رفتن به محتوا

✅ آزمون زبان ترکی ALES چیست؟ قبولی صد درصد در آزمون

دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در ترکیه دنبال کنند، باید در آزمون ALES آلس ترکیه شرکت کنند. ALES مخفف Academic Personnel and Graduate Education Exam است. این آزمون توسط مرکز گزینش و اسکان دانشجویان (OSYM) مدیریت می‌شود. دقت کنید که بعضی از دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا به نمرات آزمون  ALES نیاز دارند.

ما در این مقاله از آکادمی GMT به معرفی آزمون زبان ترکی ALES می‌پردازیم و شرایط، هزینه ثبت‌نام و اطلاعات مورد نیاز این آزمون را بررسی می‌کنیم.


آزمون ALES آلس ترکیه چیست؟

ALES آزمونی است که توسط مرکز انتخاب و اسکان دانشجویان ( OSYM)، برگزار می‌شود. هدف آزمون آلس، سنجش شایستگی‌ها و دانش افراد با توجه به برنامه‌های آموزش عالی است و سوالات آزمون در سطح دانش آموختگان دانشگاهی در بنیاد آموزش عالی (YOK) و به زبان ترکی خواهد بود. بنابراین، این آزمون مناسب افرادی است که به زبان ترکی تسلط دارند.

آزمون ALES چیست؟

آزمون ALES آلس ترکیه برای دو گروه از افراد مورد نیاز است:

 • افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالا (ارشد و دکترا) را دارند.
 • داوطلبانی که قصد دارند به صورت آکادمیک به عنوان استاد، استادیار، دستیار پژوهشی و برنامه‌ریزان آموزشی در دانشگاه‌ها کار کنند.

لازم به ذکر است که، آموزشگاه GMT با تکنیک‌های جدید و روش‌های مختلف، زبان ترکی را به دانشجویان آموزش می‌دهد و به آن‌ها برای موفقیت در آزمون کمک می‌کند.

اطلاعات و محتوای آزمون ALES چیست؟

این آزمون به ارزیابی مهارت‌های ضروری کمی، کلامی و تحلیلی مورد نیاز افراد، برای مطالعه و تحقیقات آکادمیک می‌پردازد.

آزمون ALES از دو بخش تشکیل شده است:

 • بخش اول: 50 سوال علمی (تحلیلی)
 • بخش دوم: 50 سوال ادبی (کلامی)
سوالات بخش علمیفرایندهای پایه ریاضی، توابع، زوایای یک مثلث، احتمال، اعداد رادیکالی، آمار، توابع، هندسه
سوالات بخش ادبیمعنی کلمه، درک جمله، نحوه گفتار، ترجمه پاراگراف، استدلال
مدت زمان پاسخ‌گویی180 دقیقه
نمره قبولی کارشناسی ارشد55
نمره قبولی دکتری80

نحوه نمره‌دهی آزمون ALES:

بیشترین نمره‌ای که در این آزمون می‌توان به دست آورد، نمره ۱۰۰ و کمترین نمره‌ای که دانشگاه‌ها قبول می‌کنند ۵۰ است. این نمره در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت است اما اکثر دانشگاه‌ها برای رشته‌های مهندسی نمره بالای 55 را قبول می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که حداقل نمره قبولی افراد در بعضی از دانشگاه‌های بزرگ 70 است.

نمره‌دهی آزمون ALES

روش ارزیابی آزمون آلس ترکیه ALES:

این آزمون به 3 روش ارزیابی می‌شود:

 1. Equally-Weighted: این روش برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دپارتمان‌های اقتصاد، علوم اداری و دانشکده‌های علوم و تربیت استفاده می‌شود.
 2. ریاضی: این روش ارزیابی برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری است و در بخش‌هایی مانند معماری و مهندسی کاربرد دارد زیرا دارای موضوعات ریاضی بیشتری هستند.
 3. زبان‌شناسی: روش ارزیابی زبان‌شناسی برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های حقوق، زبان، جغرافیا، تاریخ و ادبیات کاربرد دارد.

مراحل ثبت نام آزمون آلس ALES:

مراحل ثبت نام آزمون در سایت osym.gov.tr به صورت زیر است:

 • دانلود دفترچه ثبت نام آزمون
 • انتخاب حوزه و زمان آزمون ALES
 • وارد کردن اطلاعات شخصی
 • پرداخت هزینه آزمون
 • پرینت برگ ثبت نام و همراه داشتن پاسپورت در محل آزمون

هزینه آزمون ALES آلس ترکیه:

هزینه شرکت در آزمون ALES با توجه به مرکز برگزار‌کننده آزمون متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت متقاضیان باید مبلغ حدود ۱۸۵ لیر به حساب سازمان سنجش دانشجویان این کشور واریز کنند.

زمان برگزاری آزمون ALES:

این آزمون 2 بار در سال در ماه‌های مارس و نوامبر برگزار می‌شود.

نحوه قبولی در آزمون ALES:

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های ترکیه، نیازمند قبولی در آزمون ALES است. اگر قدم به قدم کارهای لازم برای موفقیت در این آزمون را انجام دهید، قبولی در آن، کار سختی نیست.

قبولی در آزمون ALES
 • قدم اول این است که مباحث ریاضی این آزمون را یاد بگیرید و برای این کار می‌توانید از کتاب‌های آموزشی و آموزش‌های آنلاین استفاده کنید.
 • قدم دوم آمادگی برای بخش دوم آزمون است. در این بخش با توجه به مهارت شما به زبان ترکی موفقیتتان تضمین می‌شود.

خواندن منابع آزمون، حل نمونه سوالات، استفاده از تجربه شرکت کنندگان قبلی و راهنمایی و مشورت با کارشناسان ما در مجموعه GMT شما را به کسب موفقیت نزدیک‌تر می‌کند.

آمادگی در آزمون ALES:

مسلماً اولین چیزی که ذهنتان را درگیر می‌کند نحوه آمادگی برای آزمون ALES آلس ترکیه است. اما ما خبر خوبی داریم. آموزشگاه GMT با ۱۸ سال سابقه در حوزه آموزش زبان، قدم به قدم در کنار شماست تا زبان ترکی را یاد بگیرید و برای آزمون ALES آماده شوید.

همانطور که متوجه شدید، شرط قبولی در این آزمون، دانش کامل زبان ترکی استانبولی است. در واقع، اگر می‌خواهید در این آزمون نمره قبولی بگیرید باید زبان ترکی استانبولی را به طور کامل یاد بگیرید و آموزشگاه GMT در این مسیر به کمک شما می‌آید.

ما علاوه بر آموزش کامل و اصولی زبان ترکی استانبولی، شما را برای آزمون ALES نیز آماده می‌کنیم، به طوری که هیچ نگرانی برای آزمون نداشته باشید. اساتید در آموزشگاه GMT سال‌ها تجربه در حوزه تدریس زبان ترکی استانبولی دارند و به خوبی می‌دانند چه برنامه درسی برای پیشرفت شما ضروری است.

در نتیجه, از فرصت‌های پیش رو نهایت استفاده را ببرید و با شرکت در کلاس آموزشی زبان ترکی استانبولی زودتر از دیگران خودتان را برای این آزمون آماده کنید.

سوالات متداول:

1.نمره قبولی در آزمون آلس ترکیه چند است؟

حداقل نمره قبولی برای مقطع کارشناسی ارشد ۵۵ و برای دکترا ۸۰ است.

2.مدرک ALES آلس ترکیه چند سال اعتبار دارد؟

 این مدرک تا ۵ سال بعد از اعلام نتایج آزمون معتبر است.

3.آزمون ALES کجا برگزار می‌شود؟

 این آزمون در بسیاری از دانشگاه‌های شهرهای مختلف ترکیه، قرقیزستان و بیشکک برگزار می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !