رفتن به محتوا

✅ آموزش کامل ماه‌های میلادی و معادل فارسی آن (ژانویه =۱۱ دی تا ۱۱ بهمن)

آیا تا به حال در شرایطی قرار گرفته‌اید که یک فرد خارجی به زبان انگلیسی از شما تاریخ تولدتان را بپرسد، ولی نتوانید به او جواب بدهید؟
اما چرا نتوانستید جواب دهید؟
جواب این سوال کاملاً واضح است، چون شما ماه‌های میلادی را بلد نبودید و به همین علت نتوانستید در مورد تاریخ دقیق تولد خود حرف بزنید.

اما اصلاً نگران و یا ناراحت نباشید!
بعد از خواندن این مقاله به طور کامل با ماه‌های میلادی و معادل فارسی آنها آشنا می‌شوید. ما در این مقاله از آکادمی GMT به طور کامل ماه‌های میلادی را آموزش می‌دهیم.


? ماه‌های میلادی و معادل فارسی آن

هر سال میلادی مانند سال شمسی دارای 12 ماه است.  ما نام ماه‌ها را در جدول زیر بیان کرده‌ایم.

ردیفنام ماه میلادی(انگلیسی)تلفظ فارسی
1Januaryژانویه
2Februaryفوریه
3Marchمارس
4Aprilآپریل
5Mayمی
6Juneژوئن
7Julyجولای
8Augustآگوست
9Septemberسپتامبر
10Octoberاکتبر
11Novemberنوامبر
12Decemberدسامبر

?ماه‌های میلادی و تطابق آن‌ها با ماه‌های فارسی

ماه‌های میلادی با ماه‌های شمسی تطابق ندارند. همین موضوع یاد گرفتن آنها را برای برخی از افراد به یک چالش تبدیل کرده‌است. می‌توان گفت ابتدای هر ماه میلادی تقریبا برابر با روز دهم ماه شمسی است.

این ماه‌ها 28، 29، 30 یا 31 روز دارند. ماه فوریه دارای 28 یا 29 روز است. چرا یک ماه می‌تواند تعداد روزهای متفاوتی داشته باشد؟ این اتفاق بسته به اینکه سال کبیسه باشد یا نه می‌افتد.

ردیفماه میلادیمعادل فارسی
1ژانویه۱۱ دی تا ۱۱ بهمن (۳۱ روز)
2فوریه۱۲ بهمن تا ۹ اسفند (۲۸ روز در سال عادی و ۲۹ روز در سال کبیسه)
3مارس۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین (۳۱ روز)
4آپریل۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت (۳۰ روز)
5می۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد (۳۱ روز)
6ژوئن۱۱ خرداد تا ۹ تیر (۳۰ روز)
7جولای۱۰ تیر تا ۹ مرداد (۳۱ روز)
8آگوست۱۰ مرداد تا ۹ شهریور (۳۱ روز)
9سپتامبر۱۰ شهریور تا ۸ مهر (۳۰ روز)
10اکتبر۹ مهر تا ۹ آبان (۳۱ روز)
11نوامبر۱۰ آبان تا ۹ آذر (۳۰ روز)
12دسامبر۱۰ آذر تا ۱۰ دی (۳۱ روز)
 • ماه‌های 31 روزه میلادی: ژانویه، مارس یا مارچ، می یا مه، جولای یا ژوئیه، آگوست یا اوت، اکتبر و در نهایت دسامبر.
 • ماه‌های 30 روزه میلادی: آپریل، ژوئن، سپتامبر و نوامبر.
 • تنها ماه 28 یا 29 روزه میلادی: فوریه.

مخفف نام ماه‌های میلادی:

ماه‌هایی که می‌توان نام آن‌ها را در 2 تا 3 حرف مخفف کرد، عبارتند از:

نام ماهمخفف نام ماه
JanuaryJan
FebruaryFeb
MarchMar
AprilApr
AugustAug
SeptemberSep
OctoberOct
NovemberNov
DecemberDec

? ماه‌های میلادی؛ معنی و روز‌های مهم:

اما معنی ماه های میلادی از مباحثی که خیلی اهمیت داره. در ادامه به معرفی ماه‌های میلادی، تعدادی از روزهای مهم آن‌ و معنی نام هر ماه می‌پردازیم.

ماه‌های میلادی؛ معنی و روز‌های مهم

? ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس:

 • اولین ماه از تقویم میلادی ژانویه نام دارد. نام ژانویه از کلمه ژانوس به معنای خدای گشایش و آغاز در روم باستان گرفته شده است. همانطور که اول فروردین آغاز سال نو و عید نوروز نام دارد، اول ژانویه آغاز سال نوی میلادی است.
 • فوریه دومین ماه تقویم میلادی است. ماه فوریه در یک سال عادی 28 روز و در سال کبیسه 29 روز را دارد. فوریه کلمه‌ای فرانسوی به معنای پالایش و تطهیر است. یکی از روزهای معروف در این ماه 14 فوریه به عنوان روز عشق یا ولنتاین نام‌گذاری شده است.
 • مارس به عنوان سومین ماه میلادی به عنوان شروع فصل بهار در نیمکره شمال و  شروع فصل پاییز در نیمکره جنوبی است. نام این ماه ریشه یونانی دارد. رومی‌ها آغاز جنگ‌هایشان را در این ماه قرار می‌دادند. مارس اسم الهه جنگ است. 8 مارس به عنوان روز جهانی زن معرفی می‌شود.

? آپریل، می، ژوئن:

 • چهارمین ماه آپریل است. آپریل ماه باز‌شدن گل‌ها و رویش طبیعت و به معنی خدای عشق یونانیان است. در روز اول آپریل مردم با گفتن دروغ‌های عجیب و غریب شوخی می‌کنند به همین دلیل به آن دروغ اول آپریل می‌گویند. آخرین جمعه ماه آپریل روز درختکاری است.
 • ماه می پنجمین ماه میلادی است که نامش را از ایزد بانوی یونان دارد. با شروع این ماه در نیم‌کره شمالی انتهای بهار و در نیم‌کره جنوبی شروع فصل پاییز را داریم. 8 می مصادف با روز مادر می‌باشد.
 • ششمین ماه میلادی ژوئن نام دارد. با آغاز این ماه، در نیمکره شمالی شروع تابستان و روزهای آفتابی را شاهد هستیم. نام این ماه از نام یونو خدای ازدواج در یونان گرفته شده‌است. سومین یکشنبه ژوئن روز پدر نام دارد.

? جولای، آگوست و سپتامبر:

 • ماه جولای هفتمین ماه میلادی و برای نیمکره شمالی وسط تابستان و شروع تعطیلات است. نام این ماه از نام ژولیس سزار انتخاب شده است. چهارم جولای روز استقلال ایالات متحده آمریکا عنوان یکی از روزهای مهم در تقویم میلادی را دارد
 • آگوست هشتمین ماه میلادی به نام اولین پادشاه روم نام‌گذاری شده است. 13 آگوست روز چپ دست‌هاست.
 • نهمین ماه از تقویم میلادی، سپتامبر است. در تقویم رومی هفتمین ماه لقب می‌گرفت. فصل شروع مدارس در بسیاری از کشورها در این ماه است. 5 سپتامبر روز کارگر نام دارد.

? ماه‌های اکتبر، نوامبر و سپتامبر:

 • اکتبر دهمین ماه میلادی که در اکثر کشورها ماه ریزش برگ‌هاست. 31 اکتبر روز هالووین نام دارد که برای گرامی داشتن ارواح گذشتگان برگزار می‌شود.
 • یازدهمین ماه از تقویم میلادی نوامبر است. در نیمکره شمالی هوا سردتر می‌شود و در نیمکره جنوبی دما کم‌کم بالا می‌رود. چهارمین پنجشنبه نوامبر روز شکرگزاری نام دارد و مردم به شکرانه برداشت محصولات این روز را جشن می‌گیرند.
 •  سپتامبر آخرین ماه تقویم میلادی است. ۲۵ دسامبر روز کریسمس و ۳۱ دسامبر شب سال نوی میلادی نام دارد.
ماه‌های اکتبر، نوامبر و سپتامبر

? سوالات مهم و پاسخ‌های آن‌ها در مورد ماه‌های میلادی و معادل فارسی آنها

1- چرا ماه‌های میلادی با ماه‌های شمسی تطابق ندارند؟

 • ماه‌های میلادی و شمسی بر اساس دو تقویم متفاوت، گرگوریان و هجری شمسی، تنظیم شده‌اند. این دو تقویم بر اساس محاسبات مختلفی از چرخه‌های زمینی و قمری پیروی می‌کنند، که باعث می‌شود ابتدا و انتهای هر ماه در دو تقویم به طور دقیق بر هم منطبق نشوند. ابتدای هر ماه میلادی تقریبا برابر با روز دهم ماه شمسی است.

2- چگونه می‌توانم ماه‌های میلادی را به راحتی به خاطر بسپارم؟

 • یادگیری ماه‌های میلادی را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های حافظه مانند مخفف‌سازی، ایجاد داستان‌ها یا آهنگ‌هایی که نام ماه‌ها را شامل می‌شوند، تسهیل کرد. همچنین، تمرین مداوم و استفاده از کارت‌های یادداشت برای تمرین روزانه نیز مفید است. استفاده از جدول مقایسه‌ای ماه‌های میلادی و معادل فارسی آنها نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

3- چرا فوریه تنها ماه با تعداد روزهای متفاوت است؟

 • فوریه به عنوان تنها ماه با تعداد روزهای متفاوت به دلیل سازگاری تقویم گرگوریان با چرخه واقعی زمین به دور خورشید انتخاب شده است. سال کبیسه، که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد، با افزودن یک روز اضافی به فوریه، طول سال را به طور دقیق‌تری به ۳۶۵.۲۴ روز، مدت زمان واقعی زمین برای یک دور کامل به دور خورشید، نزدیک می‌کند.

4- آیا یادگیری مخفف نام‌های ماه‌های میلادی مفید است؟

 • بله، یادگیری مخفف نام‌های ماه‌های میلادی بسیار مفید است، زیرا این مخفف‌ها به طور گسترده در نوشتار و مکاتبات رسمی و غیررسمی استفاده می‌شوند. دانستن مخفف‌ها به شما امکان می‌دهد تاریخ‌ها را به راحتی بخوانید و بنویسید، به ویژه در موقعیت‌هایی که نیاز به صرفه‌جویی در فضا یا زمان است.

5- چگونه می‌توانم اطلاعات بیشتری در مورد ماه‌های میلادی و روزهای مهم آنها کسب کنم؟

 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماه‌های میلادی و روزهای مهم مرتبط با آنها، می‌توانید به منابع آموزشی معتبر مانند کتاب‌های تقویم، وبسایت‌های تخصصی در زمینه تقویم و زمان، و دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی مراجعه کنید. همچنین، شرکت در کلاس‌های زبان و استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی می‌تواند به شما در فهم بهتر و عمیق‌تر این موضوعات کمک کند.

مثل آب خوردن زبان یاد بگیرید!

ما در این مقاله به طور کامل ماه‌های میلادی و معادل فارسی آنها را به شما آموزش دادیم، اما زبان انگلیسی صرفاً به همین آموزش‌ها و ماه و سال ختم نمی‌شود و باید در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی شرکت کنید و سطح زبان خود را بالا ببرید تا بتوانید با افراد انگلیسی زبان به راحتی حرف بزنید.

آموزشگاه GMT با کیفیت‌ترین کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی را برای علاقه‌مندان برگزار می‌کند. اساتید نیتیو این آموزشگاه از بهترین و به روزترین متد دنیا برای آموزش زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. در نتیجه با خیال راحت می‌توانید انتظار یک آموزش نتیجه بخش را داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.2]

20 دیدگاه

 1. Avatar

  می‌تونید بیشتر در مورد تطابق ماه‌های میلادی و شمسی توضیح بدید؟ خیلی دوست دارم بیشتر بدونم.

  • Avatar

   بله، حتماً. تطابق ماه‌های میلادی با شمسی می‌تواند کمی پیچیده به نظر برسد، اما با استفاده از جداول تبدیل و کمی تمرین، می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر، به بخش آموزش وبسایت مراجعه کنید.

 2. Avatar

  وای، این مقاله دقیقاً همون چیزی بود که دنبالش بودم، خیلی ممنون بابت اشتراک‌گذاریش.

  • Avatar

   مرسی از نظر خوبتون?

 3. Avatar

  به نظرم خیلی خوبه که در مورد اهمیت ماه‌ها و تاثیرشون روی فرهنگ‌ها صحبت شده، واقعاً مطلبی متفاوت و جذابه.

  • Avatar

   دونستن فرهنگ‌ها و تاریخ می‌تونه به ما درک بهتری از جهان پیرامونمان بدهد. از اینکه مطلب برایتان مفید و جذاب بوده خوشحالیم.

 4. Avatar

  اینکه می‌تونم حالا ماه‌های میلادی و معادل شمسی‌شون رو راحت‌تر تشخیص بدم خیلی بهم کمک کرده، دست شما درد نکنه.

  • Avatar

   ما از شنیدن این موضوع خیلی خوشحالیم! هدف ما ارائه آموزش‌هایی است که در زندگی روزمره شما کاربرد داشته باشد. امیدواریم مطالب دیگر ما نیز برایتان مفید باشند.

 5. Avatar

  اون قسمت در مورد چگونگی یادگیری مخفف نام‌های ماه‌های میلادی خیلی بهم کمک کرد، از این به بعد استفاده‌اش می‌کنم.

  • Avatar

   استفاده از مخفف‌ها می‌تواند در زمان‌هایی که نیاز به سرعت و صرفه‌جویی در فضا دارید، خیلی مفید باشه. خوشحالیم که این بخش برایتان کاربردی بوده.

 6. Avatar

  چطور می‌توانم معادل فارسی ماه‌های میلادی رو بهتر حفظ کنم؟ هر بار فراموش می‌کنم.

  • Avatar

   برای بهتر حفظ کردن معادل فارسی ماه‌های میلادی، توصیه می‌کنیم از روش‌هایی مثل ساخت جدول مقایسه‌ای استفاده کنید و با تکرار مداوم، اطلاعات را تثبیت کنید. همچنین، استفاده از کارت‌های یادداشت برای تمرین روزانه می‌تواند موثر باشد.

 7. Avatar

  هر وقت سعی می‌کنم ماه‌های میلادی رو به شمسی تبدیل کنم گیج میشم، این مقاله واقعاً کمک کرد.

  • Avatar

   این خبر فوق‌العاده‌ای بود! ما هدفمون این هستش که اطلاعات پیچیده رو به شکلی ساده و قابل فهم ارائه دهیم.

 8. Avatar

  سوالات متداولی که آخر مقاله بود خیلی مفید بودن، مرسی.

  • Avatar

   خیلی خوشحالیم که پیدا کردن پاسخ سوالاتتون در مقاله براتون مفید بوده. هر سوال دیگه‌ای داشتید، ما اینجاییم تا کمکتون کنیم!

 9. Avatar

  راستی، مقاله در مورد اینکه چرا فوریه تنها ماه با تعداد روزهای متفاوته خیلی مفید بود، همیشه این سوال برام پیش میومد.

  • Avatar

   خوشحالیم که مقاله ما تونسته به شما کمک کند.

 10. Avatar

  چه راهنمای عالی برای فهمیدن ماه‌های میلادی و مقایسه‌شان با تقویم شمسی! همیشه با این تبدیل‌ها مشکل داشتم و حالا احساس می‌کنم می‌توانم با اطمینان بیشتری درباره‌شون صحبت کنم.

  • Avatar

   از اینکه مقاله ما پاسخگوی نیازهای شما بوده خوشحالیم روژان عزیز!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب

تلگرام
واتساپ
ایمیل
تویتر

مطالب پیشنهادی برای کشف دنیایی جدید !