری است. زبان آموزان در این سطح می‌توانند مکالمات ساده و پیوسته در مورد امور روزمره و مسائلی که در هنگام مهاجرت با آنها بر خورد دارند داشته باشند و بیشتر صحبت های یک آلمانی زبان را متوجه شوند.

سطح B2 برای مهاجرت تحصیلی بیشتر کاربرد دارد، زبان آموزان در این سطح می‌تواند مکالمات پیچیده آلمانی داشته باشد و از گرامر های پیچیده استفاده کند و در بحث های تخصصی در مورد رشته خود شرکت کند.

سطح C1 ، شما در این سطح میتوانید مثل یک بومی زبان صحبت کنید. در این بخش متوجه بخش بزرگی ار لغات پیچیده و اختصارات زبان آلمانی شوید و به راحتی در یک گفتگو شرکت کنید .

سطح C2 آخرین سطح زبان آلمانی است و شما در این سطح تمام لغات و اصطلاحات زبان آلمانی را متوجه میشوید. می‌توانید بدون هیچ آمادگی بسیار رواج صحبت کنید و از واژگان تخصصی استفاده کنید.

در این مطلب به بررسی دقیق و جزئیات آزمون های گوته و ÖSD پرداختیم. منتظر نظرات و سوال های شما عزیزان در پایین همین مقاله هستیم.
ممنون که کنار ما بودید و هستید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.8]

22 دیدگاه

 1. Avatar

  برای فردی که تازه می‌خواهد یادگیری زبان آلمانی را شروع کند، کدام آزمون را پیشنهاد می‌کنید و چرا؟

  • Avatar

   برای شروع، توصیه می‌کنم روی مدرک Goethe تمرکز کنید چون بیشتر شناخته شده و در آینده فرصت‌های بیشتری براتون فراهم می‌کنه.

 2. Avatar

  به نظر من هر کسی که می‌خواد در آلمان تحصیل یا کار کنه، باید این مقاله رو بخونه. اطلاعاتتون کاملاً روشن و مفید بود.

 3. Avatar

  برای کسی که در آلمان می‌خواهد تحصیل کند، کدام مدرک زبان آلمانی معتبرتر است؟ گوته یا ösd؟

  • Avatar

   برای تحصیل در آلمان، مدرک Goethe معمولاً معتبرتر است و در بیشتر دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شود. البته بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی هم داره.

 4. Avatar

  من می‌خوام برای زندگی به آلمان مهاجرت کنم، به نظر شما کدام آزمون برای این هدف مناسب‌تر است؟ Goethe یا ösd؟

  • Avatar

   برای مهاجرت به آلمان، هر دو مدرک معتبر هستند ولی مدرک Goethe بیشتر شناخته شده است و توصیه می‌کنیم روی اون تمرکز کنید.

 5. Avatar

  ممنون بابت مقاله عالیتون. خیلی خوب بود که پوشش داده بودید چطور هر آزمون می‌تونه در شرایط مختلف بهتر باشه. کمک بزرگیه برای تصمیم‌گیری!

 6. Avatar

  آیا می‌توانید مزایا و معایب هر کدام از این آزمون‌ها را برای کسانی که می‌خواهند در آلمان کار کنند، بیشتر شرح دهید؟

  • Avatar

   مدرک Goethe بیشتر شناخته‌شده و پذیرفته‌شده است و اعتبار بالاتری دارد. آزمون ÖSD در برخی موارد ممکن است ساده‌تر باشد ولی اعتبار جهانی کمتری دارد.

 7. Avatar

  واقعا توضیحاتتون در مورد تفاوت‌های آزمون گوته و ösd خیلی به من کمک کرد.

 8. Avatar

  آیا می‌تونید بیشتر توضیح بدید که برای شغل و کار در آلمان، آزمون گوته یا ösd کدوم یک بهتر است؟

  • Avatar

   برای شغل و کار در آلمان، معمولاً مدرک Goethe بیشتر شناخته شده است. البته بستگی به نوع شغل و نیاز کارفرما هم دارد.

 9. Avatar

  به نظر من هر کسی که می‌خواد در آلمان تحصیل یا کار کنه، باید این مقاله رو بخونه. اطلاعاتتون کاملاً روشن و مفید بود.

 10. Avatar

  چه تفاوت‌های اصلی بین آزمون OSD و گوته وجود دارد و کدام یک برای مهاجرت بهتر است؟

 11. Avatar

  من شنیدم که آزمون ösd در برخی شرایط خاص می‌تواند مفیدتر باشد. می‌توانید مثال‌هایی بزنید که در چه موقعیت‌هایی اینطور است؟

  • Avatar

   بله، در برخی کشورها و برای برخی مشاغل خاص، آزمون ÖSD ممکنه ترجیح داده بشه. اما به طور کلی، مدرک Goethe بیشتر شناخته‌شده است.

 12. Avatar

  ممنون بابت مقاله عالیتون. خیلی خوب بود که پوشش داده بودید چطور هر آزمون می‌تونه در شرایط مختلف بهتر باشه. کمک بزرگیه برای تصمیم‌گیری!

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده و تونسته کمکتون کنه در تصمیم‌گیری. موفق باشید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !